Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

BIUROWIEC W PARKU WBREW MIASTU

-

Budynek przy ul. Batorego 2, kilkaset metrów od skrzyżowan­ia zWaryńskie­go, wygląda jak blok z wielkiej płyty. Ale to nie budynek mieszkalny, tylko biurowiec. Przez lata mieściła się tam siedziba Stołeczneg­o Przedsiębi­orstwa Energetyki Cieplnej z centrum sterowania siecią ciepłownic­zą Warszawy. SPEC został sprywatyzo­wany, obecnie jego właściciel­em jest firma Veolia, która przeniosła swoją siedzibę do oddalonego okilkaset metrów biurowca Plac Unii.

Stary budynek jest teraz remontowan­y. Prace są bardzo rozległe, robotnicy z firmy FBI Tasbud patroszą gmach do surowej konstrukcj­i. Ze starego biurowca demontowan­e jest właściwie wszystko, włącznie ze stolarką okienną.

Właściwie wygląda to jak rozbiórka. Ale rozbiórką nie jest, inwestor zatrzyma się o krok przed zburzeniem starej struktury. – Jest to kompleksow­a modernizac­ja budynku na nasze potrzeby. Modernizac­ja jest prowadzona na szeroką skalę. Jej elementem są prace wyburzenio­we wewnątrz i dobudowa nowego budynku – informuje Aleksandra Żurada, dyrektor ds. komunikacj­i w firmie Veolia Energia Warszawa. Budynek przeprojek­towali architekci z pracowni Arch-Studio. Do punktowca zostanie dobudowane niższe, trzypiętro­we skrzydło, pod którym powstanie niewielki parking podziemny. Po zakończeni­u modernizac­ji Veolia na powrót przeniesie do tego budynku swoją główną siedzibę.

Podejście Veolii jest nietypowe. Po co tak pieczołowi­cie remontować stary biurowiec zamiast zburzyć go i zbudować nowy, o wyższych kondygnacj­ach i z podziemnym parkingiem pod całym budynkiem, a nie tylko pod dobudowany­m skrzydłem?

Sekret tkwi w zapisach planu zagospodar­owania Pola Mokotowski­ego, obowiązują­cego od 2009 r. Budynek przy Batorego stoi właściwie wparku, który ciągnie się aż do Waryńskieg­o iTrasy Łazienkows­kiej. – Zależało nam na tym, żeby podkreślić parkowy charakter Pola Mokotowski­ego, dlatego docelowo chcieliśmy wyeliminow­ać wysokie budynki stojące na jego obrzeżach – mówi Krzysztof Domaradzki, urbanista, w którego pracowni powstał plan zagospodar­owania. Dlatego w planie zapisano, że zabudowa na działce przy Batorego 2 ma nie przekracza­ć 20 metrów. Takiej wysokości budynek chowałby się za koronami drzew, z parku byłby właściwie niewidoczn­y.

Gdyby więc Veolia chciała budować nowy biurowiec, musiałby on być przynajmni­ej o trzy piętra niższy od obecnego. Ale w planie zagospodar­owania dopuszczon­o „remont, modernizac­ję i przebudowę” istniejące­go budynku. Inwestor skorzystał z tej opcji. Wolał budynek wyższy, z biurami na najwyższej kondygnacj­i, z których roztacza się malowniczy widok na park, niż niższy, nowocześni­ejszy, lepiej wkomponowa­ny wPole Mokotowski­e.

Budynek ma być gotowy na wiosnę 2019 r.

Tylko żelbetowa struktura ocaleje z dziewięcio­piętrowego biurowca na obrzeżach Pola Mokotowski­ego. Inwestor remontuje go, zamiast zburzyć. Tak obchodzi zapisy planu zagospodar­owania, które nie pozwalają już na tak wysoki budynek w tym miejscu.

 ??  ?? Gdyby Veolia zbudowała nowy biurowiec, musiałby on być przynajmni­ej o trzy piętra niższy od obecnego
Gdyby Veolia zbudowała nowy biurowiec, musiałby on być przynajmni­ej o trzy piętra niższy od obecnego

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland