Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Film o „Agatonie” to nie „Bóg, honor, ojczyzna”

-

– Stanisław Jankowski nie miał charakteru żołnierza. Poszedł na wojnę jako ochotnik, ale chyba przez cały czas czuł się bardziej architekte­m niż żołnierzem – mówi Małgorzata Brama, reżyserka filmu o „Agatonie”. – I tak też zamierzamy go przedstawi­ć. Bez patosu. Chcemy pokazać tragedię człowieka, którego wojna rozdziela z rodziną. Który jeśli chce zobaczyć się z żoną i córką, musi czekać, aż wyjdą na balkon, żeby on mógł pod nim przejść, jakby nigdy nic. Który w życiu swojej córki funkcjonuj­e jako wujek, bo kiedy miała kilka miesięcy, zdecydował się pójść walczyć. Amimo to pozostawał pogodnym człowiekie­m. Wszyscy wołali na niego Staś. To nie będzie film typu „Bóg, honor, ojczyzna” – zaznacza.

Film o „Agatonie” ma być dokumentem fabularyzo­wanym. Sceny fabularne kręcone były w weekend wdworku w Gościeńczy­cach, awywiady do części dokumental­nej nagrywano 19 czerwca na 50. piętrze Złotej 44. – Chcieliśmy, by te rozmowy odbywały się na tle stolicy, którą „Agaton” odbudowywa­ł. Rozmawiali­śmy m.in. z ostatnim żyjącym żołnierzem batalionu „Pięść”, który był też podwładnym Jankowskie­go, z córkami „Agatona”, kolegą urbanistą i historykam­i – tłumaczy reżyserka i dodaje, że rozmowy z żyjącymi świadkami historii będziemy oglądać w kolorze, natomiast sceny fabularne przedstawi­ające wojnę będą czarno-białe.

Wrolę Stanisława Jankowskie­go wcielił się Mateusz Banasiuk, znany m.in. zfilmu „Płynące wieżowce”. Partnerują mu m.in. Małgorzata Zajączkows­ka, Aldona Jankowska, Halina Rowicka i Michał Rolnicki.

Film powstaje na zlecenie Związku Powstańców Warszawski­ch.

Stanisław Jankowski był żołnierzem września ’39, potem cichociemn­ym. Tuż przed wybuchem II wojny światowej skończył architektu­rę na Politechni­ce Warszawski­ej. Podczas wojny wykorzysty­wał swe umiejętnoś­ci, podrabiają­c dokumenty. Wpowstaniu warszawski­m dowodził plutonem „Agaton” w batalionie „Pięść”. Wojenne przeżycia opisał wksiążce „Z fałszywym Ausweisem wprawdziwe­j Warszawie”.

Po wojnie Jankowski zatrudnił się w Biurze Odbudowy Stolicy. Był współautor­em planu odbudowy Warszawy iwspółproj­ektantem wielkich inwestycji czasu Bieruta: Trasy W-Z i Marszałkow­skiej Dzielnicy Mieszkanio­wej. W latach 1960-1961 był naczelnym urbanistą Bagdadu, pomagał też przy tworzeniu planów odbudowy zniszczony­ch przez trzęsienia ziemi Skopje (Macedonia) iChimbote (Peru). W latach 80. opracowywa­ł też plan rozwoju cypryjskie­j Nikozji, podzielone­j na dwie części po tureckiej inwazji.

W1995 r. Jankowski został wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Warszawy. Odznaczono to też m.in. Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari, Krzyżem Komandorsk­im zGwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych.

„Żywot »Agatona« to jakby dwa wielkie tomy. Pierwszy poświęcony jest walce. Drugi – odbudowie ze zgliszcz rodzinnego miasta, które wtej walce uległo totalnemu zniszczeni­u. Całość to służba Polsce” – pisał o Jankowskim Jan Nowak-Jeziorańsk­i.

Stanisław Jankowski zmarł w2002 r. w wieku 91 lat. Od dziewięciu lat jest patronem skweru na Powiślu (między ulicami Dobrą, Karową, Browarną i Gęstą).

Wsobotę zakończono zdjęcia do fabularyzo­wanego dokumentu o Stanisławi­e „Agatonie” Jankowskim – cichociemn­ym, który podczas wojny fałszował dokumenty dla AK. Premiera planowana jest na jesień.

 ??  ?? Michał Rolnicki (z lewej) i Mateusz Banasiuk na planie „Agatona”
Michał Rolnicki (z lewej) i Mateusz Banasiuk na planie „Agatona”

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland