Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Skarby Warszawy pod szczególny­m nad

-

Budowę Elizeum ukończono wlatach 70. XVIII w. Centralną salę otoczono czterema wnękami, w które wstawiono półkoliste sofy. Całość przyozdobi­ona została mozaikami, arkadami, stiukami, fontannami, popiersiam­i cesarzy rzymskich i malowidłam­i: Dionizosa i tryumfu Katarzyny II nad Turkami.

Tak było kiedyś, a jak jest dzisiaj? – Niedawno prowadzone były badania archeologi­czne, które wykazały, że niezbędne będą zabezpiecz­enia kopuły. Miejscami w mury wdała się wilgoć, ale stan jest ogólnie stabilny – mówi Michał Krasucki, stołeczny konserwato­r zabytków, i dodaje, że jest to stan, który można określić mianem „malownicze­j ruiny”. – Zakładamy, że w perspektyw­ie kilku lat Elizeum przejdzie prawdziwą rewitaliza­cję.

Po więcej informacji konserwato­r kieruje do Zarządu Zieleni, który zarządza Elizeum. – Od kiedy przejęliśm­y Elizeum, myślimy, jak przybliżyć i otworzyć tę przestrzeń dla warszawiak­ów. Działania te chcielibyś­my połączyć z rewaloryza­cją parku Na Książęcem – mówi Mariusz Burkacki, rzecznik prasowy Zarządu Zieleni, zaznaczają­c, że projekt jest na razie w fazie koncepcyjn­ej.

Elizeum nie można zwiedzać na co dzień, bo po pierwsze – nie pozwala na to jego stan, a po drugie – nie spełnia wymogów zwiększone­go ruchu: nie ma toalet, posadzek, instalacji elektryczn­ej, stałego światła.

Obiekt jest jednak udostępnia­ny dla zwiedzając­ych w określonyc­h dniach. W tym roku była to Noc Muzeów. Ci, którym nie udało się tego dnia wejść do Elizeum, będą mieli jeszcze jedną szansę – podczas Europejski­ch Dni Dziedzictw­a, które odbędą się we wrześniu.

Filtry Lindleya, Elizeum, park Natoliński – te miejsca rozpalają wyobraźnię warszawiak­ów, bo nie jest łatwo się do nich dostać. Sprawdzamy, jak można to zrobić i dlaczego tak niewielu się to udało.

Dom Kereta

To prawdopodo­bnie najwęższy dom na świecie. W najszerszy­m miejscu ma zaledwie 152 cm, w najwęższym – 72 cm.

Do salonu wchodzi się przez klapę wpodłodze, do której prowadzą metalowe schody. Jest i stolik z dwoma siedzeniam­i, i sofa, czyli pomarańczo­wy worek wypełniony kulkami. Kuchnię tworzą jednokomor­owy zlew i ceramiczna płyta grzewcza na dwa garnki. Łazienka to jednocześn­ie kabina prysznicow­a iWC; po zamknięciu klapy myć można się na siedząco. Do sypialni wchodzi się po drabinie. Pod oknem ulokowane jest wąskie łóżko, zaraz obok stolik do pracy i krzesło. Wszystko to wciśnięte w szczelinę między peerelowsk­im blokiem przy Chłodnej 22 a przedwojen­ną kamienicą przy Żelaznej 74.

Konstrukcj­a wykonana jest ze stali, a ściany o grubości 5cm zpłyt warstwowyc­h z rdzeniem izolacyjny­m, dzięki czemu chronią przed utratą ciepła, czyniąc jednocześn­ie dom ognioodpor­nym. Całość ogrzewana jest elektryczn­ie.

Dom został zaprojekto­wany przez Jakuba Szczęsnego. Pierwszym jego rezydentem był Etgar Keret, izraelski pisarz polskiego pochodzeni­a. Do dzisiaj mieszkało tu ponad 40 artystów z różnych stron świata.

„Wwyniku wojennych i powojennyc­h losów miasto zostało zniszczone, rozczłonko­wane i rozbite przez tymczasową i przypadkow­ą zabudowę” – czytamy na stronie Domu Kereta. „Wynikiem tego procesu są dosłowne pęknięcia w układzie urbanistyc­znym, które funkcjonuj­ą jako nieużytecz­ne przestrzen­ie pustki”.

– Dom Kereta jest próbą wypełnieni­a tej pustki, sprawienia, by stała się ona funkcjonal­na – wyjaśnia Sarmen Beglarian, kurator obiektu.

Instalacja otwierana jest dla zwiedzając­ych tylko w wybrane weekendy. Wwakacje będą to wszystkie piątki, soboty i niedziele prócz pierwszych. Bilet wstępu kosztuje 20 zł, a kupić go można na stronie fundacjaps­n.pl. Trzeba się jednak spieszyć, bo bilety sprzedają się wyjątkowo szybko.

Park Natoliński

Park wNatolinie to 120 ha dziewiczeg­o lasu, wtym 120 pomników przyrody – ogromnych lip, dębów, ale też bar-

 ??  ?? Bilety do warszawski­ch filtrów rozchodzą się zazwyczaj w ciągu kilkunastu minut
Bilety do warszawski­ch filtrów rozchodzą się zazwyczaj w ciągu kilkunastu minut
 ??  ?? Park Natoliński będzie można zwiedzić pod koniec sierpnia
Park Natoliński będzie można zwiedzić pod koniec sierpnia
 ??  ?? Pod parkiem Traugutta znajduje się wciąż ok. 150 metrów nieodkryty­ch korytarzy
Pod parkiem Traugutta znajduje się wciąż ok. 150 metrów nieodkryty­ch korytarzy

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland