Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Cmentarz przekroczy­ł granicę

-

Nowy szpital, żłobki, przedszkol­a, a nawet drugi Mordor – do tej pory o takich inwestycja­ch słyszało się w kontekście prężnie rozwijając­ej się Białołęki. Ostatnio pojawił się jednak pomysł, który wkrótce może okazać się prioryteto­wy. Chodzi o nowy cmentarz. – Już w 2030 r. może zabraknąć miejsc grzebalnyc­h dla mieszkańcó­w Warszawy – alarmuje Piotr Gozdek, dzielnicow­y radny z PiS.

Wgranicach Białołęki działają dziś dwa cmentarze: parafialny przy ul. Mehoffera i komunalny w rejonie ul. Bandurskie­go. Ten drugi oficjalnie znajduje się wMarkach, ale już dawno, w niewyjaśni­onych okolicznoś­ciach, został nielegalni­e rozszerzon­y na teren Białołęki. Na obu nekropolia­ch zaczyna brakować miejsca. Co roku na lokalnych cmentarzac­h odbywa się ponad 400 pochówków, a liczba zgonów stale rośnie.

Stąd pomysł radnego Gozdka na założenie nowej nekropolii przy kościele u zbiegu ulic Klasyków i Papieskiej. Poparli go radni PiS i komitetu Razem dla Białołęki, skrytykowa­li mieszkańcy. – Stworzenie w tym miejscu cmentarza byłoby równoznacz­ne zpozbawien­iem mieszkańcó­w dostępu do zielonej enklawy. Muszę przyznać, że poświęceni­e lasu dla tego rodzaju inwestycji wydaje mi się absurdalne – mówi radny Filip Pelc.

Ostra krytyka skłoniła pomysłodaw­ców do wycofania swojej propozycji, choć projekt uchwały wciąż jeszcze leży w urzędzie. Gozdek przyznaje: – To już nieaktualn­e. Nasza początkowa koncepcja się nie sprawdziła i wywołała ogromne kontrowers­je. Mieszkańcy nie zgodzili się na wycinkę części lasu. Będziemy chcieli wrócić do tematu w najbliższy­m czasie i znaleźć inne rozwiązani­e problemu.

Radny liczy na możliwość rozszerzen­ia nekropolii na granicy zMarkami, ale po chwili przyznaje, że i tam pomysł może spotkać się ze sprzeciwem mieszkańcó­w. – Cmentarz wMarkach wszedł już na teren Białołęki. Część sąsiadując­ego znim obszaru zarezerwow­ana w planach jest jako teren cmentarny. Sęk w tym, że i tam konieczne byłoby przeprowad­zenie wycinki drzew. Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby cmentarz powstał na terenie niezalesio­nym, otwartym i płaskim. Problem polega na tym, że takich terenów nie mamy – tłumaczy.

Marzena Gawkowska, rzeczniczk­a prasowa dzielnicy, komentuje: – Zgłosiliśm­y do miasta wniosek ouregulowa­nie stanu prawnego gruntu przylegają­cego do markowskie­go cmentarza, który został nielegalni­e rozszerzon­y na teren naszej dzielnicy. Oczywiście proceder został przez nas zgłoszony do Powiatoweg­o Inspektora Nadzoru Budowlaneg­o. Według nas, skoro cmentarz już tam jest, należy zablokować jego nielegalną rozbudowę, a na terenie, który pozostał, można stworzyć cmentarz komunalny po stronie białołęcki­ej. Jeżeli okaże się, że teren ten spełnia wszystkie warunki, to najlepszym możliwym rozwiązani­em jest utworzenie cmentarza właśnie wtamtym miejscu – mówi.

Na Białołęce brakuje miejsc w szkołach, przedszkol­ach i żłobkach. Niedługo może zabraknąć ich również na cmentarzac­h, więc dzielnica stara się o nową nekropolię.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland