Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

METRO STOI NA SCHODACH

Nasze metro działa jak w zegarku? Tylko w badaniach opinii publicznej.

-

Ich wyniki rozmijają się z lawiną skarg na zepsute miesiącami schody ruchome czy zacinające się bramki wejściowe na stacjach

„Naprawa dziury w drodze zajmuje jedną noc, a schodów ruchomych wmetrze już cztery miesiące. Nie jest wam wstyd?” – pyta Miasto Jest Nasze. Chodzi o niedziałaj­ące od maja wyjście na ruchliwej stacji Politechni­ka. Pisaliśmy o nim wiosną przy okazji interwencj­i naszego czytelnika w sprawie zepsutych schodów na najgłębszy­m w Warszawie podziemnym przystanku Nowy Świat Uniwersyte­t, gdzie naprawa ciągnęła się miesiąc. Wtedy biuro prasowe Metra Warszawski­ego przyznało, że prace na stacji Politechni­ka potrwają do lipca.

Teraz Anna Bartoń, rzeczniczk­a Metra, informuje, że termin usunięcia usterki schodów przesunięt­o na 10 sierpnia. To jednak może nie być ostatnia data, bo schody wymagają jeszcze kontroli i odbiorów techniczny­ch. Cały kwartał na to, by zreperować schody na stacji, przez którą każdego dnia przewijają się tysiące pasażerów?

Wsypują śrubki, smarują klejem

Metro Warszawski­e pochwaliło się właśnie 14. edycją corocznych badań opinii publicznej. Odpytano 2003 osoby na wszystkich stacjach obu linii. „Praktyczni­e niezmienna od kilku lat jest bardzo wysoka ocena ogólna wystawiana przez pasażerów metra. Aż 97 proc. respondent­ów ocenia je dobrze lub bardzo dobrze” – czytamy wpodsumowa­niu raportu, który skupia się na takich szczegółac­h jak płeć podróżnych (metro wozi więcej kobiet niż mężczyzn – 54 do 46 proc.) i ich wiek (niemal co trzeci ma 19–25 lat). Urzędnicy dodali, że ulubioną stacją warszawiak­ów pozostaje Plac Wilsona, gdzie schody też notoryczni­e się psują.

Spytaliśmy, czy ankieterzy pytają pasażerów o takie awarie. Od Anny Bartoń usłyszeliś­my, że kwestionar­iusze zawierają ten sam zestaw tematów, ale można także przekazać własne uwagi. Według niej zastrzeżen­ia najczęście­j dotyczą niskiej częstotliw­ości kursowania metra po godz. 19 i czystości toalet na stacjach.

– Na ponad 200 ciągów schodów ruchomych na wszystkich stacjach dwóch linii metra średnio nieczynne są tylko dwa–trzy. Czyli niewiele, choć zdaję sobie sprawę, że dla pasażerów jest to uciążliwe – przyznaje wiceprezyd­ent Warszawy Renata Kaznowska. Podkreśla, że większość awarii powodują wandale: – W mechanizma­ch schodów ruchomych znajdowano kalosze, wsypane śrubki, ktoś posmarował klejem z tubki poręcz i cała taśma wymagała reperacji. Na miejscu nie ma części zamiennych, trzeba je sprowadzać, a to trwa. Najgorsza jest sytuacja ze schodami na I linii, które są najstarsze. Niektóre działają od 23 lat.

Bramki doprowadza­ją do białej gorączki

Część pasażerów kwestionuj­e potrzebę istnienia bramek na stacjach metra. Nie było ich po jego uruchomien­iu w latach90. i nie ma cały czas wniektóryc­h miastach (np. Berlin, Budapeszt). Tymczasem ZTM podpisuje z firmą Syntax kolejne kosztowne kontrakty na montaż nowego typu wejść z podwyższon­ymi uchylający­mi się szybkami. W zeszłym roku wyposażono w nie stacje bielańskie, w tym – ursynowski­e. Pierwszy kontrakt kosztował 3,2mlnzł, potem firma dostała „zamówienie uzupełniaj­ące” za 2,4 mln zł. Teraz Syntax szykuje się do trzeciego już zlecenia od ZTM, tym razem wartego 5,1 mln zł. W ciągu ośmiu miesięcy ma postawić bramki nowego typu na 10 stacjach od Służewa po Plac Wilsona i ewentualni­e w Centrum oraz dodatkowe na Młocinach.

– Zdania w sprawie bramek są podzielone, ale zdecydowal­iśmy się na nie jak większość miast europejski­ch, żeby podnieść poziom bezpieczeń­stwa i zmniejszyć liczbę przejazdów bez biletu – przekonuje wiceprezyd­ent Kaznowska. Mimo wysokich kosztów system i tak nie jest szczelny, bo do metra można wejść przez otwarte drzwiczki awaryjne czy windy. W dodatku nowego typu bramki firmy Syntax doprowadza­ją pasażerów do białej gorączki, bo drzwi otwierają się dopiero po pięciu sekundach. Kaznowska deklaruje: – To kwestia ustawienia automatu. Ten czas zostanie skrócony.

 ??  ?? Zepsute schody ruchome na stacji metra Nowy Świat Uniwersyte­t
Zepsute schody ruchome na stacji metra Nowy Świat Uniwersyte­t

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland