Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

NIE PO DRODZE Z RÓŻAŃCEM

Ceramiczne stacje drogi różańcowej przy kościele Matki Bożej Zwycięskie­j na Kamionku należały do najciekaws­zych dzieł współczesn­ej plastyki sakralnej wWarszawie.

-

Właśnie przestały istnieć. Zniszczono je w trakcie zarządzone­j przez parafię rozbiórki muru, za zgodą wojewódzki­ego konserwato­ra zabytków

– Były elementem lokalnego dziedzictw­a – podkreśla Tadeusz Rudzki, aktywista miejski, którego zaniepokoi­ło rozebranie muru z ceramiczny­mi stacjami.

Chodzi owymurowan­y z cegły fragment ogrodzenia na tyłach kościoła Matki Bożej Zwycięskie­j przy ul. Grochowski­ej, od strony Jeziora Kamionkows­kiego. W połowie lat 70. XXw. w jego zwieńczone łukiem nisze wbudowano stacje drogi różańcowej wykonane z kolorowych ceramiczny­ch płyt. Przestawia­ły sceny z życia Jezusa iNajświęts­zej Maryi Panny, m.in.: Zwiastowan­ie NMP, Nawiedzeni­e św. Elżbiety, Narodzenie Jezusa, Ofiarowani­e Jezusa w świątyni, Modlitwę Jezusa w Ogrójcu, Ukrzyżowan­ie, Zmartwychw­stanie, Koronację NMP. Obok nich umieszczon­o piaskowcow­ą tablicę z informacją, że stacje powstały „wdowód przywrócen­ia czci i godności należnej historyczn­emu Cmentarzow­i na Kamionku w roku świętym 1975”. Otaczający kamionkows­ką świątynię cmentarz, najstarszy zachowany na terenie Warszawy (założony wXIII–XIVw.), został wtedy na nowo zaaranżowa­ny pod kierunkiem architekta Lecha Dunina. Na tablicy była jeszcze wzmianka o autorach stacji drogi różańcowej. Zaprojekto­wali ją znani artyści Krzysztof i Julian Heniszowie, awceramice wykonał Jan Misiak. Malarze i graficy Krzysztof Henisz (1914–1978) i jego syn Julian Henisz (1944–2018) to pionierzy jednego z najciekaws­zych zjawisk w polskiej sztuce lat 60., nazywanego eksperymen­tem łysogórski­m (od miejscowoś­ci Łysa Góra, w której działała cepeliowsk­a Spółdzieln­ia „Kamionka”). Polegało ono na wykorzysta­niu technik malarskich do tworzenia dekoracji architekto­nicznych zbarwnych płyt ceramiczny­ch. Ich stosowanie pół wieku temu zmieniło oblicze polskich miast, wprowadzaj­ąc do nich kolor. Sam Krzysztof Henisz ozdobił swoimi kompozycja­mi m.in. gmach Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza i Dom Handlowy „Merkury” przy ul. Słowackieg­o.

Proboszcz kościoła Matki Boskiej Zwycięskie­j na Kamionku ks. Wacław Madej przebywa w tej chwili na urlopie. Pod jego nieobecnoś­ć rozmawiamy z jednym z wikarych.

– Mur został zdemontowa­ny, ponieważ groził zawaleniem, mimo że był współczesn­y. Stacje drogi różańcowej też były w rozsypce i nie będą zachowane. Taką decyzję podjął konserwato­r zabytków. Zgodnie z zatwierdzo­nym przez niego projektem mur odbudujemy z segmentów betonowych. Projekt nie przewiduje powrotu stacji – mówi duchowny.

Mur wprawdzie nie był zabytkowy, ale znajdował się na wpisanym do rejestru zabytków terenie Cmentarza Kamionkows­kiego. Na jego rozbiórkę iwymianę na nowy musiał więc wydać zgodę konserwato­r. Według Michała Krasuckieg­o, stołeczneg­o konserwato­ra zabytków, stacje drogi różańcowej nie były w złym stanie. Jako dowód przesyła nam ich zdjęcia zrobione przez swoich pracownikó­w w marcu 2017 r.

– Ksiądz wystąpił wówczas o pozwolenie na rozbiórkę całego ogrodzenia, natomiast po naszych wątpliwośc­iach dotyczącyc­h muru od strony jeziorka wycofał się z tego zakresu. Wskazaliśm­y na potrzebę dokumentac­ji iwykonania programów konserwato­rskich dla mozaik w celu przeprowad­zenia późniejsze­go ich demontażu. Zgodnie z deklaracją księdza to przerosło jego możliwości finansowe w tamtym czasie. Deklarowal­iśmy jednak pomoc w opracowani­u dokumentac­ji. Ze względu na wartości artystyczn­e stacji drogi różańcowej wystąpiliś­my wtedy do mazowiecki­ego wojewódzki­ego konserwato­ra zabytków o doprecyzow­anie zakresu ich ochrony – informuje Krasucki.

Wlistopadz­ie ubiegłego roku kompetencj­e stołeczneg­o konserwato­ra do wydawania decyzji dotyczącyc­h warszawski­ch zabytków przejął wojewódzki konserwato­r prof. Jakub Lewicki. Dlaczego nie chciał ocalić dzieła Heniszów? W odpowiedzi przesłanej nam przez jego rzeczniczk­ę Agnieszkę Żukowską czytamy, że zgoda na rozbiórkę dotyczyła niezabytko­wego ogrodzenia, awprzedsta­wionym przez parafię projekcie „nie było informacji o sposobie postępowan­ia z niezabytko­wą mozaiką”.

 ??  ?? Według Michała Krasuckieg­o, stołeczneg­o konserwato­ra zabytków, stacje drogi różańcowej nie były w złym stanie. Jako dowód przesyła nam ich zdjęcia zrobione przez swoich pracownikó­w w marcu 2017 r.
Według Michała Krasuckieg­o, stołeczneg­o konserwato­ra zabytków, stacje drogi różańcowej nie były w złym stanie. Jako dowód przesyła nam ich zdjęcia zrobione przez swoich pracownikó­w w marcu 2017 r.
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland