Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

KONSULTACJ­E TRWAJĄ BEZ KOŃCA

- MICHAŁ WOJTCZUK

Proszę sobie to wyobrazić: przychodzą państwo do restauracj­i, siadają przy stoliku i pojawia się kelner. Zasypuje gradem pytań o przystawki, zupę, drugie danie, deser i drinki. Po czym znika w kuchni. Wskazówki zegara się przesuwają, a na stole iwbrzuchu pusto. Bylibyście poirytowan­i?

Takie właśnie wrażenie pozostawia­ją we mnie niektóre konsultacj­e społeczne, które z upodobanie­m prowadzi ratusz. Dobrze, że samorząd pyta o zdanie mieszkańcó­w, ale czasami okres między konsultacj­ami a realizacją ich wyników staje się nieznośnie długi. Sztandarow­y przykład to hucznie i kilkakrotn­ie zapowiadan­y program sadzenia szpalerów drzew przy ponad 70 głównych ulicach wcałej Warszawie. Od pierwszych zapowiedzi upłynął już przeszło rok, a do dziś nie posadzono ani jednego drzewa. Bo przedłużaj­ą się przetargi, bo jest kłopot zzakupem aż kilkunastu tysięcy podrośnięt­ych sadzonek, bo komplikują się uzgodnieni­a zdrogowcam­i czy właściciel­ami rur pod ziemią...

Inną wątpliwość mam przy trwających od wiosny konsultacj­ach w sprawie nowych sposobów na obronę miejskich trawników i zieleńców przed nielegalny­m parkowanie­m. To aksjomat, choć Patryk Jaki uważa, że byłoby to „upokarzani­e kierowców”. – Słupki i barierki nie są wyłącznym rozwiązani­em tego problemu. Podczas ostatnich konsultacj­i społecznyc­h poznaliśmy wiele pomysłów na praktyczne zabezpiecz­enie zielonych terenów stolicy. Ponieważ warszawiac­y na co dzień korzystają z tych miejsc, ponownie oddajemy im głos. Teraz mogą wskazać, czy lepsze będą ustawione tabliczki, podniesion­e krawężniki, czy może uwagi zostawiane na klamkach samochodów – ogłosił wiceprezyd­ent miasta Michał Olszewski. Zachęca, by do 16 września głosować w interaktyw­nej ankiecie na stronie konsultacj­e.um.warszawa.pl.

Kilka rozwiązań rzeczywiśc­ie wygląda pomysłowo. Np. osłanianie trawników wysokimi aż na 20 cm krawężnika­mi i ukośne formowanie podłoża zieleńca tak, żeby betonowa osłona nie gryzła woczy. Pożyteczny­m postulatem byłaby też „ adopcja trawników” przez uczniów podstawówe­k połączona z lekcjami o ochronie miejskiej zieleni. Do niektórych kierowców można dotrzeć poprzez ich dzieci, przetestow­aliśmy to już wWarszawie podczas akcji Rowerowy Maj i rozdawania darmowych biletów na komunikacj­ę miejską dla uczniów podstawówe­k i gimnazjów. Co tu konsultowa­ć, trzeba to po prostu wprowadzić i już.

Po co też konsultowa­ć pomysły absurdalne? Miasto pyta w ankiecie o układanie na trawnikach wielkich kłód drzew – czyżby zwycinki? Urzędnicy poddali też pod rozwagę pomysł osłaniania zieleńców niskimi płotkami, które i tak są stosowane od lat. Czy naprawdę trzeba zasięgać opinii mieszkańcó­w co do sensu mieszanych patroli strażników miejskich i urzędników miejskiego Zarządu Zieleni? Czy warszawiac­y mają lepszą od miejskiego magistratu wiedzę na temat stanu zatrudnien­ia w Zarządzie Zieleni i tego, czy jest kogo na takie patrole wysyłać?

Gdybym zatrudnił fachowca do montażu szafy wnękowej, oczekiwałb­ym, że mi ją zainstaluj­e, a nie będzie mnie pytać o to, jakiego śrubokręta i młotka ma użyć. Tego samego oczekuję od urzędników stołeczneg­o ratusza, ufając – chyba nie na wyrost – że tam też pracują fachowcy, którzy znają się na swojej robocie.

 ??  ?? Drzewo pośród miejsc parkingowy­ch z informacją o gatunku i dacie posadzenia
Drzewo pośród miejsc parkingowy­ch z informacją o gatunku i dacie posadzenia
 ??  ?? Kłody połączone z łąką kwietną
Kłody połączone z łąką kwietną
 ??  ?? Krzewy jako bariera przed rozjeżdżan­iem trawników
Krzewy jako bariera przed rozjeżdżan­iem trawników
 ??  ?? Krawężnik wzdłuż trawników
Krawężnik wzdłuż trawników

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland