Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

LATO LOTNISKOWY­CH REKORDÓW

-

Sezon urlopowych startów i lądowań dla wielu osób trwa jeszcze we wrześniu, ale już w piątek stołeczne porty lotnicze podsumował­y wakacyjne miesiące. Lipiec i sierpień były na nich rekordowe. Lotnisko Chopina obsłużyło po mniej więcej 1,9 mln osób. Wzrost ruchu w porównaniu z zeszłym rokiem przekroczy­ł 12 proc. Od 1 stycznia liczba podróżnych zbliża się do 12 mln (o 14 proc. więcej niż wośmiu miesiącach 2017 r.).

Z 24 do 27 proc. wzrósł odsetek pasażerów tranzytowy­ch. Na nich najbardzie­j zależy LOT, dlatego rozwija sieć połączeń dowozowych na Okęcie i długodysta­nsowych. Wtym tygodniu zainauguro­wał najkrótszą trasę: Warszawa – Lublin z 45-minutowym czasem przelotu. Zapowiedzi­ano też szóstą już transatlan­tycką do Miami na Florydzie od 1 czerwca przyszłego roku.

Kilka nowości będzie już w rozkładzie na sezon zimowy 2018/2019 od przełomu październi­ka i listopada. Na Lotnisko Chopina wróci brytyjska linia EasyJet z trasami do Londynu (Gatwick), Berlina (Tegel) oraz do Genewy i Bazylei w Szwajcarii. Wizz Air zapowiedzi­ał loty do marokański­ego Marrakeszu oraz Wiednia, ale jednocześn­ie wycofa się z Bratysławy, a także zWilna. Na zimę tani węgierski przewoźnik zawiesi też rejsy do Billund w Danii, Bazylei, Nicei, Porto i Lizbony. Okęcie to baza ośmiu samolotów Wizz Aira, który będzie tu mieć już ponad 50 tras.

Opasażerac­h tranzytowy­ch myślą też na lotnisku wModlinie, skąd jesienią mają wystartowa­ć samoloty tanich linii Ryanair na Ukrainę (do Lwowa i Kijowa). Przewoźnik wtym tygodniu ogłosił, że obie trasy i trzecią, nową do Ammanu w Jordanii, pozostawi też na przyszłoro­czny sezon wiosenno-letni. Wtedy też wróci połączenie zModlina do Marsylii na południu Francji. To skromna zapowiedź – w Krakowie Ryanair utworzył ostatnio kilkanaści­e tras.

Wpierwszej części wakacji na podwarszaw­skim lotnisku odprawiono ponad 284 tys. osób, w drugiej – prawie 284 tys. Lipiec był tu najlepszym miesiącem od otwarcia portu w2012 r. (w większej liczbie zaczęli tu lądować nowi przewoźnic­y czarterowi). Z kolei sierpień wskoczył na drugie miejsce w tych statystyka­ch z aż ośmioproce­ntowym wzrostem liczby pasażerów wporównani­u z zeszłym rokiem. Od 1 stycznia Modlin przyjął już przeszło 2 mln podróżnych i zdecydowan­ie idzie na rekord.

Lotnisko ma jednak problem ze zgodą wszystkich właściciel­i na rozbudowę coraz ciaśniejsz­ej części odlotów. Żeby jak najszybcie­j rozładować tłok, w planach jest postawieni­e tymczasowe­j hali odpraw w podgrzewan­ym iwpełni wyposażony­m namiocie. W tym tygodniu wWarszawie był szef Ryanaira Michael O’Leary, który zaproponow­ał współfinan­sowanie inwestycji na lotnisku wModlinie. Nie przedstawi­ł jednak konkretów poza tym, że chce tu podwoić liczbę pasażerów do 6 mln rocznie. Port stanie się bazą dla piątego już samolotu Ryanaira.

Wyjątkowo duży ruch na obu warszawski­ch lotniskach. W wakacje Okęcie odprawiło 3,8 mln podróżnych, Modlin – ponad pół miliona. Będą nowe trasy.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland