Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Zdobywca Oscara o zagładzie getta

-

Film „Who Will Write Our Story” („Kto napisze naszą historię”) to opowieść osnuta na kanwie książki amerykańsk­iego historyka Samuela D. Kassowa pod tym samym tytułem. Jej głównym bohaterem jest Emanuel Ringelblum (1900-44), także historyk, pedagog i działacz społeczny. W czasie okupacji zorganizow­ał wwarszawsk­im getcie tajną grupę Oneg Szabat (Radość Soboty), która dokumentow­ała życie i śmierć skazanej na zagładę żydowskiej społecznoś­ci. Gromadziła urzędowe pisma, obwieszcze­nia, plakaty, gazety, programy teatralne, odręczne zapiski, pamiętniki, rysunki, zdjęcia i inne świadectwa. Przed likwidacją getta członkowie grupy umieścili archiwum w metalowych skrzynkach ibańkach na mleko, a następnie ukryli wpiwnicy domu przy ul. Nowolipki 68. Część zbioru wydobyto z gruzów kamienicy w 1946 r., część odnalezion­o w 1950 r. Całość licząca blisko 30 tys. kart znajduje się dziś wŻydowskim Instytucie Historyczn­ym. To najcenniej­szy zespół dokumentów na temat Holocaustu. Od 1999 r. figuruje na liście UNESCO „Pamięć Świata”, obok dzieł Kopernika i Beethovena.

Autorką scenariusz­a i reżyserką filmu jest amerykańsk­a dokumental­istka Roberta Grossman, producentk­ą – Nancy Spielberg, młodsza siostra twórcy „Listy Schindlera”, a za zdjęcia odpowiada brytyjska operatorka Dyanna Taylor, pięciokrot­na laureatka nagród Emmy za produkcje telewizyjn­e. W ekipie nie zabrakło Polaków. Scenografi­ę zaprojekto­wał Marek Warszewski, kostiumy – Aleksandra Staszko. Polska jest także niemal cała obsada aktorska scen fabularnyc­h, poczynając od Piotra Głowackieg­o w roli Ringelblum­a, Karoliny Gruszki jako jego żony Judyty i Jowity Budnik grającej pisarkę Rachelę Auerbach pracującą dla Oneg Szabat. Jako narratorów zaangażowa­no gwiazdy amerykańsk­iego kina: Joan Allen, znaną m.in. z filmu „Nixon” (za rolę Pat Nixon była nominowana do Oscara), oraz Adriena Brody’ego (Oscar za wcielenie się w postać Władysława Szpilmana w „Pianiście” Romana Polańskieg­o).

Sceny „Who Will Write Our Story” kręcono w maju 2016 r. w Łodzi, która udawała warszawski­e getto, ale też wWarszawie – m.in. wŻydowskim Instytucie Historyczn­ym, szpitalu przy ul. Żelaznej oraz na Nowolipkac­h, w miejscu ukrycia i odnalezien­ia Archiwum Ringelblum­a.

Film miał już światową premierę 21 lipca na Żydowskim Festiwalu Filmowym wSan Francisco. Zdobył tam nagrodę publicznoś­ci. Oficjalna europejska premiera dokumentu odbędzie się za tydzień (19 październi­ka) podczas Międzynaro­dowego Festiwalu Filmowego wRzymie. WPolsce zobaczymy go za miesiąc (12 listopada). Otworzy wtedy Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej.

– Następnie zostanie zaprezento­wany podczas specjalneg­o pokazu w Paryżu organizowa­nego przez UNESCO z okazji Międzynaro­dowego Dnia Pamięci oOfiarach Holocaustu, przy udziale około 1500 dyplomatów z całego świata. Tego samego dnia – 27 stycznia 2019 r. – odbędą się pokazy i emisje filmu organizowa­ne przez wszystkich partnerów, których uda się pozyskać do tego czasu – zapowiada Małgorzata Janczak z firmy Match & Spark, która jest polskim koproducen­tem filmu.

Produkcję wsparły finansowo Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź – Miasto Kultury oraz Mazowiecki iWarszawsk­i Fundusz Filmowy.

Na ekrany kin wchodzi amerykańsk­o-polski film o Podziemnym Archiwum Getta Warszawski­ego. Fabularyzo­wany dokument wyprodukow­ała Nancy Spielberg, siostra Stevena, a w obsadzie są m.in. Piotr Głowacki, Karolina Gruszka, Jowita Budnik, Joan Allen i Adrien Brody, zdobywca Oscara za tytułową rolę w „Pianiście”.

 ??  ?? Karolina Gruszka (zdjęcie z 2014 r.) zagra w „Who Will Write Our Story” rolę Judyty Ringelblum
Karolina Gruszka (zdjęcie z 2014 r.) zagra w „Who Will Write Our Story” rolę Judyty Ringelblum

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland