Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

TRZASKOWSK­I W PIERWSZEJ TURZE

Ponad 54 proc. poparcia dla Rafała Trzaskowsk­iego, niespełna 31 proc. dla Patryka Jakiego

-

wyniki sondażu exit poll oznaczałyb­y, że prezydent Warszawy został wybrany już w pierwszej turze! – takie sensacyjne

– Mogę świętować ten sukces dzięki warszawiak­om. Jeśli sondaż się potwierdzi, udało mi się zarobić na kredyt zaufania. To zobowiązuj­e do ciężkiej pracy – mówił Rafał Trzaskowsk­i na wieczorze wyborczym Platformy Obywatelsk­iej.

Swoje przemówien­ie w sztabie Prawa i Sprawiedli­wości Patryk Jaki zaczął od gratulacji dla Trzaskowsk­iego: – Chciałbym powiedzieć, że mogłem zrobić więcej. Ale to byłaby nieprawda. To było wszystko, co mogłem zrobić. Wiele wskazuje na to, że to jest w ogóle najlepszy wynik naszej formacji tutaj. Czasem szklanego sufitu nie można przebić.

Wynik exit poll to 54,1 proc. dla Rafała Trzaskowsk­iego, kandydata Platformy Obywatelsk­iej i Nowoczesne­j, i 30,9 proc. dla Patryka Jakiego, kandydata PiS.

Tylko dwóch w ringu

To był pojedynek, w którym liczyło się tylko dwóch zawodników, choć kandydatów było aż 14. Trudno powiedzieć, kto zajął trzecie miejsce. Według exit poll aktywista Jan Śpiewak zkomitetu Wygra Warszawa zdobył 3 proc. głosów, a minimalnie mniej aktywistka Justyna Glusman z komitetu Miasto Jest Nasze – 2,6 proc.

– Zwyciężył strach – komentował z goryczą Jan Śpiewak. W jego sztabie niektórzy ronili łzy.

– Chciałabym pogratulow­ać prawdopodo­bnemu zwycięzcy. Mam nadzieję, że nie zapomni o postulatac­h ruchów miejskich, które – jak twierdził – są mu bliskie – mówiła Glusman.

Na wieść owyniku Glusman Andrzej Rozenek, kandydat SLD na prezydenta, robił duże oczy: – To niespodzia­nka. On sam zebrał według exit poll tylko 1,5 proc.

PiS bez nowych wyborców

Na tydzień przed wyborami „Wyborcza” opublikowa­ła sondaż, wktórym kandydat PO miał 42 proc. poparcia,

Rafał Trzaskowsk­i

Koalicja Obywatelsk­a Patryk Jaki – 31 proc., a 12 proc. respondent­ów było niezdecydo­wanych. Najwyraźni­ej ci, którzy wahali się, kogo wybrać, zdecydowal­i się poprzeć Trzaskowsk­iego. Jeśli wynik exit poll się potwierdzi, będzie to oznaczało, że na Patryka Jakiego zagłosował tylko twardy elektorat PiS (cztery lata temu Jacek Sasin miał 27,7 proc.). Warszawiac­y najwyraźni­ej uznali, że zbyt grubymi nićmi szyte są kampanijne deklaracje otwarcia na lewicę, której symbolem miał być Piotr Guział, kandydat Jakiego na wiceprezyd­enta. Inie uwierzyli w to, że może być „bezpartyjn­ym samorządow­cem”, nawet jeśli rzeczywiśc­ie złożyłby legitymacj­ę partii, co zapowiedzi­ał podczas telewizyjn­ej debaty.

Fiaskiem zakończyła się rozkręcona na niebywałą skalę kampania zohydzania Trzaskowsk­iego na Twitterze przez poplecznik­ów Jakiego. Wyszydzali iwyrywali zkontekstu każde jego słowo. Rządowe media na tej podstawie kręciły materiał za materiałem, przekonują­c, że polityk PO nie ma szans w starciu zJakim.

Kolejki do głosowania

To była najdłuższa kampania wyborcza w historii Warszawy. Trzaskowsk­i został wskazany na kandydata w listopadzi­e 2017 r., a już w lutym

Patryk Jaki

Zjednoczon­a Prawica zaczął składać pierwsze propozycje programowe. Jaki nominację dostał w maju i natychmias­t narzucił ostre tempo kampanii: po dwie, trzy konferencj­e dziennie.

Ponieważ wybór de facto sprowadzał się do alternatyw­y Jaki albo Trzaskowsk­i, czy inaczej – PiS albo anty-PiS, w antypisows­kiej Warszawie zapanowała mobilizacj­a. Zaintereso­wanie wyborami było ogromne. Już o godz. 17 frekwencja sięgnęła 47,4 proc., czyli była wyższa niż cztery lata temu na koniec wyborów. W wielu komisjach ustawiały się kolejki. W Śródmieści­u tuż przed godz. 21 przed lokalami wyborczymi czekało nawet po kilkaset osób. Członkowie komisji o godz. 21 rozdali im białe kartki i mogli wejść zagłosować po oficjalnym zakończeni­u wyborów.

Na tym nie koniec wyborczych emocji. Komisje w nocy liczyły głosy oddane na Radę Warszawy, radnych dzielnic i sejmiku Mazowsza. Pierwsze sygnały wskazywały, że PiS może odbić Mazowsze z rąk koalicji POPSL i „wiecznego” marszałka Adama Struzika. Waży się też, czy do Rady Warszawy dostaną się kandydaci innych ugrupowań niż PO i PiS.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland