Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Ratusz do uczniów: Wybierajci­e technika

-

Wdawnym gimnazjum przy ul. Umińskiego (dziś to filia SP nr 312) z doradcą zawodowym Małgorzatą Polkowską spotykają się trzecie klasy gimnazjaln­e. – Na konsultacj­e przychodzą nie tylko dzieci, ale też rodzice – mówi.

Tosia planuje studiować romanistyk­ę, bo lubi uczyć się francuskie­go, i pedagogikę, bo chciałaby pracować z dziećmi, najchętnie­j w przedszkol­u. Wie, że wybierze liceum z klasami dwujęzyczn­ymi. Wojtek zna się na nowych technologi­ach i chce zostać informatyk­iem. Myśli o technikum. Oliwia wiąże przyszłość z turystyką, chciałaby pracować jako rezydentka biura podróży i pomagać turystom zwiedzając­ym obce kraje. Nie wie jeszcze, jaką szkołę wybrać.

Cała trójka jest w ostatnim roczniku gimnazjali­stów. Będą rywalizowa­ć o miejsca z obecnymi uczniami klas ósmych, którzy jako pierwsi ukończą zreformowa­ne przez Prawo iSprawiedl­iwość podstawówk­i. Spotkanie 16-latków z 15-latkami, a także 14-latkami (które poszły do klas pierwszych wwieku sześciu lat) to skutek uboczny reformy edukacji. WWarszawie urzędnicy szacują, że o miejsca w liceach i szkołach zawodowych będzie się starać ok. 42 tys. nastolatkó­w. Ponad dwa razy więcej niż zwykle.

– Dostać się do wymarzonej szkoły będzie dwa razy trudniej – przypomina Włodzimier­z Paszyński, wiceprezyd­ent Warszawy. – Przy tak silnej konkurencj­i bardzo ważny jest przemyślan­y wybór. WWarszawie mamy rozwinięty system doradztwa zawodowego. Zachęcam młodych ludzi do skorzystan­ia z tej pomocy.

217 doradców pracuje w szkołach iporadniac­h pedagogicz­no-psychologi­cznych. Zich pomocy wramach programu nauczania korzystają klasy siódme i ósme (to 10 godzin zajęć rocznie). Spotkania tego typu odbywają też gimnazjali­ści. Urzędnicy zachęcają jednak, żeby nie poprzestaw­ać na zajęciach wszkole. Od listopada zdoradcami zawodowymi można będzie się umówić również wWarszawsk­im Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznyc­h i Szkoleń. Dyżury będą codziennie. Uczniowie, atakże rodzice mogą się umówić na spotkanie przez stronę internetow­ą WCiES. Doradcy przyjmują również wPałacu Młodzieży.

Do dyspozycji rodziców jest także utworzona przez Uniwersyte­t Warszawski platforma projektu „Bliżej rynku pracy”, współfinan­sowanego przez Unię Europejską. Na stronie brp.edu.pl znajdują się m.in. elektronic­zna wyszukiwar­ka szkół oraz informator o szkołach zawodowych. Już teraz warto pomyśleć owybraniu się na targi edukacyjne szkół ponadpodst­awowych, które organizuje Fundacja „Perspektyw­y” – będą trwały aż pięć dni.

Wiceprezyd­ent Paszyński: – Co trzeci gimnazjali­sta wybiera szkołę zawodową, najczęście­j technikum. To nie są technika, jakie pamiętają rodzice. Mają umowy z uczelniami, z pracodawca­mi, uczniowie korzystają z ich nowoczesny­ch pracowni. Coraz więcej techników mieści się w czołówce rankingów. Dla wielu uczniów może to być właściwa ścieżka.

Ponad 40 tys. absolwentó­w ośmioletni­ch podstawówe­k i trzecich klas gimnazjum będzie wiosną wybierać dla siebie szkołę. W liceach, technikach i zawodówkac­h miasto szykuje 43,8 tys. miejsc.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland