Tańsze szczepionki szybko znikają

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - PIERWSZA STRONA -

wtym, że zapas szczepionek wprzychodni już dawno się wyczerpał. Pan Tadeusz dostał więc receptę i polecenie, by kupić preparat w aptece. – Obdzwoniłem kilkanaście aptek, od Radości przez Falenicę po Józefów, i nigdzie nie ma tej szczepionki. Rozmawiałem nawet z rodziną z Malborka i u nich też nie ma. Reklamuje się, namawia, zwłaszcza w kontekście ostatniego ruchu antyszczepionkowego, ale preparat jest nieosiągalny. Mam 80 lat, co roku słyszy się o jakiejś nowej, odpornej na antygeny odmianie grypy, boję się zachorowania ipowikłań – mówi pan Tadeusz.

Waptece przy ul. Chełmskiej 50 słyszę, że pracownicy niemal codziennie wysyłają zamówienia na szczepionkę do hurtowni, ale tych produktów nie dostają. – Po refundacji szczepionka kosztuje 22,80 zł, przed – ponad 40 zł. Tak czy owak, trzeba mieć receptę. Chętnych jest sporo, ale mamy problem z zaopatrzeniem – mówi farmaceutka.

– Dużo pacjentów pyta, ale jest problem w hurcie – słyszę waptece w Al. Jerozolimskich 21. W aptece przy ul. Sawinkowa 12 proponują mi jedynie zamiennik.

Szczepionka nazywa się Vaxigrip Tetra. Produkuje ją koncern Sanofi. Jego rzeczniczka Monika Chmielewska-Żehaluk odsyła do komunikatu, który firma wydała w tej sprawie. Czytam w nim, że tegoroczna dostawa szczepionki jest większa od zeszłorocznej, ale i tak została wyczerpana. – Podejmujemy działania na poziomie wytwórcy, aby dostarczyć w sezonie grypowym 2018/19 dodatkowe dawki szczepionki – deklaruje Sanofi.

ZWIERZ W MIEŚCIE

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.