Na wózku, rolkach, hulajnodze...

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

Projekt aktywizacji osób niepełnosprawnych poprzez ruch powstał oddolnie. Jego pomysłodawcą jest Maciej Sikorski, mieszkaniec i lokalny działacz Wilanowa, który jakiś czas temu na zajęciach w siłowni poznał Olka. Olek jeździ na wózku inwalidzkim, co w niczym nie przeszkadza mu uprawiać sportu, gra m.in. w koszykówkę. Teraz chcą razem namówić swoich sąsiadów – i tych pełnosprawnych, i tych niepełnosprawnych – do wspólnej aktywności.

Maciej iOlek wpadli na pomysł organizowania cotygodniowych biegów na Wilanowie. – Chcemy rozruszać mieszkańców – mówi Sikorski. – Głównie zależy nam na osobach niepełnosprawnych. Aby nie siedziały same wdomu, tylko uczestniczyły w normalnym życiu, tak jak Olek. Dlatego co sobotę zapraszamy na godzinną przebieżkę po dzielnicy. Wszyscy są mile widziani: osoby na wózkach, deskorolce, hulajnodze czy rowerze. Chodzi o to, aby aktywnie spędzić czas.

Prospołeczna akcja nazywa się „Rusz się, Wilanów!”. Uczestnicy mają spotykać się raz w tygodniu, co sobotę, punktualnie o godz. 10 pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego i Marysieńki u zbiegu ulic Przyczółkowej iKlimczaka. Tam też będzie finisz. – Pobiegniemy ul. Klimczaka do al. Rzeczpospolitej, następnie w prawo, do kanałku przy skrzyżowaniu al. Wilanowskiej z ul. Sikorskiego, a stamtąd do plaży wilanowskiej ido mety. Czyli zakreślimy pętlę. Może zdarzyć się tak, że w trakcie zmienimy zdanie i pobiegniemy trochę inaczej. Ważne, żeby po ścieżce, aby osobom na wózku było wygodnie – mówi Sikorski.

Organizatorzy Maciej i Olek zapewniają, że biegać będą co tydzień, bez względu na pogodę. Liczą, że z każdą sobotą frekwencja będzie rosnąć. Zależy im, aby biegać w grupie, i aby w tej grupie zawsze były osoby niepełnosprawne.

– Liczę na to, że z tej spontanicznej akcji uda się w przyszłości zrobić program wspierający osoby niepełnosprawne. Z danych dzielnicy wynika, że trzy lata temu Ośrodek Pomocy Społecznej na Wilanowie współpracował z 75 rodzinami, wktórych żyją takie osoby. Chcemy za pośrednictwem naszej akcji dotrzeć do możliwie jak najszerszego grona wykluczonych – podkreśla Sikorski.

Wkażde sobotnie przedpołudnie na Wilanowie mają się odbywać wspólne biegi osób pełnosprawnych z niepełnosprawnymi. Pierwsza zbiórka dziś o godz. 10 pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego i Marysieńki.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.