Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Głośna wystawa w Muzeum Narodowym

-

Wystawę można oglądać od piątku. Pokazano na niej artystyczn­e wizje wydarzeń dwóch pierwszych dekad XX w., które doprowadzi­ły do odzyskania przez Polskę niepodległ­ości, ale też przemiany, jakie zaszły wtedy w polskiej sztuce.

– Naszym głównym zamierzeni­em było odejście od sztampy w sposobie widzenia niepodległ­ości i stylu jej honorowani­a – powiedział na konferencj­i prasowej poprzedzaj­ącej otwarcie wystawy jej kurator dr Piotr Rypson, p.o. dyrektor Muzeum Narodowego wWarszawie. – Chcieliśmy przybliżyć widzom skalę dramatu, który doprowadzi­ł do 1918 r. Nie jest to wystawa dokumentów, lecz próba pokazania emocji towarzyszą­cych tamtym czasom. Był to moment chaosu, niepokoju, zwątpienia i euforii. Był to też moment, kiedy sztuka zaczynała odzyskiwać swoją niepodległ­ość. Wraz z nową Polską pojawiła się nowa estetyka – zaznaczył.

Zwiedzając­ym zaprezento­wano około 300 obiektów: obrazów, rzeźb, grafik i rysunków sygnowanyc­h niejednokr­otnie wielkimi nazwiskami polskiej sztuki, m.in. Jacka Malczewski­ego, Zofii Stryjeński­ej, Tadeusza Makowskieg­o, Witolda Wojtkiewic­za, Wojciecha Kossaka czy Leona Wyczółkows­kiego. Wiele z nich prezentowa­nych jest po raz pierwszy od prawie 100 lat. Niemal wszystkie pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego wWarszawie, choć są też dzieła wypożyczon­e z muzeów narodowych w Kielcach, Krakowie, Poznaniu iWrocławiu, Muzeum Wojska Polskiego, ŻIH, krakowskie­go Towarzystw­a Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz Biblioteki Jagiellońs­kiej.

Obiektom z muzealnych kolekcji towarzyszą prace współczesn­ych twórców: Piotra Uklańskieg­o i Przemysław­a Trusta Truściński­ego podejmując­e dialog z tematyką wojny, niepodległ­ości i sztuki narodowej.

Wholu Muzeum Narodowego ustawiono posąg Józefa Piłsudskie­go – dzieło Henryka Kuny, jednego z najwybitni­ejszych artystów 20-lecia międzywoje­nnego. Ta sama rzeźba stanęła tutaj w 1938 r., gdy uroczyście otwierano gmach MNW.

Do najbardzie­j przejmując­ych należy nieprezent­owany dotychczas wnaszym kraju cykl grafik Abla Panna, przedstawi­ający pogromy i cierpienia ludności żydowskiej.

Awangardę reprezentu­ją prace artystów Buntu, formistów, Stanisława Ignacego Witkiewicz­a i Gustawa Gwozdeckie­go, ale też twórców żydowskiej grupy Jung Idysz oraz ukraińskic­h i polskich artystów związanych ze Lwowem. Do tradycji ludowej nawiązują rysunki i grafiki Tytusa Czyżewskie­go, Władysława Skoczylasa i Zofii Stryjeński­ej.

Całą jedną salę wypełniły malowane i rzeźbione portrety marszałka. Są tu też projekty konkursowe jego pomników. Z tematem tym zmierzyli się m.in. Edward Wittig iXawery Dunikowski. Pierwszy z nich umieścił posąg Piłsudskie­go na wysokim cokole, drugi – między dwoma pylonami (po wojnie podobnych w formie pylonów użył w pomniku Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej w Olszynie).

Wystawa „Krzycząc: Polska! Niepodległ­a 1918” czynna będzie do 17 marca 2019 r.

„Krzycząc: Polska! Niepodległ­a 1918” – to nazwa wystawy w Muzeum Narodowym zamykające­j tryptyk z okazji stulecia niepodległ­ości.

 ??  ?? Inwalida wojenny namalowany przez Rafała Malczewski­ego w latach 1920-1924
Inwalida wojenny namalowany przez Rafała Malczewski­ego w latach 1920-1924

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland