Głośna wystawa w Muzeum Narodowym

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - PIERWSZA STRONA -

Wystawę można oglądać od piątku. Pokazano na niej artystyczne wizje wydarzeń dwóch pierwszych dekad XX w., które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też przemiany, jakie zaszły wtedy w polskiej sztuce.

– Naszym głównym zamierzeniem było odejście od sztampy w sposobie widzenia niepodległości i stylu jej honorowania – powiedział na konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie wystawy jej kurator dr Piotr Rypson, p.o. dyrektor Muzeum Narodowego wWarszawie. – Chcieliśmy przybliżyć widzom skalę dramatu, który doprowadził do 1918 r. Nie jest to wystawa dokumentów, lecz próba pokazania emocji towarzyszących tamtym czasom. Był to moment chaosu, niepokoju, zwątpienia i euforii. Był to też moment, kiedy sztuka zaczynała odzyskiwać swoją niepodległość. Wraz z nową Polską pojawiła się nowa estetyka – zaznaczył.

Zwiedzającym zaprezentowano około 300 obiektów: obrazów, rzeźb, grafik i rysunków sygnowanych niejednokrotnie wielkimi nazwiskami polskiej sztuki, m.in. Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego, Witolda Wojtkiewicza, Wojciecha Kossaka czy Leona Wyczółkowskiego. Wiele z nich prezentowanych jest po raz pierwszy od prawie 100 lat. Niemal wszystkie pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego wWarszawie, choć są też dzieła wypożyczone z muzeów narodowych w Kielcach, Krakowie, Poznaniu iWrocławiu, Muzeum Wojska Polskiego, ŻIH, krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz Biblioteki Jagiellońskiej.

Obiektom z muzealnych kolekcji towarzyszą prace współczesnych twórców: Piotra Uklańskiego i Przemysława Trusta Truścińskiego podejmujące dialog z tematyką wojny, niepodległości i sztuki narodowej.

Wholu Muzeum Narodowego ustawiono posąg Józefa Piłsudskiego – dzieło Henryka Kuny, jednego z najwybitniejszych artystów 20-lecia międzywojennego. Ta sama rzeźba stanęła tutaj w 1938 r., gdy uroczyście otwierano gmach MNW.

Do najbardziej przejmujących należy nieprezentowany dotychczas wnaszym kraju cykl grafik Abla Panna, przedstawiający pogromy i cierpienia ludności żydowskiej.

Awangardę reprezentują prace artystów Buntu, formistów, Stanisława Ignacego Witkiewicza i Gustawa Gwozdeckiego, ale też twórców żydowskiej grupy Jung Idysz oraz ukraińskich i polskich artystów związanych ze Lwowem. Do tradycji ludowej nawiązują rysunki i grafiki Tytusa Czyżewskiego, Władysława Skoczylasa i Zofii Stryjeńskiej.

Całą jedną salę wypełniły malowane i rzeźbione portrety marszałka. Są tu też projekty konkursowe jego pomników. Z tematem tym zmierzyli się m.in. Edward Wittig iXawery Dunikowski. Pierwszy z nich umieścił posąg Piłsudskiego na wysokim cokole, drugi – między dwoma pylonami (po wojnie podobnych w formie pylonów użył w pomniku Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej w Olszynie).

Wystawa „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” czynna będzie do 17 marca 2019 r.

„Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” – to nazwa wystawy w Muzeum Narodowym zamykającej tryptyk z okazji stulecia niepodległości.

Inwalida wojenny namalowany przez Rafała Malczewskiego w latach 1920-1924

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.