Rozdzielić państwo i religię

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

Fundacja „Wolność od Religii” na billboardach w całej Polsce pokazuje problem coraz częstszego łamania konstytucyjnej zasady rozdziału Kościoła od państwa. Plakaty pojawiły się także wWarszawie. Fundacja deklaruje, że występuje wimieniu osób doświadczających dyskryminacji zpowodu swojego światopoglądu. W październiku rozpoczęła kampanię społeczną: wWarszawie ikilku dużych polskich miastach pojawiły się billboardy z hasłem „Polska państwem wyznaniowym?”. Wstolicy zawisły przy czterech skrzyżowaniach: ul. Sobieskiego iNałęczowskiej, al. Niepodległości iul. Ksawerów, ul. gen. Fieldorfa iMeissnera oraz ul. Czerniakowskiej iLudnej.

– Zprzerażeniem obserwujemy postępującą klerykalizację Polski, której najbardziej wyrazistym przykładem jest fakt, że państwo otwarcie prowadzi misję chrystianizacyjną. Łamana jest przy tym konstytucja, która nakazuje urzędom, szkołom, szpitalom, wojsku ipolicji zachowywać bezstronność światopoglądową. Nie jest przestrzegany art. 10 Ustawy ogwarancjach wolności sumienia iwyznania, który mówi, że Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, neutralnym wsprawach religii iprzekonań – tłumaczy Dorota Wójcik, prezeska zarządu Fundacji „Wolność od Religii”.

Jej zdaniem Polska zmierza w niebezpiecznym kierunku autorytarnego państwa wyznaniowego.

Wójcik nie ma wątpliwości: – Tylko świeckie państwo, w którym szanuje się prawa tak wierzących, jak iniewierzących, jest państwem prawdziwie demokratycznym.

Kampanię można wesprzeć poprzez akcję crowdfundingową uruchomioną na portalu zrzutka.pl.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.