Żeby Warszawa była ekologiczna

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

– Urzekło nas to, że każdy może monitorować oszczędności, które zyskuje dzięki zmianie zachowania – chwaliła zwycięski pomysł Joanna Sabat zClimate–KIC Polska, który jest głównym organizatorem imprezy.

Climathon, czyli 24-godzinny maraton, podczas którego uczestnicy tworzą koncepcje mające pomóc chronić środowisko, odbył się w piątek w 104 miastach na całym świecie. WWarszawie postawiono na dwa główne problemy – rozwój elektrycznej mobilności w stolicy oraz zmiana Warszawy w miasto „inteligentne”, czyli odpowiedzialne za środowisko. – 70 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla pochodzi z miast, to tutaj należy coś zmienić – tłumaczy wybór zagadnień Joanna Sabat.

Wtrzech kilkuosobowych zespołach znaleźli się m.in. studenci, urzędnicy i naukowcy. Asia jest biotechnologiem – Chcę przemieszczać się rowerem, ale mieszkam przy ruchliwej trasie i nie chcę wdychać spalin. Nie wiem, co z tym zrobić. Mam nadzieję, że razem stworzymy narzędzia zmiany.

Agnieszka studiowała wiedzę na temat alternatywnych paliw w Krakowie oraz inżynierię i zarządzanie energią w Lizbonie. – Interesuje mnie, jak funkcjonuje Warszawa, bo tu mieszkam. Cieszę się, że nie tylko rząd zajmuje się innowacjami, ale że zwykli ludzie mają szansę wymyślić nowe rozwiązania – mówiła.

Samochód elektryczny napędzany węglem

Burzę mózgów poprzedziły prezentacje ekspertów. – Wielu ludzi mówi: półtora stopnia ocieplenia to nic, lubię, jak jest ciepło – mówili blogerzy Aleksandra i Piotr Stanisławscy, podkreślając katastrofalne skutki dla środowiska, jakie ma nawet taka niewielka zmiana temperatury. Przyszłością miast mają być: ruch rowerowy, niskoemisyjne budynki mieszkalne, uprawy roślin i recykling.

Dr Paweł Krawczyk z Politechniki Warszawskiej dowodził, że przyszłością są samochody o napędzie elektrycznym, bo dziś wWarszawie jest 1,3 miliona aut. – Zmieni się tylko miejsce emisji zanieczyszczeń, bo przecież ten prąd musi być gdzieś wyprodukowany. Dopóki nie będziemy korzystać z odnawialnych źródeł energii, to samochody elektryczne będą w zasadzie napędzane węglem – zauważył jeden z uczestników. Dr Krawczyk odparł, że do zastąpienia obecnych aut samochodami elektrycznymi potrzeba 300 turbin wiatrowych pracujących na pełnej mocy.

Zkolei dr Anna Gayer zPolitechniki Warszawskiej zauważyła, że informacje o stanie środowiska przekładają się już dziś na nasze codzienne decyzje. Czy wyjść z dzieckiem na długi spacer? Czy skorzystać z siłowni plenerowej? Coraz częściej patrzymy przed podjęciem decyzji na informacje o stanie powietrza. Dlatego kluczowa jest nie tylko jego poprawa, ale też udoskonalenie metod jego badania i informowania o zanieczyszczeniach.

Aplikacja, która będzie mierzyć konsumpcję prądu w domu i doradzać, jak zużywać go coraz mniej. To pomysł, który zwyciężył w warszawskim Climathonie.

Stworzyć spójny system

Co może przynieść przyszłość? – Dziś świat składa się z elementów, które nie rozmawiają ze sobą, choć mamy takie możliwości – mówił Jerzy Kozieł, specjalista z Orange. – Wyobraźmy sobie kosz na śmieci z czujnikiem i lampą oraz drugim czujnikiem w chodniku. Gdy system zorientuje się, że obok śmietnika chodzi dużo ludzi, a kosz szybko się wypełnia, zapala się lampa sugerująca skorzystanie z innego pojemnika iwysyłane są służby do jego opróżnienia.

Za najlepszy pomysł jury Climathonu uznało aplikację, która pozwoli użytkownikom świadomie ograniczać zużycie prądu w swoim najbliższym otoczeniu. Zwycięska ekipa chce zrealizować swoją koncepcję. Joanna Sabat zapowiada pomoc wakceleratorze przedsiębiorczości wClimate–KIC.

Pozostałym dwóm zespołom przyznano ex aequo drugie miejsce. Jeden zaproponował aplikację do zmniejszania ilości odpadów w gospodarstwie domowym. Drugi – pomysł na zmniejszenie korków w godzinach szczytu. Wielu rodziców dojeżdżałoby do pracy komunikacją miejską, ale muszą odwieźć dzieci do szkoły. Rozwiązaniem ma być więc łatwo dla nich dostępny system transportu dla dzieci.

Tegoroczny Climathon odbył się na Służewcu, na ul. Postępu

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.