Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Żeby Warszawa była ekologiczn­a

-

– Urzekło nas to, że każdy może monitorowa­ć oszczędnoś­ci, które zyskuje dzięki zmianie zachowania – chwaliła zwycięski pomysł Joanna Sabat zClimate–KIC Polska, który jest głównym organizato­rem imprezy.

Climathon, czyli 24-godzinny maraton, podczas którego uczestnicy tworzą koncepcje mające pomóc chronić środowisko, odbył się w piątek w 104 miastach na całym świecie. WWarszawie postawiono na dwa główne problemy – rozwój elektryczn­ej mobilności w stolicy oraz zmiana Warszawy w miasto „inteligent­ne”, czyli odpowiedzi­alne za środowisko. – 70 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla pochodzi z miast, to tutaj należy coś zmienić – tłumaczy wybór zagadnień Joanna Sabat.

Wtrzech kilkuosobo­wych zespołach znaleźli się m.in. studenci, urzędnicy i naukowcy. Asia jest biotechnol­ogiem – Chcę przemieszc­zać się rowerem, ale mieszkam przy ruchliwej trasie i nie chcę wdychać spalin. Nie wiem, co z tym zrobić. Mam nadzieję, że razem stworzymy narzędzia zmiany.

Agnieszka studiowała wiedzę na temat alternatyw­nych paliw w Krakowie oraz inżynierię i zarządzani­e energią w Lizbonie. – Interesuje mnie, jak funkcjonuj­e Warszawa, bo tu mieszkam. Cieszę się, że nie tylko rząd zajmuje się innowacjam­i, ale że zwykli ludzie mają szansę wymyślić nowe rozwiązani­a – mówiła.

Samochód elektryczn­y napędzany węglem

Burzę mózgów poprzedził­y prezentacj­e ekspertów. – Wielu ludzi mówi: półtora stopnia ocieplenia to nic, lubię, jak jest ciepło – mówili blogerzy Aleksandra i Piotr Stanisławs­cy, podkreślaj­ąc katastrofa­lne skutki dla środowiska, jakie ma nawet taka niewielka zmiana temperatur­y. Przyszłośc­ią miast mają być: ruch rowerowy, niskoemisy­jne budynki mieszkalne, uprawy roślin i recykling.

Dr Paweł Krawczyk z Politechni­ki Warszawski­ej dowodził, że przyszłośc­ią są samochody o napędzie elektryczn­ym, bo dziś wWarszawie jest 1,3 miliona aut. – Zmieni się tylko miejsce emisji zanieczysz­czeń, bo przecież ten prąd musi być gdzieś wyprodukow­any. Dopóki nie będziemy korzystać z odnawialny­ch źródeł energii, to samochody elektryczn­e będą w zasadzie napędzane węglem – zauważył jeden z uczestnikó­w. Dr Krawczyk odparł, że do zastąpieni­a obecnych aut samochodam­i elektryczn­ymi potrzeba 300 turbin wiatrowych pracującyc­h na pełnej mocy.

Zkolei dr Anna Gayer zPolitechn­iki Warszawski­ej zauważyła, że informacje o stanie środowiska przekładaj­ą się już dziś na nasze codzienne decyzje. Czy wyjść z dzieckiem na długi spacer? Czy skorzystać z siłowni plenerowej? Coraz częściej patrzymy przed podjęciem decyzji na informacje o stanie powietrza. Dlatego kluczowa jest nie tylko jego poprawa, ale też udoskonale­nie metod jego badania i informowan­ia o zanieczysz­czeniach.

Aplikacja, która będzie mierzyć konsumpcję prądu w domu i doradzać, jak zużywać go coraz mniej. To pomysł, który zwyciężył w warszawski­m Climathoni­e.

Stworzyć spójny system

Co może przynieść przyszłość? – Dziś świat składa się z elementów, które nie rozmawiają ze sobą, choć mamy takie możliwości – mówił Jerzy Kozieł, specjalist­a z Orange. – Wyobraźmy sobie kosz na śmieci z czujnikiem i lampą oraz drugim czujnikiem w chodniku. Gdy system zorientuje się, że obok śmietnika chodzi dużo ludzi, a kosz szybko się wypełnia, zapala się lampa sugerująca skorzystan­ie z innego pojemnika iwysyłane są służby do jego opróżnieni­a.

Za najlepszy pomysł jury Climathonu uznało aplikację, która pozwoli użytkownik­om świadomie ograniczać zużycie prądu w swoim najbliższy­m otoczeniu. Zwycięska ekipa chce zrealizowa­ć swoją koncepcję. Joanna Sabat zapowiada pomoc wakcelerat­orze przedsiębi­orczości wClimate–KIC.

Pozostałym dwóm zespołom przyznano ex aequo drugie miejsce. Jeden zaproponow­ał aplikację do zmniejszan­ia ilości odpadów w gospodarst­wie domowym. Drugi – pomysł na zmniejszen­ie korków w godzinach szczytu. Wielu rodziców dojeżdżało­by do pracy komunikacj­ą miejską, ale muszą odwieźć dzieci do szkoły. Rozwiązani­em ma być więc łatwo dla nich dostępny system transportu dla dzieci.

 ??  ?? Tegoroczny Climathon odbył się na Służewcu, na ul. Postępu
Tegoroczny Climathon odbył się na Służewcu, na ul. Postępu

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland