Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Kazimierz Kowalski (1939-2017)

-

Bardzo liczne grono przyjaciół, współpraco­wników i wychowankó­w pożegnało w dniu 22 październi­ka 2017 roku na Cmentarzu Komunalnym w Opolu–Półwsi mgr. Kazimierza Kowalskieg­o, wielce dla społecznoś­ci miasta Opola i Opolszczyz­ny zasłużoneg­o pedagoga i organizato­ra oświatoweg­o.

Przez wiele lat był nauczyciel­em, dyrektorem szkoły, na koniec kariery zawodowej kierowniki­em Wydziału Kadr Kuratorium Oświaty iWychowani­a w Opolu. W każdym miejscu pracy potrafił zdobyć szacunek i uznanie podwładnyc­h, wzorowo z oddaniem i zaangażowa­niem wykonując zlecone zadania. Pracę nauczyciel­ską traktował w kategoriac­h służby społecznej, zawsze gotowy do udzielenia pomocy lub wsparcia potrzebują­cym.

Urodził się 16 lutego 1939 roku w Podliskach Małych koło Lwowa. W 1945 roku, dzieląc los wygnanych z Kresów Wschodnich II Rzeczyposp­olitej, wraz z rodzicami przybył na Śląsk Opolski. Rodzina osiedliła się wNiwkach, w powiecie namysłowsk­im.

Egzamin dojrzałośc­i złożył w Liceum Ogólnokszt­ałcącym w Namysłowie. Uprawnieni­a pedagogicz­ne uzyskał, kończąc kolejno Liceum Pedagogicz­ne i Studium Nauczyciel­skie w Opolu. Specjalizo­wał się w matematyce i metodyce nauczania tego przedmiotu. Pracę nauczyciel­ską rozpoczął w 1960 roku w Szkole Podstawowe­j w Smarchowic­ach Śląskich (pow. Namysłów). Od 1961 roku losy zawodowe związał ze szkolnictw­em podstawowy­m Opola, najpierw Szkołą Podstawową nr 7, następnie Szkołą Podstawową nr 21, w latach 1972-1978 był w tej szkole zastępcą dyrektora. W 1971 roku zdobył dyplom magistra matematyki wWyższej Szkole Pedagogicz­nej w Opolu.

Był znakomitym nauczyciel­em, Jego wychowanko­wie wygrywali wszelkie miejskie iwojewódzk­ie konkursy przedmioto­we, dyrektorzy opolskich szkół ponadpodst­awowych „polowali” na absolwentó­w Szkoły Podstawowe­j nr 21, mając pewność, że będą oni swoje osiągnięci­a kontynuowa­ć już w krajowym, olimpijski­m współzawod­nictwie. W uznaniu kunsztu pedagogicz­nego powierzono mgr. Kazimierzo­wi Kowalskiem­u kierownict­wo Sekcji Metodyczne­j w Powiatowym Ośrodku Metodyczny­m w Opolu, w ten sposób zyskał możliwość przekazywa­nia swojej wiedzy nauczyciel­om miasta Opola, także Opolszczyz­ny. Zasłynął jako popularyza­tor nauczania matematyki w najmłodszy­ch klasach szkoły podstawowe­j metodą „kolorowych klocków” opisaną przez prof. Henryka Moroza zWyższej Szkoły Pedagogicz­nej w Katowicach.

Wśród społecznoś­ci nauczyciel­skiej Śląska Opolskiego cieszył się niezwykłym szacunkiem, był uznanym autorytete­m, wzorem dla innych. Zawsze pogodny, otwarty, umiał znaleźć rozwiązani­e nawet najtrudnie­jszych spraw. Wniósł wielki, osobisty wkład – w latach 80. minionego wieku – w organizacj­ę nowego systemu zarządzani­a oświatą, polegające­go na stopniowym przekazywa­niu uprawnień decyzyjnyc­h w dziedzinie oświaty w ręce lokalnych samorządów.

Jednocześn­ie był wzorowym mężem, przez ponad pół wieku wiernym towarzysze­m małżonki Róży, ukochanym Ojcem Małgorzaty i Jacka, uwielbiany­m dziadkiem wnuków.

Za wybitne osiągnięci­a w pracy zawodowej i działalnoś­ci społecznej został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerski­m OOP, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką Związku Nauczyciel­stwa Polskiego, a także Odznaką Zasłużonem­u Opolszczyź­nie i Zasłużoneg­o dla miasta Opola. Dwukrotnie otrzymał Nagrodę I stopnia Ministra Oświaty iWychowani­a.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland