Różne barwy Święta Niepodległości

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

Dzień przed oficjalnymi obchodami 11 listopada na pl. Piłsudskiego zostanie odsłonięty pomnik Lecha Kaczyńskiego. Monument autorstwa Stanisława Szwechowicza i Jana Raniszewskiego przedstawia sylwetkę byłego prezydenta stojącą na cokole. Stanie przed gmachem dowództwa Garnizonu Warszawa. Uroczyste odsłonięcie poprzedzi msza św. w archikatedrze o godz. 17, po mszy spod katedry na pl. Piłsudskiego – tak jak podczas miesięcznic smoleńskich – przejdzie marsz pamięci. Przed pomnikiem przemówienie wygłosi Jarosław Kaczyński.

Tego samego dnia mieszkańcy Warszawy zobaczą inscenizację przejazdu marszałka Józefa Piłsudskiego. Trasa obejmie Dworzec Gdański, ulice Andersa i Świętojerską, pl. Krasińskich, ul. Długą, Miodową i pl. Zamkowy. Tam od godz. 12 do 18 będzie można wziąć udział w pikniku historycznym.

Parada wojskowa

Państwowe obchody święta 11 listopada rozpoczną się o godz. 8. Wtedy prezydent Andrzej Duda złoży wieńce pod pomnikami: kardynała Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, Stefana „Grota” Roweckiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego imarszałka Piłsudskiego przy Belwederze. O godz. 9 weźmie udział wmszy św. za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej. Po nabożeństwie na Zamku Królewskim wręczy odznaczenia. Wtym czasie (od godz. 11.15) na pl. Piłsudskiego mieszkańcy wysłuchają koncertu i zobaczą pokaz musztry paradnej. Potem uroczysta zmiana warty i apel pamięci. Stamtąd pododdziały Wojska Polskiego i grupy rekonstrukcyjne przejdą ul. Królewską, Krakowskim Przedmieściem iNowym Światem pod Muzeum Wojska Polskiego.

Narodowcy i antyfaszyści

Ogodz. 13 z pl. Unii Lubelskiej wyruszy organizowana przez środowiska antyfaszystowskie manifestacja „Za wolność naszą iwaszą”. Uczestnicy przejdą ul. Marszałkowską, przez pl. Konstytucji, ul. Piękną, Alejami Ujazdowskimi na pl. Trzech Krzyży. Według organizatorów wwydarzeniu może wziąć udział około pięciu tysięcy osób.

Zkolei na 400 osób zaplanowana jest manifestacja środowisk katolickich, która o godz. 10 zbierze się pod Sejmem. Przejdzie ul. Matejki, Alejami Ujazdowskimi, Wilczą, Marszałkowską do ronda Dmowskiego. Tam uczestnicy dołączą do organizowanego przez narodowców Marszu Niepodległości, który rozpocznie się ogodz. 14 i przejdzie Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego.

Przez cały dzień (od godz. 11 do 20.30) wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia iNowego Światu odbywać się będzie Festiwal Niepodległa organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W programie m.in. koncerty i zabawy dla dzieci, parada zabytkowych samochodów, pokazy mody z okresu międzywojennego, warsztaty taneczne i ścieżki edukacyjne.

Na sportowo...

11 listopada tradycyjnie będzie można wziąć udział w Biegu Niepodległości. Wystartuje o godz. 11.11. Uczestnicy pokonają 10-kilometrową trasę ze skrzyżowania al. Jana Pawła II z ul. Stawki, wiaduktem nad Alejami Jerozolimskimi, ul. Chałubińskiego do al. Niepodległości.

Na Targówku chętni wezmą udział wrajdzie rowerowym „Dla niepodległej”. Wszyscy uczestnicy dostaną gadżety o tematyce patriotycznej. Wydarzenie rozpocznie apel poświęcony obchodom 100-lecia odzyskania niepodległości. Start rajdu na terenie Lasu Bródnowskiego, meta na terenie Polany przy Grodzisku.

Bemowo również zaprasza na terenowy wyścig kolarski dla dzieci i młodzieży. Wystartować może każdy na dowolnym rowerze, ale obowiązkowo wkasku kolarskim. Mieszkańcy dzielnicy Bemowo nie wnoszą opłat startowych.

Motoparada niepodległości to z kolei wydarzenie organizowane przez Fundację Jednym Śladem. Ogodz. 12 motocykliści przejadą z ul. Piłsudskiego w Mińsku Maz., Traktem Brzeskim, ul. Płowiecką, al. Stanów Zjednoczonych, Trasą Łazienkowską, Alejami Ujazdowskimi, ul. Belwederską, Sobieskiego do Idzikowskiego.

I kulturalnie

WMuzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się dziesiąta, jubileuszowa odsłona Koncertu Niepodległości pt.„Punkty zwrotne”. Na scenie usłyszymy wokalistów: Olę Turkiewicz, Roberta Baja, Kasię Jankowską iSzymona Gronka. Towarzyszyć im będzie zespół Koncertu Niepodległości. Wrepertuarze pieśni patriotyczne i historyczne powiązane z kluczowymi momentami zhistorii Polski. Koncert poprowadzi aktor Robert Czebotar. Wydarzenie o godz. 20, bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Muzeum.

Muzeum Historii Polski zaprasza na interaktywną ekspozycję „Labirynt niepodległości”. Jej kulminacją będzie oparta na konstrukcji labiryntu gra obejmująca najważniejsze wydarzenia z polskiej historii. Od 7 do 9 listopada wpawilonie na placu Teatralnym gracze będą się mogli zmierzyć zproblemami i dylematami, przed jakimi stawali Polacy żyjący pod zaborami, a także ci, którzy zmuszeni byli emigrować. Grupy wpuszczane będą do gry od godz. 9 do 14 co pół godziny. Koszt udziału to 100 zł za grupę.

Koncert „Niepodległa – wolna – nasza” organizuje Klub Inteligencji Katolickiej. W programie znajdą się „Msza polska” Jana Maklakiewicza do słów Marii Szpyrkówny oraz najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne wopracowaniach na chór mieszany. Wykonawcy: Barbara Zamek – sopran, Adam Hrynkiewicz – organy, chór kameralny Ars Cantata pod dyrekcją Anny Celmer-Falkiewicz. Koncert o godz. 18.45 w katedrze polowej Wojska Polskiego.

Na własne obchody zaprasza dzielnica Wesoła. Wprogramie m.in. msza za ojczyznę w kościele św. Brata Alberta, apel poległych pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej i piknik historyczny. Będzie można zobaczyć obozowiska wojskowe oraz pokazy strzelającej artylerii, spróbować sił na strzelnicy iwspólnie odśpiewać pieśni legionowe.

Narodowcy i antyfaszyści, biegacze i motocykliści. Jak wWarszawie będzie wyglądać świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości?

Bieg Niepodległości w 2017 r. – jedna ze stałych imprez organizowanych 11 listopada

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.