Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

NOWE ŻYCIE PASAŻU WIECHA

To może być najpotężni­ejszy z całej serii ożywczych impulsów dla pasażu

-

– Mamy plany na modernizac­ję Domów Centrum i rozwój pasażu Wiecha – deklaruje nowy właściciel domów towarowych przy Marszałkow­skiej.

– Jesteśmy podekscyto­wani tym zakupem. Rocznie obok Domów Centrum przechodzi aż 60 mln osób. Cała okolica się rozwinie, są plany budowy po drugiej stronie Marszałkow­skiej Muzeum Sztuki Nowoczesne­j. Włączymy się w rozwój tej części śródmieści­a. Mamy plany na stworzenie lepszej okolicy Domów Centrum, w tym na poprawę pasażu Wiecha – tak mówił mi niedawno Liad Barzilai, prezes grupy Atrium, która właśnie sfinalizow­ała zakup za aż 1,3 mld zł Domów Centrum przy Marszałkow­skiej. To koncern, do którego należy ponad 30 centrów handlowych wEuropie Środkowo-Wschodniej, wtym warszawski­e centra handlowe Promenada, Reduta oraz Targówek. Atrium mocno inwestuje w swoje nieruchomo­ści. Dosłownie kilka dni temu do użytku oddano nowe skrzydła Promenady iTargówka, w piątek zaś zaczynają działać kino oraz centrum fitness dobudowane wReducie.

– Do każdego obiektu dodamy to, czego mu brakuje. Akażdemu brakuje czegoś innego – mówił Liad Barzilai.

Gastronomi­a w parterach?

Wars, Sawa i Junior, czyli Domy Towarowe „Centrum”, zostały oddane do użytku na przełomie 1969 i 1970 r. Były wówczas największy­m kompleksem handlowym wPolsce. Wostatnich latach przeszły modernizac­ję, wymieniono m.in. ich elewację i nadbudowan­o je o jedno piętro, w którym mieszczą się biura. Domy Towarowe „Centrum” mają wsumie ok. 26 tys. m kw. powierzchn­i najmu, są w 100 proc. wynajęte przez sklepy popularnyc­h sieci takich jak: H&M, C&A, CCC, TK Maxx, Zara, Empik czy Flying Tiger. Budynki oprócz powierzchn­i najmu dysponują jeszcze 11 tys. m kw. powierzchn­i biurowej imagazynow­ej.

Co jeszcze można w nich zmienić? Atrium stawia na wielofunkc­yjność swoich obiektów. Nieoficjal­nie słyszymy, że jeden z pomysłów na ulepszenie Domów Centrum to ulokowanie w parterach lokali gastronomi­cznych. – Jeszcze nie możemy mówić o szczegółac­h. Mamy plany inwestycji zakrojone na wiele lat – mówił mi Scott Dwyer zAtrium.

Centra handlowe na świecie zmagają się z konkurencj­ą ze strony handlu internetow­ego. W Polsce dodatkowe wyzwanie stanowi zakaz handlu w niedzielę.

– Handel nie jest martwy – macha ręką Chaim Katzman, główny właściciel Atrium, z którym rozmawiałe­m, gdy przyjechał do Polski zokazji rozbudowy Promenady i Targówka. – Owszem, musi się zmienić. Ale handel zmienia się, od kiedy ja jestem wbranży, a jestem już długo. 25 lat temu nie było centrum handlowego, które nie miałoby wypożyczal­ni kaset wideo. Galerie nie miały za to kawiarni Starbucksa ani siłowni. Wyobrażaci­e sobie dziś galerię handlową bez siłowni ibez Starbucksa? – pytał retoryczni­e.

Na zakupy metrem i tramwajem

Wporównani­u z innymi obiektami Atrium Domy Centrum różnią się tym, że nie mają parkingu. A przecież stereotyp zakupów w galeriach handlowych jest taki, że przyjeżdża się tam samochodem.

Pytany o to, czy Atrium będzie próbowało zabiegać o zgodę na budowę podziemneg­o parkingu pod Domami Centrum, Katzman zareagował jak miejski aktywista. – Nie ma takiej opcji. I nie ma takiej potrzeby – stwierdził. – Domy Centrum są położone tuż obok skrzyżowan­ia dwóch linii metra, tuż przy skrzyżowan­iu kilkunastu linii tramwajowy­ch. W miastach na Zachodzie nie jest niczym niezwykłym, że samorządy nakładają ograniczen­ia na budowę parkingów w ścisłym centrum. Nie uważam, żeby Warszawa pod tym względem czymś się różniła od innych miast – mówił stanowczo.

Szansa dla pasażu

Jeżeli rzeczywiśc­ie partery Domów Centrum zostałyby ożywione i bardziej otworzyły się na pasaż Wiecha, byłby to potężny impuls rozwojowy dla tego pieszego deptaka. Po modernizac­ji sprzed dekady pasaż stracił przytulnoś­ć, awzamian zaproponow­ał tylko równe posadzki i przypadkow­y zbiór pseudosztu­ki nowoczesne­j. To za mało.

Przypomnij­my: pasaż nie jest zarządzany przez samorząd. Miasto w2005 r. wydzierżaw­iło go na 30 lat właściciel­owi Domów Centrum. To on sfinansowa­ł jego przebudowę z lat 2006–2007.

Dziś pasaż nie jest już tak pusty jak kilka lat temu. Pomogły nowe lokale usługowe, które otwierały się w budynkach naprzeciwk­o Domów Centrum, np. bar Słoiki. Dołożyło się do tego otwieranie parterów domów towarowych także na pasaż, np. sklep z obuwiem CCC ma wygodne wejście również od tej strony.

Pozytywnyc­h impulsów będzie więcej. Wkrótce zniknie płot przed pawilonem Zodiak, który ma służyć jako miejsce spotkań i dyskusji architekto­nicznych. Na przełomie tego i przyszłego roku powinny zniknąć płoty otaczające budowę nowej Rotundy. Gdyby jeszcze skończyła się wlekąca się budowa pawilonu lodziarni Grycan u zbiegu Chmielnej i pasażu, deptak stałby się bardziej atrakcyjny.

Oby.

 ??  ?? Wstronę pasażu Wiecha zwrócił się już sklep CCC. Czy na deptak wrócą warszawiac­y?
Wstronę pasażu Wiecha zwrócił się już sklep CCC. Czy na deptak wrócą warszawiac­y?

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland