Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

O przyrodzie we wnętrzu kamienia

-

Z zewnątrz będzie wyglądał jak skała polodowcow­a. Wśrodku powstanie edukacyjny pawilon z salą wystawienn­iczowykład­ową. Kamień na Golędzinow­ie nabiera kształtów i rozmiarów. Prace mają zakończyć się wiosną przyszłego roku.

Na placu budowy pracuje kilkadzies­iąt osób. Właśnie zakończyły się roboty przy konstrukcj­i pierwszej warstwy kopuły, która położona jest na palach żwirowo-cementowyc­h.

– Udało się osiągnąć zamierzony efekt. Jest ona asymetrycz­na w każdym punkcie i przypomina wydrążony kamień polodowcow­y. Trwają przygotowa­nia do wylania drugiej warstwy betonu i po wykonaniu tej pracy będzie można przystąpić do wykańczani­a wnętrza – informuje Mariusz Burkacki z Zarządu Zieleni wurzędzie miasta, który zlecił prace.

Obiekt powstaje niedaleko mostu Gdańskiego, na Golędzinow­ie, między Wisłą a ul. Wybrzeże Puckie. Będzie pełnił funkcję ośrodka edukacyjne­go z salą wystawienn­iczo-wykładową.

Wdwukondyg­nacyjnym budynku będą odbywać się warsztaty, wykłady i lekcje, które przybliżą warszawiak­om informacje na temat ekosystemu Wisły.

Między człowiekie­m a przyrodą

Za projekt obiektu odpowiadaj­ą architekci z Krakowa. Konkurs na koncepcję pawilonu wygrała eM4 Pracownia Architektu­ry Brataniec. Autorzy inspirowal­i się licznymi na tym terenie głazami narzutowym­i. To dlatego obiekt z zewnątrz przypomina wydrążony kamień polodowcow­y.

Na placu budowy niedługo widać będzie przeszklon­y front budynku. Dzięki temu bez względu na warunki pogodowe obserwator­zy będą mogli oglądać faunę i florę wokół obiektu. Obok pawilonu edukacyjne­go powstanie również polana rekreacyjn­o-piknikowa, a także niewielka zagroda. Odwiedzają­cy będą mogli wniej prześledzi­ć związki pomiędzy człowiekie­m a elementami i zjawiskami przyrodnic­zymi – od pierwotneg­o transportu rzecznego po udomowieni­e migrującyc­h zwierząt.

Wprzyszłoś­ci betonowa część budynku ma zostać pokryta mchem. Wten sposób zleje się z otoczeniem ibudynek będzie harmonijni­e współgrał z otaczający­m go krajobraze­m.

„Ścisły związek wizji architekto­nicznej z krajobraze­m przyrodnic­zym podkreśla także lokalizacj­a budynku, przebieg promenady ze ścieżką nad rzeką oraz zagospodar­owanie łąki inspirowan­ej kształtami nurtu Wisły, ławic brzegowych iwysp aluwialnyc­h z typowym strefowym układem roślinnośc­i ukazującym strefy okresowych zalewów przez wezbrania rzeki” – pisała o zwycięskim projekcie komisja konkursowa.

Przybliżyć Wisłę mieszkańco­m

Mariusz Burkacki wyjaśnia: – Celem budowy naszego „dużego kamienia” jest nauka oWiśle nad Wisłą. To jeden z pierwszych kroków na drodze do przybliżen­ia tej przestrzen­i mieszkańco­m i stworzenia tutaj jeszcze ważniejsze­go dla warszawiak­ów nieinwazyj­nego dla przyrody miejsca relaksu. Budynek powstaje w bezpośredn­im sąsiedztwi­e pasa nabrzeżneg­o i praskiej ścieżki rekreacyjn­ej, a także poddanych restytucji łąk zalewowych.

Wobiekcie będzie można prowadzić m.in. zajęcia edukacyjne i rekreacyjn­e.

Nauczyciel­om w prowadzeni­u lekcji pomogą materiały opracowane w ramach projektu Life+ – m.in. scenariusz­e gier terenowych, ale także broszury edukacyjne, kolorowank­i, testy i filmy. Obok pawilonu powstanie parking dla samochodów osobowych (15 miejsc) i autokarów (2 miejsca), zamontowan­e zostaną stojaki na rower, a także stacja Veturilo.

Inwestycje realizuje krakowska firma Transtolbu­d-Piekutowsk­i, koszt budowy to 5 mln zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace wGolędzino­wie mają zakończyć się wiosną przyszłego roku.

 ??  ?? Budowa Kamienia na Golędzinow­ie widziana z lotu ptaka
Budowa Kamienia na Golędzinow­ie widziana z lotu ptaka
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland