Zaśpiewaj pod pomnikiem

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

Nie chcemy, aby nasze wspólne święto było tylko dniem ponurych marszów i obrony przed hordami nacjonalistów. Zapraszamy do wspólnego śpiewania patriotycznych piosenek – zachęcają organizatorzy i zapraszają 11 listopada na pl. Piłsudskiego. Tego dnia na placu odbędą się oficjalne obchody państwowe związane ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Ale wieczorem będzie też czas na wspólne śpiewania. – Wzorem XIX-wiecznych spotkań Polaków, organizowanych „ku pokrzepieniu serc” w szlacheckich dworach oraz w mieszkaniach patriotów, przygotowujemy koncert polskich pieśni patriotycznych – mówi jeden z organizatorów wydarzenia Mariusz Malinowski.

Zapowiada, że wniedzielę na pl. Piłsudskiego śpiewane będą pieśni powstałe w latach 1800-1918, które towarzyszyły Polakom w życiu codziennym, od święta oraz wwalce o odzyskanie niepodległości. – W tamtych mrocznych czasach wtrakcie „polskich wieczorów” do wspólnego śpiewania zasiadała zazwyczaj kilkupokoleniowa reprezentacja naszych przodków – dodaje Malinowski.

Nazwa wydarzenia – „Śpiewnik domowy” – zaczerpnięta został z 12-zeszytowego zbioru kompozycji Stanisława Moniuszki, który powstał w połowie XIX w. Znajdują się w nim pieśni do słów poetów polskich i obcych oraz do słów ludowych.

Wscenariuszu niedzielnego wydarzenia znajdzie się 15 pieśni, atakże czytane przez zaproszonych gości proza ipoezja. Uczestnicy dowiedzą się więcej ookolicznościach powstania tych utworów oraz poznają anegdoty oich twórcach. Specjalnie na tę okazję zostanie wydany śpiewnik. Teksty utworów będą też wyświetlane na ekranie monitora, co ułatwi wspólne śpiewanie. Solistkom i solistom towarzyszyć będzie grupa Kotka Pela, opiekun artystyczny projektu.

– Nie chcemy, aby nasze wspólne święto było tylko dniem ponurych marszów iobrony przed hordami nacjonalistów. Będziemy śpiewać razem, bez podziałów – zapowiada Malinowski. Wydarzenie organizuje z Małgorzatą Rosłońską.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.