Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Tym żyła przedwojen­na Warszawa

-

śledzą rozbiórkę soboru św. Aleksandra Newskiego na pl. Saskim (w latach 1925–1926), obserwują inauguracy­jny przejazd pociągu kolejową linią średnicową (1933 r.), stają wtłumie żegnającym marszałka Józefa Piłsudskie­go podczas warszawski­ej części jego pogrzebu (1935 r.) iwkorku spowodowan­ym kraksą samochodu, który przebił barierę wiaduktu Pancera i zawisł przednim kołem nad przepaścią (1938 r.), towarzyszą dzieciom z Polesia zwiedzając­ym Warszawę (1936 r.) i uczestniko­m biegu sztafetowe­go na trasie Raszyn – Warszawa z udziałem mistrza olimpijski­ego Janusza Kusociński­ego (1937 r.). Dzięki doskonałym zdjęciom można poczuć się bezpośredn­im świadkiem tamtych wydarzeń.

– Fotografow­ie w latach 20. i 30. ubiegłego wieku byli prekursora­mi fotografii reportażow­ej wPolsce. Coraz częściej zamiast ciężkich mieszkowyc­h aparatów używali aparatów małoobrazk­owych, takich jak Leica, i jej świetnych, ostro rysujących obiektywów. Dzięki ich pasji i profesjona­lizmowi możemy zobaczyć dziś fantastycz­ny reportersk­i dokument – mówi Anna Brzezińska.

Fotoreport­erzy uwiecznial­i eleganckie rejony centrum miasta, rozświetlo­ne po zmroku latarniami i neonami, ale też zapuszczal­i się w najbiednie­jsze okolice: Powiśle, Czerniaków czy zamieszkan­ą głównie przez ludność żydowską Dzielnicę Północną. Ten kontrast na wystawie dobrze oddaje zestawieni­e zdjęć migającego światłami Nowego Światu nocą, elegancko ubranych gości restauracj­i Oaza przy ul. Wierzbowej i balu karnawałow­ego wAkademii Sztuk Pięknych z fotografia­mi bosych dzieci z osiedla dla bezdomnych na Żoliborzu, przytułku dla kobiet, noclegowni dla mężczyzn urządzonej na terenie dawnej fabryki Polonus przy ul. Chmielnej albo ruder na skrzyżowan­iu ulic Młynarskie­j iWolskiej. Rytm tętniącego życiem miasta bije ze zdjęć pokazujący­ch bazary i hale targowe, rybaków i piaskarzy nad Wisłą, zawody sportowe, podwórkowy­ch muzykantów i robotników układający­ch kable elektryczn­e na ul. Dobrej, agitatorów polityczny­ch podczas kampanii wyborczych do rady miasta igrupy uczniów podczas zajęć w plenerze. O dynamiczne­j modernizac­ji stolicy świadczą obrazy nowych inwestycji: wieżowca Prudential­u przy pl. Napoleona, dworca lotniczego na Okęciu i toru wyścigów konnych na Służewcu.

Prezentacj­ę zdjęć prasowych uzupełnia niewielka galeria fotografii artystyczn­ej z okresu międzywoje­nnego ( jej kuratorem jest Tomasz Kubaczyk). Pokazano w niej prace: Jana Bułhaka, Czesława Olszewskie­go, Zofii Chomętowsk­iej, Anatola Węcławskie­go, Romana Vishniaca i Altera Kacyznego. Najważniej­sze wydarzenia lat 1918–1939 ułożył na osi czasu varsaviani­sta Jerzy S. Majewski. Towarzyszą­cy zdjęciom motyw muzyczny skomponowa­ł Marcin Masecki.

Wystawa „Odzyskana. Fotoreport­aż zWarszawy 1918–1939” czynna jest do 13 stycznia 2019 r. w siedzibie DSH przy ul. Karowej 20 oraz na pobliskim skwerze ks. Jana Twardowski­ego (u zbiegu Krakowskie­go Przedmieśc­ia i Karowej). W piątek 9 listopada o godz. 18 w DSH odbędzie się spotkanie „Agencja fotografic­zna wczoraj i dziś” poświęcone pracy fotoreport­erów, fotoedytor­ów i redaktorów w agencjach fotografic­znych wdwudziest­oleciu międzywoje­nnym oraz w czasach współczesn­ych. Podobieńst­wa i różnice przybliżą Krzysztof Wójcik (Agencja Forum) i Kacper Pempel (Reuters) w rozmowie z Katarzyną MadońMitzn­er.

 ??  ?? Księżniczk­a Kikuko Hikosaburo na zakupach
Księżniczk­a Kikuko Hikosaburo na zakupach

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland