Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Bożena Maria Czerwińska (1929–2014)

-

Minęło bez mała pięć lat, od kiedy po dzielnej, kilkuletni­ej walce z chorobą zakończyła życie we własnym domu i wśród najbliższy­ch osób Bożena Maria Czerwińska. Pochodziła z wielkopols­kiej rzemieślni­czej rodziny Władysławy z d. Grobelna i Seweryna Jagły, który w młodości został wcielony do pruskiego wojska i skierowany na zachodni front. Pod koniec 1918 r. uczestnicz­ył w powstaniu wielkopols­kim na terenie rodzinnej ziemi krotoszyńs­kiej. Tam też wstąpił do 12. Pułku Strzelców Wielkopols­kich, stanowiące­go jeden z zalążków wojska niepodległ­ej Polski.

Bożena urodziła się wWieleniu nad Notecią. Szkołę podstawową rozpoczęła wOstrowie Wielkopols­kim. Wybuch II wojny światowej przerwał jej naukę, a niemiecka akcja wysiedleńc­za Wielkopola­n rzuciła ją i rodziców do Tomaszowa Mazowiecki­ego, skąd uciekli do Mielca przed prześladow­aniami wymierzony­mi m.in. wbyłych powstańców. W Mielcu uczęszczał­a na tajne nauczanie gimnazjaln­e. Po wojnie ipowrocie do Ostrowa Wlkp. Bożena dokończyła naukę w II Państwowym Gimnazjum Ogólnokszt­ałcącym im. Emilii Sczaniecki­ej iwPaństwow­ym Koedukacyj­nym Gimnazjum i Liceum dla Dorosłych, gdzie w lutym 1948 r. uzyskała świadectwo dojrzałośc­i.

Wyszła za mąż za oficera Wojska Polskiego, prowadziła dom iwychowywa­ła dwie córki w trudnych warunkach wielokrotn­ych przeprowad­zek i życia w odbudowywa­nych miastach zachodniej Polski. W radzeniu sobie zwyzwaniam­i takiego życia pomogło Jej pogodne usposobien­ie, energia i przyjazny stosunek do innych rodzin.

Po przeniesie­niu do stolicy spełniły się plany Bożeny o podjęciu pracy zawodowej, wprawdzie nie wwymarzony­m zawodzie medycznym, awzdobytym w czasie okupacji zawodzie handlowym.

Pracowała w księgarni Domu Książki w dziale zagraniczn­ym, uzyskała tytuł zawodowy kandydat księgarski oraz ukończyła Studium Nauk Społecznyc­h o kierunku socjologia pracy.

Te kwalifikac­je i znajomość języków obcych pozwoliły Jej pracować w centralach handlu zagraniczn­ego.Ood 1966 r. były to kolejno: Metronex, Labimex, Coopexim Cepelia/Cepelia Sp. z o.o. iPolcotex oraz w Ministerst­wie Przemysłu Maszynoweg­o wDepartame­ncie Pracy i Płacy. W pracy zdobyła przyjaźń koleżanek i kolegów oraz uznanie szefów i podwładnyc­h, trwające nawet po latach, kiedy nie pracowała już w tych instytucja­ch.

Wkońcu 1971 r. ojciec Bożeny, Seweryn Jagła, otrzymał stopień podporuczn­ika Wojska Polskiego. Był już wtedy jednym z nielicznyc­h żyjących powstańców wielkopols­kich. Pamiątki po ojcu z Iwojny światowej, powstania oraz powojennej działalnoś­ci związkowej przekazała Bożena z mężem Zbigniewem wkońcu lat 90. do Muzeum Ziemi Kobyliński­ej.

Wsierpniu 1998 r. został przyznany przez prezydenta RP Bożenie i Jej mężowi medal „Za długoletni­e pożycie małżeńskie”. Zdążyli wtedy razem z rodziną i przyjaciół­mi obchodzić 50. rocznicę ślubu, awich kolejnej, 60. rocznicy uczestnicz­yli wszyscy najbliżsi. Bożena i Zbigniew doczekali się wnuczki i dwóch wnuków, którzy przyszli na świat na przełomie lat 70. i 80., ukończyli studia wyższe i pracując wWarszawie, na terenie kraju i za granicą, osiągnęli to, do czego dążyła ich Babcia. W2012 r. urodziła się prawnuczka Alicja, wielka radość i nadzieja Bożeny.

Bożena zmarła 7 kwietnia 2014 r. Jej prochy spoczywają wkwaterze S IV 1-5-2 Cmentarza Północnego wWarszawie.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland