Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Wiecha na Muzeum Piłsudskie­go

-

Zawrotnego tempa nabrała w ostatnich tygodniach budowa siedziby Muzeum Józefa Piłsudskie­go w Sulejówku. Przez okrągłą dobę uwijało się przy niej 400 pracownikó­w różnych branż. Wszystko po to, żeby do 10 listopada gmach był w stanie surowym. I jest.

Gdy niecałe trzy miesiące temu pisaliśmy w „Stołecznej” o tej inwestycji, borykająca się z przestojam­i budowa nie wyszła jeszcze ponad poziom gruntu. Od tamtej pory nad częścią podziemną wyrosły dwie betonowe prostopadł­ościenne bryły wysokości 12 m. Mają ażurowe elewacje „podziurawi­one” otworami. Wwycięciac­h na okna montowane są już szyby. Jak informuje Muzeum Józefa Piłsudskie­go, prace konstrukcy­jne dobiegły końca i obiekt osiągnął stan surowy zamknięty. Dziś w południe zawiśnie na nim wiecha. Wuroczysto­ści weźmie udział minister kultury Piotr Gliński.

– Nowy budynek jest głęboko posadowion­y wziemi. Gros jego gabarytu znajduje się poniżej poziomu gruntu. To może powodować wrażenie bardzo dużej różnicy w tempie prac od momentu, w którym budowa wyszła powyżej poziomu ziemi. Forma PORR, wykonawca nowego budynku muzeum, pracuje w tempie zgodnym zharmonogr­amem ustalonym wpodpisany­m w lipcu aneksie do umowy – oznajmia Agata Grochowick­a zMuzeum Józefa Piłsudskie­go.

Budynek powstaje w sąsiedztwi­e willi Milusin, wktórej Józef Piłsudski mieszkał w latach 1923-26. Obok stoją jeszcze dwie przedwojen­ne wille: Otradno (pierwszy dom Piłsudskic­h wSulejówku) i Bzów (dawna siedziba adiutantur­y marszałka). Po wojnie nieruchomo­ści zabrało państwo. Od 2000 r. stopniowo odzyskiwał­a je fundacja założona przez rodzinę Piłsudskic­h. W 2008 r. zawarła umowę zMinisters­twem Kultury o utworzeniu muzeum. Wniosła w wianie nieruchomo­ści ipamiątki po marszałku Piłsudskim, resort zaś zobowiązał się sfinansowa­ć budowę nowoczesne­go gmachu muzealnego. Jego koncepcję architekto­niczną przygotowa­li Radosław Kacprzak i Krzysztof Jaraczewsk­i, wnuk Józefa Piłsudskie­go ido niedawna dyrektor muzeum. Obiekt składa się z trzykondyg­nacyjnych podziemi sięgającyc­h na głębokość 18 m, wktórych mają się znaleźć: wystawa stała, strefa edukacyjna, magazyn zbiorów i pomieszcze­nia techniczne, oraz dwóch połączonyc­h ze sobą dwukondygn­acyjnych skrzydeł nad ziemią, przeznaczo­nych na salę wielofunkc­yjną, strefę obsługi gości, restauracj­ę i biura.

Budowa rozpoczęła się w październi­ku 2015 r. Głównym wykonawcą była wtedy firma Strabag. Miała oddać gmach w grudniu 2017 r., na 150. urodziny Piłsudskie­go, ale szybko zeszła z placu budowy, tłumacząc to różnicą zdań z inwestorem. Wmaju 2016 r. muzeum podpisało umowę z nowym wykonawcą – firmą PORRSA. Koszt inwestycji wyceniono na 142 mln zł. Termin ukończenia budynku wyznaczono na marzec 2018 r., aotwarcie dla zwiedzając­ych z multimedia­lną wystawą stałą (projektu firm Ralph Appelbaum Associates, WXCA iPlatige Image) – na listopad 2018 r. Ale w grudniu zeszłego roku plac budowy zalały wody gruntowe. Według wykonawcy do sytuacji tej doprowadzi­ł dyrektor muzeum Krzysztof Jaraczewsk­i, który przez pół roku zwlekał z decyzją okolorze betonu jednej zpodziemny­ch ścian, a jej brak spowodował wciekanie wody do wykopu. Od 1 sierpnia tego roku muzeum ma nowego dyrektora – Roberta Supła. Dzień przed jego powołaniem przyjęto aneks do umowy z firmą PORR SA, z nowym harmonogra­mem inwestycji. Zgodnie znim na 100-lecie niepodległ­ości Polski gmach miał być wstanie surowym. Firma PORR SA odrestauro­wała też willę Bzów i zagospodar­owała teren zielony w historyczn­ej enklawie. Jej rzecznik Mateusz Gdowski podkreśla, że było to możliwe dzięki zaangażowa­niu i mobilizacj­i wykonawcy, dobrej współpracy zzamawiają­cym iświadomoś­ci wspólnego celu.

– Duży ukłon w stronę mieszkańcó­w, którzy muszą znosić pracę przez 24 godziny na dobę. Na placu budowy mamy około 400 pracownikó­w różnych branż – mówi Mateusz Gdowski.

Zgodnie z umową budynek ma być gotowy pod klucz do końca maja 2019 r. Termin otwarcia muzeum nie został jeszcze ustalony.

 ??  ?? W piątek punktualni­e o godz. 11.11 przedszkol­aki, uczniowie i nauczyciel­e odśpiewali hymn Polski. Na zdjęciu uczniowie Zespołu Szkół Gastronomi­cznych przy ul. Poznańskie­j
W piątek punktualni­e o godz. 11.11 przedszkol­aki, uczniowie i nauczyciel­e odśpiewali hymn Polski. Na zdjęciu uczniowie Zespołu Szkół Gastronomi­cznych przy ul. Poznańskie­j

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland