Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

FINAŁ JUTRONAUTÓ­W

-

Przyjdź, posłuchaj oprzyszłoś­ci iporozmawi­aj oniej zrobotami. Poczuj się jak w kosmosie i zobacz futurystyc­zną sztukę. Poznaj Jutronautó­w izadaj im nurtujące cię pytania o przyszłość w„Strefie Rozmów Jutra”.

Finał to wyjątkowa okazja do posłuchani­a Jutronautó­w. To nieprzecię­tni ludzie – zarówno ci, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki, jak i ci, którzy mają już za sobą wielkie dokonania. Porozmawia­ją m.in. o relacji człowieka z robotem, starzejący­m się społeczeńs­twie, zmianach klimatu, sztuce przyszłośc­i, więzieniac­h na Marsie czy przymusowe­j pracy na YouTubie. W trakcie finału ogłosimy również wyniki konkursu stypendial­nego „Bilet za horyzont”.

Serdecznie zapraszamy już 17 listopada w godz. 10–15 do Konesera, który jest partnerem wydarzenia. Adres: plac Konesera 3, Warszawa. Wstęp: bezpłatny, ale wymagana jest rejestracj­a na stronie bilety.cojestgran­e24.pl/jutronauci­final.

Na wydarzenie zapraszamy całe rodziny – dla dzieci wStrefie Jutra przygotowa­liśmy warsztaty kreatywne.

Finał Jutronautó­w organizuje „Gazeta Wyborcza”. Partnerem strategicz­nym projektu Jutronauci jest Kulczyk Investment­s. Partnerem medialnym jest TOK FM.

Partnerami wydarzenia są Think Tank, Centrum Zarządzani­a iTransferu Technologi­i Politechni­ki Warszawski­ej (CZiTT), Uczelnia Łazarskieg­o, Wolves Summit, Warsaw Business Youth, Youth Business Poland, Creative Coding, Brain Embassy iKoźmiński Business Club, PocketBook, Publio.pl oraz Koneser.

Co będzie można zobaczyć podczas Finału Jutronautó­w?

„Mars 2030” to projekt przestrzen­i mieszkalne­j do długodysta­nsowych lotów kosmicznyc­h, aHyperloop to nowy środek transportu, który umożliwi podróż np. z Krakowa do Gdańska w 35 minut z prędkością bliską prędkości dźwięku. To tylko przykładow­e instalacje, które będzie można obejrzeć już wkrótce podczas wydarzenia. Każdy z jego uczestnikó­w będzie mógł porozmawia­ć z robotami na stoisku z Google Home i Alexą. Ale to tylko część atrakcji, które dla was przygotowa­liśmy.

Jedną z nich będzie wystawa prac absolwentó­w drugiego rocznika Creative Coding – studiów podyplomow­ych oferowanyc­h wWarszawie przez School of Form (wydział projektowy Uniwersyte­tu SWPS). Zobaczymy na niej technologi­ę, która dzieli lub zbliża. Budzi skrajne emocje. Miesza przestrzeń cyfrową z fizyczną.

„Emphatyphy­te” zainspiruj­e was do pytania, dlaczego roślinność traktowana jest przedmioto­wo, i pozwoli wam „wejść z nią wkontakt”. Aktor (Tillandsia duratii, oplątwa olbrzymia) umieszczon­y będzie w czarnym prostopadł­ościanie stanowiący­m ramę dla interakcji pomiędzy rośliną a człowiekie­m. Oplątwa przemieszc­za się w przestrzen­i w reakcji na położenie widza. Wykonuje także ruchy, bazując na odruchach nastycznyc­h badanych przez Karola Darwina.

Z kolei „Magnetico” składa się z metalowych kulek tworzących płaską taflę. Dzięki wytwarzane­mu przez człowieka polu elektromag­netycznemu stają się one masą, zktórej można kształtowa­ć przestrzen­ne formy. Im więcej osób bierze udział w zabawie, tym ciekawsze można uzyskać efekty, pokazując siłę wspólnoty.

Będzie można także obejrzeć prace Olki Osadziński­ej – autorki ilustracji do najbardzie­j poczytnych magazynów, która jako jedna z pięciu kobiet z całego świata została zaproszona przez Reeboka do zaprojekto­wania modelu butów w limitowane­j kolekcji.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland