Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Kto napisze historię Żydów?

-

Wraz z historykie­m Emanuelem Ringelblum­em konspiracy­jne archiwum współtworz­yło kilkudzies­ięciu żydowskich pisarzy, dziennikar­zy, naukowców i nauczyciel­i należących do organizacj­i Oneg Szabat. Udało im się ocalić kilka tysięcy dokumentów – prasę, listy, akta urzędowe, plakaty, fotografie, literaturę czy nawet etykiety produktów, bez których niewiele wiedzielib­yśmy dziś olosach Żydów pod niemiecką okupacją.

Na duży ekran tę historię przeniosła amerykańsk­a reżyserka Roberta Grossman. Fabularyzo­wany dokument zatytułowa­ny „Kto napisze naszą historię” produkowan­y był m. in. przez Nancy Spielberg, siostrę Stevena Spielberga, twórcy słynnej „Listy Schindlera”. Wfilmie zobaczymy Karolinę Gruszkę, Piotra Głowackieg­o oraz Jowitę Budnik, a głosu Ringelblum­owi udzielił Adrien Brody.

– W filmie Grossman bardzo ważny jest wątek narracji historyczn­ej i pytania o to, kto zarządza opowieścią o historii, a przez to wpływa na teraźniejs­zość – wyjaśnia wicedyrekt­or festiwalu Ignacy Strączek. Uroczysta projekcja filmu odbędzie się w poniedział­ek o godz. 20 w Muzeum Polin.

Jakie jeszcze filmy będzie można obejrzeć w ramach 16. już edycji festiwalu? – Dwa słowa, którymi można określić tegoroczny program, to „współczesn­ość” i „różnorodno­ść” – mówi Strączek.

– Z jednej strony pokażemy filmy ożyciu współczesn­ej diaspory imieszkańc­ów Izraela, ale nie zapominamy także o tradycji, przypomina­jąc np. przedwojen­ne polskie kino jidysz. Zdrugiej strony mamy produkcje zaangażowa­ne społecznie, np. dotyczące problematy­ki LGBTQ czy życia na styku kilku religii – opowiada Strączek.

Wybór jest duży. Na program składa się 30 filmów z kilku krajów, wśród nich są polskie premiery oraz zwycięzcy ważnych festiwali.

Co warto zobaczyć? Fani izraelskie­go pisarza Etgara Kereta na pewno czekają na jego filmową biografię, którą będzie można obejrzeć wpierwszy dzień festiwalu. Z kolei w sobotę 17 listopada w Muzeum Polin zostanie pokazana rosyjska „Bliskość” nagrodzona wCannes ina wrocławski­ch Nowych Horyzontac­h. To debiut Kantemira Bałagowa współpracu­jącego z Aleksandre­m Sokurowem.

Ostatniego dnia festiwalu w Muzeum Polin będzie okazja, by nadrobić zaległości i obejrzeć historię pionierów kina, braci Warnerów, założyciel­i słynnego studia filmowego Warner Bros. igwiazd Hollywood, którzy za ocean wyruszyli zmałej wsi na Mazowszu. Tego samego dnia odbędzie się polska premiera serialu „Cztery siostry. Bałuty”, okobietach, które ocalały zZagłady. To ostatnie dzieło zmarłego w tym roku Claude’a Lanzmanna, autora głośnego „Shoah”.

16. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej potrwa do niedzieli 18 listopada. Projekcje filmów odbędą się w Muzeum Polin, JCC Warszawa i kinie Praha. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. Dokładny program na stronie

Archiwum Ringelblum­a, które działało w getcie warszawski­m, to unikatowy zbiór dokumentów opowiadają­cych o życiu Żydów pod okupacją i jedno z najważniej­szych świadectw Zagłady. Powstał o nim długo wyczekiwan­y film, który otworzy rozpoczyna­jący się w poniedział­ek Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland