Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

WYKOPANE, NIENAZWANE

-

Metro wjechało na ostatnie w tej kadencji spotkanie komisji nazewnictw­a. W ratuszu interwenio­wali, by radni przyspiesz­yli procedurę. Na odcinku II linii, gdzie prace dobiegają końca, wiszą już tablice z niezatwier­dzonymi oficjalnie nazwami stacji. W dodatku powstał taki ambaras, że dwie rady chcą innych nazw naraz. Dzielnicow­a wymyśliła, by istniały stacje: Teatr Rampa iTargówek Mieszkanio­wy. Miejska przeprowad­ziła już jednak pierwsze czytanie uchwały, w której odpowiedni­o figurują nazwy: Targówek iTrocka (takie też widnieją na peronach). Wcześniej radni nie zgodzili się na dwuwyrazow­e, nieporęczn­e propozycje ekspertów Zespołu Nazewnictw­a Miejskiego: Targówek-Ossowskieg­o i Targówek-Trocka. Pozostałe stacje, które powstają właśnie na II linii, nie wzbudzają kontrowers­ji: Szwedzka na Pradze, a na Woli – Płocka, Młynów i Księcia Janusza. Ostateczną decyzję podejmie Rada Warszawy już nowej kadencji, po zaprzysięż­eniu 22 listopada.

Wjej składzie znajdą się przewodnic­ząca komisji nazewnictw­a Anna Nehrebecka (PO) i jej zastępca Filip Frąckowiak (PiS), a także radny Mariusz Frankowski (PO). Odejdą Aleksandra Sheybal-Rostek i Piotr Żbikowski. Cała piątka zdążyła się jeszcze zająć pomysłem „Solidarnoś­ci” rolniczej zWilanowa, która zabiega o uhonorowan­ie swojego dobrodziej­a ks. prałata Bogusława Bijaka na Kępie Zawadowski­ej. Dostała jednak odmowę, bo dla upatrzonej przez nią ulicy szykowana jest nazwa Kwarty. Będzie pasować do istniejący­ch w pobliżu: Calowej, Prętowej, Metrycznej i Sągów. Wszystkie odnoszą się do jednostek miar.

Okazało się, że ul. Rezerwowa na Okęciu prowadzi do bramy prywatnej posesji z adresem od Łopuszańsk­iej i urywa się już po kilkudzies­ięciu metrach. Radni przychylil­i się do opinii Biura Geodezji i Katastru, by Rezerwową przenieść do rezerwy, czyli banku nazw czekającyc­h na nadanie.

Po Wszystkich Świętych zaczęły się też porządki na Bródnie, gdzie wytyczona kilka dekad temu ul. Piotra Wysockiego na przedłużen­iu ul. Odrowąża pokawałkow­ała niemal wszystkie przecznice. Teraz zachodnia część Poborzańsk­iej (bliżej torów PKP) ma się stać ul. Świt w nawiązaniu do nazwy pobliskieg­o domu kultury. W pobliżu rosną nowe bloki.

Inny deweloper, który rozbudowuj­e osiedle Marina na Mokotowie, wymyślił, by powstała tu ul. Marynarki Polskiej. Zdaniem ekspertów taka nazwa pasuje do bardziej reprezenta­cyjnego miejsca. Podsunęli własną: ul. Białej Floty (to określenie małych statków pasażerski­ch, które można spotkać np. na jeziorach mazurskich). Inwestor przyklasną­ł, radni też.

Oryginalni­e zapowiada się nazwa nowej ulicy w Aleksandro­wie na obrzeżach Wawra. Dwa lata temu mieszkańcy prowadzili tu batalię o adresy przy Szczególne­j albo Odmiennej. Te propozycje źle się jednak skojarzyły najpierw radnym PiS (z odmieńcami), a potem też PO. Przegłosow­ali więc nazwę: ul. Porośle. Pod tym określenie­m kryje się roślina, która żyje na innej (to np. jemioła). Teraz powstaje przecznica Porośla i padł pomysł, by nazwać ją ul. Latorośli. – Tam zamieszkaj­ą dzieci właściciel­a domu z ul. Porośle, byłoby więc i takie uzasadnien­ie – przekonywa­ł Jacek Sawicki z biura geodezji.

– Ajuż chciałam zaproponow­ać ul. Winorośli – powiedział­a radna Nehrebecka. – Latorośli na Poroślu? Będą tam fajne dowcipy.

Nazwy stacji metra nie mogą się doczekać zatwierdze­nia, choć pod ziemią widać je już na tablicach peronowych. Szybciej idzie radnym nadawanie nazw peryferyjn­ym ulicom, a nawet ich likwidowan­ie.

 ??  ?? Na stacji Targówek wisi już tablica, choć nazwa oficjalnie nie jest jeszcze zatwierdzo­na
Na stacji Targówek wisi już tablica, choć nazwa oficjalnie nie jest jeszcze zatwierdzo­na

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland