MILIONY NA ŚCIEŻKI I AUTOBUSY

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - OGŁOSZENIA DROBNE -

Zakup elektrycznych autobusów, budowa ścieżek rowerowych i modernizacja parkingu, a w powiecie przebudowa dróg – w przyszłym roku magistrat i starostwo chcą wydać ponad 48 mln zł na realizację unijnego projektu multimodalnego

– W projekcie przyszłorocznego budżetu mamy zapisane na realizację projektu „Rozwój infrastruktury w zakresie zrównoważonej mobilności miejskiej na terenie Gminy Miasta Radomia oraz Powiatu Radomskiego” 48,6 mln zł, w tym dla powiatu ponad 23 mln. Pieniądze te przechodzą przez nasz budżet, bo Radom wtym projekcie jest beneficjentem, a powiat partnerem – mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Miasto chce kupić 10 autobusów elektrycznych – pięć w 2019 roku i pięć w2020. W przyszłorocznym budżecie na ten cel zarezerwowano prawie 16 mln zł. Rozbudowa inteligentnych systemów transportowych ma kosztować prawie 2,4 mln, chodzi głównie o nowe elektroniczne tablice informacyjne na przystankach oraz zakup 10 biletomatów. Na dostawę imontaż wiat przystankowych w ramach projektu multimodalnego przeznacza się 200 tys. zł.

– Przetarg na zakup autobusów powinien być ogłoszony w ciągu miesiąca. Zakładamy, że pod koniec przyszłego roku byłaby dostawa, konieczna jest też budowa infrastruktury do ładowania – informuje Zawodnik.

Około 7 mln zł zarezerwował prezydent w projekcie budżetu na 2019 r. na budowę ścieżek rowerowych.

Prawie 950 tys. na ścieżkę na odcinku od ul. św. Brata Alberta przez ul. Jacka Kuronia (obwodnicę południową), 1 mln na budowę ścieżki i przebudowę chodnika wzdłuż Jana Pawła II, 1 mln na podobne prace wzdłuż Wyścigowej, prawie 900 tys. wzdłuż Żółkiewskiego, 1,9 mln wzdłuż Wapiennej, a 156,8 tys. przy Przytyckiej. 331 tys. zł ma kosztować budowa ciągu pieszo-rowerowego przy ul. św. Brata Alberta na Prędocinku, 600 tys. przebudowa parkingu wielopoziomowego przy ul. Kelles-Krauza na parking „parkuj i jedź”.

Całkowita wartość projektu miasta i powiatu to 71 mln zł, a dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i z budżetu państwa ok. 56 mln. Wartość projektu segmentu powiatowego – 27,5 mln, a dofinansowanie – 24,5 mln.

Powiat chce za te pieniądze przebudować dwie drogi, przy których powstanie łącznie 12 km ścieżek rowerowych. Chodzi odrogę powiatową Młódnice – Jarosławice – Cerekiew – Radom o długości ponad 7 km oraz Taczów -Taczówek – Milejowice – 6,7 km. Przy ścieżkach powstanie kilka punktów obsługi rowerzystów. Rozstrzygnięto już przetarg i obie drogi przebuduje firma ze Świętokrzyskiego Trakt. Już weszła na plac budowy i ma zakończyć prace wgrudniu 2019 r.

WRadomiu powstaną jeszcze dwie ścieżki rowerowe niezależnie od projektu unijnego. Za 300 tys. zł będzie budowana od Szczecińskiej do Odrodzenia w ramach budżetu obywatelskiego. Trwa budowa drogi dla rowerów wzdłuż Grzecznarowskiego po stronie McDonalda. To inwestycja właściciela M1. Droga będzie biegła od ronda Dmowskiego do skrzyżowania z obwodnicą południową.

Miasto chce kupić 10 autobusów elektrycznych – pięć w 2019 roku i pięć w 2020. Wprzyszłorocznym budżecie na ten cel zarezerwowano prawie 16 mln zł.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.