POMYSŁY NA KORKI NA „DZWONIE”

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - OGŁOSZENIA DROBNE -

Skręt z obwodnicy na Podolszyce także ze środkowego pasa. Dla jadących w tym kierunku kierowców – również dłuższe zielone światło. Oto pomysły na usprawnienie ruchu na rondzie Wojska Polskiego, popularnym „dzwonie”. A co z budową wielopoziomowego skrzyżowania? Póki co, takiego zamiaru nie ma

Nowa obwodnica Płocka łącząca Orlen zPodolszycami zaraz po oddaniu jej ostatniego odcinka stała się chętnie wybieraną trasą. Efekt? Rondo Wojska Polskiego, czyli jej skrzyżowanie zWyszogrodzką i trasą ks. Popiełuszki, stało się niewydolne.

Wkorku stoją głównie ci kierowcy, którzy z obwodnicy chcą zjechać wlewo – na Podolszyce. Zator robi się też – ale tak dzieje się już od dawna – na Wyszogrodzkiej w stronę centrum, między skrzyżowaniem przy Mazovii a „dzwonem”. Stamtąd najtrudniej zjechać w lewo na most.

Jużprzedoddaniemobwodnicymówiłosięobudowiewtymmiejscudwupoziomowego okazuje,pókico,takiegozamiaruniema.

– Dziś nie mamy planu budowy wielopoziomowego skrzyżowania, co nie oznacza, że ono kiedyś nie powstanie. Nie oznacza to również, że nic nie będziemy robić, by ruch na rondzie Wojska Polskiego upłynnić – mówi prezydent Andrzej Nowakowski.

Co w takim razie miasto planuje, by ten ruch jakoś rozładować?

– Obecnie jesteśmy w okresie, powiedziałbym, przejściowym. Oddanie do użytku całej obwodnicy oznacza, że zaczął już funkcjonować nowy kręgosłup komunikacyjny Płocka. Nikt nie wie, jak na nowo ułożą się potoki pojazdów, nie wiemy, z których ulic kierowcy będą teraz korzystać najchętniej. Dlatego przed decyzją o zaprojektowaniu i kompleksowej przebudowie ronda musimy chwilę poczekać, aż wszyscy przyzwyczają się do nowego układu komunikacyjnego, a potem wykonać badania natężenia ruchu, które pokażą, jakie możemy zastosować rozwiązania – tłumaczy Nowakowski.

Prezydent dodaje, że pomysłów na poprawienie przepustowości jest kilka. Pod uwagę brane są:

umożliwienie skrętu z obwodnicy wlewo, w kierunku Podolszyc, również ze środkowego pasa;

umożliwienie jadącym zPodolszyc skrętu w prawo, na obwodnicę, z dwóch pasów, a nie z jednego, jak obecnie;

na skrzyżowaniu Wyszogrodzkiej z al. Jana Pawła II umożliwienie jazdy na wprost w kierunku Podolszyc z trzech pasów;

zmiana cyklu pracy świateł na rondzie Wojska Polskiego iwydłużenie czasu światła zielonego dla kierowców zjeżdżających zobwodnicy i kierujących się w stronę Podolszyc oraz wydłużenie czasu światła czerwonego dla pojazdów zjeżdżających z trasy mostowej.

Są to zmiany, które można wprowadzić w miarę szybko, do połowy przyszłego roku. Miasto ma też inne pomysły, ale tych w przyszłym roku jeszcze nie uda się zrealizować. Jednym z nich jest budowa drogi łączącej rondo przy Auchan z rondem przy Centrum Graniczna, czyli przedłużenia ulicy Czwartaków. Wówczas mieszkańcy Podolszyc Południe omijaliby cały fragment od skrzyżowania przy Mazovii do ronda „dzwon”.

– Analizujemy też możliwość wybudowania drogi łączącej obwodnicę z al. Armii Krajowej. Wówczas kierowcy z Podolszyc Północ i Zielonego Jaru nie wjeżdżaliby na rondo. Ale to dopiero pomysł – zaznacza Andrzej Nowakowski.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.