PRIORYTETY PREZYDENTA

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - Z DRUGIEJ STRONY - MICHAŁ WOJTCZUK

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział wczoraj, że „od zaraz” wprowadza podwyżki dla młodych nauczycieli. Ale będą niższe, niż wynikało to z haseł wkampanii. Nie tylko ten priorytet przedstawiony przez prezydenta budzi pytania.

Nieco starsi czytelnicy „Stołecznej” mogą pamiętać wydawane wczasach PRL czasopismo „Młody Technik”. Ja zaczynałem jego lekturę od rubryki zatytułowanej „Pomysły genialne, zwariowane i takie sobie”. Ten tytuł przypomniał mi się podczas poniedziałkowej konferencji, na której prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przedstawiał 12 priorytetów na rok 2019.

– Edukacja. Zaczynamy od podwyżek. Już na początku przyszłego roku pięcioprocentowa podwyżka, od tego zaczynamy. Te podwyżki będą wyższe dla tych najmłodszych stażem nauczycieli. Tutaj mamy największy deficyt. Chcemy przyciągać i utrzymać w zawodzie nauczycieli, żeby było komu uczyć nasze dzieci. Te podwyżki później obejmą także nauczycieli kontraktowych – zapowiedział.

Diagnoza Trzaskowskiego co do zarobków nauczycieli jest trafna. Zaledwie nieco ponad 3 proc. nauczycieli w publicznych szkołach iprzedszkolach wWarszawie to młodzi belfrzy, do 25. roku życia. Absolwenci studiów nie garną się do prowadzenia lekcji w szkołach, bo „goła” pensja to na początek zaledwie 1750 zł na rękę. Więcej można zarobić na kasie w supermarkecie. Na dodatek wydłużyła się ścieżka awansu zawodowego. By dojść do najwyższych w szkole zarobków, nauczyciele potrzebują już nie 10, lecz 15 lat praktyki w zawodzie.

A Warszawa potrzebuje nauczycieli. We wrześniu szkoły zgłaszały aż 1,6 tys. wakatów. Podwyżki dla nauczycieli wcale nie są normą wśród samorządów, więc to dobrze, że stołeczny ratusz je wprowadza. Tylko że stażyści mogli spodziewać się większych dodatków. Pięcioprocentowa podwyżka od 1750 zł to kilkadziesiąt złotych. Awprogramie wyborczym Trzaskowskiego jest obietnica, że już w 2019 r. „nauczycielom stażystom chcemy dać dodatkowe 250 zł do pensji”.

– W tej chwili mamy zabezpieczone środki na pięcioprocentową podwyżkę już od początku stycznia. Kolejną transzę podwyżek wprowadzimy najszybciej jak się da, po dokonaniu potrzebnych przesunięć budżetowych – doprecyzował później Trzaskowski w rozmowie z dziennikarzem „Stołecznej”.

Wątpliwości może budzić także obietnica premii miliona złotych dla „klubów ekstraklasowych, które wejdą do Ligi Europejskiej” – to de facto oznacza tylko Legię. Ten klub w2017 r. miał przychody na poziomie 138 mln zł, dwa lata temu, gdy jeszcze grał w fazie grupowej Ligi Mistrzów – ponad 200 mln zł. Dodatkowy milion zniknie bez śladu wbudżecie Legii. A są mniejsze kluby, którym zapewniłoby to może nawet rok funkcjonowania.

Długą listę priorytetów Trzaskowski przedstawiał przez pełny kwadrans. Najwięcej zainteresowania wmediach budziła zapowiedź rozpoczęcia pierwszych analiz poprzedzających budowę III linii metra. Prezydent obiecał też konsultacje z wykonawcami odcinka II linii metra wMorach na temat możliwości przedłużenia tej linii do rejonu stacji PKP Ursus Płn. I rozmowy z deweloperami wieżowców powstających po wschodniej stronie ronda Daszyńskiego, tak by wspólnie z nimi zbudować wyjścia ze stacji II linii metra, która dziś ma je tylko po zachodniej stronie ronda. Przyrzekł też, że „priorytetowo” traktuje budowę linii tramwajowej na Gocławiu, że będzie chciał ją rozpocząć w 2019 r. i że już zlecił swoim współpracownikom znalezienie sposobu na rozwiązanie problemu ze zreprywatyzowaną działką w miejscu planowanych torów.

Wielu zpriorytetów można przyklasnąć, choć nie podano konkretnych terminów ich realizacji. To na przykład obietnica sfinansowania dyżurów lekarzy internistów i pediatrów, uruchomienia miejskiego programu szczepień przeciwko wirusowi HPV czy podniesienia do 12 tys. zł dotacji na wymianę starych pieców w domach prywatnych.

Konkretna była deklaracja, że stołeczny samorząd kupi i przekaże Inspekcji Transportu Drogowego system do odcinkowego pomiaru prędkości na moście Poniatowskiego. To oraz podział chodników (ten po jednej stronie mostu – dla pieszych, a ten po drugiej – dla rowerzystów) sprawi, że bezpieczniej będzie tam jeździć rowerem. Ciekawa była też obietnica przeznaczenia 50 ha terenów Lasom Miejskim pod nowe zalesienia. Choć Justyna Glusman, mianowana przez Trzaskowskiego koordynatorką ds. ochrony środowiska, mówiła w poniedziałek wRadiu RDC: – Nasadzenie nasadzeniu nierówne. Najważniejsze, żeby obsadzać drzewami główne arterie – przekonywała. Prezydent Warszawy to też obiecał. – W 2019 r. obsadzimy 41 warszawskich arterii drzewami – mówił. Dotychczasowe tempo przygotowań do tej inwestycji nie napawa optymizmem, że ten termin jest realny. Oby prezydenckie priorytety za swoje przyjęli także urzędnicy ratusza.

Od lewej: skarbnik Warszawy Mirosław Czekaj, dyrektorka i koordynatorka do spraw zrównoważonego rozwoju i zieleni Justyna Glusman, wiceprezydent Paweł Rabiej, prezydent Rafał Trzaskowski, wiceprezydent Robert Soszyński, wiceprezydentka Renata Kaznowska, wiceprezydent Michał Olszewski, dyrektorka i koordynatorka do spraw kultury i komunikacji społecznej Aldona Machnowska-Góra i sekretarz Marcin Wojdat

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.