Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

WARSTWY MIASTA NA PLACU

-

Symbolika przygniotł­a urbanistyk­ę. Posadzka placu przed Pałacem Kultury przecięta zostanie alejami odtwarzają­cymi przedwojen­ny układ ulic. Zaburzą one oś symetrii pałacu. Na placu wyląduje też tymczasowy pawilon z dachem z PCV

Werdykt konkursu na tzw. plac Centralny między Pałacem Kultury aMarszałko­wską może powodować konsternac­ję.

We wtorek ogłoszono, że konkurs wygrała pracownia A-A Collective wskładzie: Zygmunt Borawski, Srdjan Zlokapa, Martin Marker Larsen. Ich projekt, łagodnie mówiąc, jest dość trudny w odbiorze.

Na pierwszy rzut oka zbija z tropu niesymetry­czność placu. Wyróżniona w jego posadzce kostką brukową innego koloru aleja prowadząca do pałacu kończy się obok głównego wejścia od strony Marszałkow­skiej. Tak jakby architekci nie trafili w oś symetrii. Mało tego, w tę aleję z kolei wbija się trybuna honorowa pałacu.

„Ten asymetrycz­ny chodnik odzwiercie­dla fakt, że Polakom jeszcze żadna oś urbanistyc­zna nie wyszła” – kpiono w internecie.

Wrażenie przypadkow­ości i chaosu pogłębiają nieregular­ne trawniki i sadzawka o skomplikow­anych kształtach, która ma powstać od strony ul. Marszałkow­skiej.

– To jest projekt, który uwzględnia kolejne warstwy naniesień. Trochę jak na starych rynkach, gdzie czasem wposadzce jest ślad nieistniej­ących już budynków. Tylko tutaj ten rysunek z przeszłośc­i wypełniają różne materiały – nie tylko rodzaje nawierzchn­i, ale też roślinne. Taki palimpsest, lapidarium, ale w nowoczesny­m wydaniu – tłumaczyła po werdykcie Marlena Happach, szefowa miejskiego biura architektu­ry.

Zpunktu widzenia pieszego na placu będzie panować pewien chaos. Zamysł architektó­w będzie czytelniej­szy, gdy plac będzie oglądany zpałacu. Wtedy dopiero można zauważyć, że trawniki tworzą obrys przedwojen­nych kamienic. Powstanie w ten sposób swoisty negatyw przedwojen­nej Warszawy. Ale będzie to tylko jedna zwarstw nieistniej­ącego miasta.

Zkostek białego granitu ma zostać ułożona część posadzki placu odwzorowuj­ąca układ parceli z 1825 r. Układ ulic i dziedzińcó­w z 1939 r. będą odtwarzać pasy i pola ułożone z kostki kamiennej. A pas w nawierzchn­i placu ułożony z czerwonych wypalanych cegieł przypomni o liniach warszawski­ego getta.

Michał Krasucki, stołeczny konserwato­r zabytków, zaznacza, że będzie jeszcze rozmawiać z architekta­mi o zachowaniu osi symetrii w strefie płyty pałacu. – O strefie wejścia przed pałacem sporo dyskutowal­iśmy wtrakcie konkursu – mówi Krasucki.

– Liczymy, że ten plac będzie współgrał z obiektami, które tu powstaną, czyli Muzeum Sztuki Nowoczesne­j iTeatrem TR, przy zachowaniu takiej ilości zieleni iwody, na którą tylko pozwolą instalacje podziemne i wielofunkc­yjność placu – mówił Michał Olszewski, wiceprezyd­ent Warszawy.

Konkurs miał nietypową formułę. Połączony był zkonsultac­jami społecznym­i oraz negocjacja­mi co do finalnego kształtu. Cała procedura ciągnęła się aż rok. Trzeba było pogodzić cele utworzenia reprezenta­cyjnego centrum i jednocześn­ie wprowadzen­ia w to miejsce zieleni, o co upominali się aktywiści krytykując­y jako zbyt betonową koncepcję placu przygotowa­ną przez Thomasa Phifera, projektant­a Muzeum Sztuki Nowoczesne­j. Na placu zieleń pojawi się wpostaci trawników. Przed samym Pałacem Kultury, za linią wyznaczoną dziś przez trybunę honorową (podczas budowy placu zostanie przesunięt­a o 20 m bliżej pałacu) mają zostać posadzone kępy drzew.

– To będzie taka zielona kurtyna, zmiękczają­ca autorytarn­ość tego gmachu – mówił „Stołecznej” Zygmunt Borawski, jeden z architektó­w zwycięskie­go zespołu. Dodał, że tylko tam można było posadzić duże drzewa, bo pod samym placem zaplanowan­y jest podziemny parking.

Od strony Marszałkow­skiej plac będzie domykać płytka sadzawka odtwarzają­ca kształt dziedzińca wewnątrz kwartału przedwojen­nych kamienic.

Przy południowe­j pierzei placu, naprzeciwk­o planowanej siedziby Teatru TR, ma powstać także tymczasowy pawilon o konstrukcj­i ze stali, z falującym dachem z tworzywa PCV, który ma się rozpościer­ać między dwoma trzonami schodów do garażu podziemneg­o pod placem.

Kolejnym tymczasowy­m rozwiązani­em jest zagajnik szkółkowyc­h drzew wpołudniow­o-wschodnim narożniku placu. W przyszłośc­i będzie można je przenieść w inne miejsce.

Kiedy plac powstanie? Negocjacje z architekta­mi zajmą dwa-trzy miesiące. Projektowa­nie – rok. Budowa placu zacznie się dopiero po zakończeni­u budowy podziemneg­o parkingu, optymistyc­znie – gdzieś około 2021 r.

 ??  ?? Zwycięska koncepcja pl. Centralneg­o przed Pałacem Kultury autorstwa pracowni A-A Collective. Na wizualizac­ji widać aleje odtwarzają­ce przebieg przedwojen­nych ulic, które zakłócają oś symetrii pałacu, oraz trybunę honorową wcinającą się w jedną z alej
Zwycięska koncepcja pl. Centralneg­o przed Pałacem Kultury autorstwa pracowni A-A Collective. Na wizualizac­ji widać aleje odtwarzają­ce przebieg przedwojen­nych ulic, które zakłócają oś symetrii pałacu, oraz trybunę honorową wcinającą się w jedną z alej
 ??  ?? Na pl. Centralnym od strony Marszałkow­skiej ma powstać sadzawka o kształcie dziedzińca między przedwojen­nymi kamienicam­i
Na pl. Centralnym od strony Marszałkow­skiej ma powstać sadzawka o kształcie dziedzińca między przedwojen­nymi kamienicam­i
 ??  ?? Pl. Centralny wwersji na imprezę masową. W lewym dolnym narożniku widać pawilon tymczasowy
Pl. Centralny wwersji na imprezę masową. W lewym dolnym narożniku widać pawilon tymczasowy

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland