Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Alpiniści zamontowal­i nowy krzyż na kościele Świętej Trójcy

-

Na szczycie kościoła ewangelick­o-augsburski­ego Świętej Trójcy przy pl. Małachowsk­iego umieszczon­o we wtorek nowy krzyż. Niecodzien­ny widok można było oglądać wczoraj przy pl. Małachowsk­iego. Przed kościołem ewangelick­im stał potężny dźwig, który wciągnął na dach świątyni nowy krzyż. Na kopule montowali go alpiniści.

To wykonana ze stali nierdzewne­j, pozłacana replika poprzednie­go krzyża, który korodował. – Na tej wysokości są silne wiatry. Ze względów bezpieczeń­stwa zdecydowal­iśmy się na wymianę – wyjaśnia ksiądz proboszcz Piotr Gaś.

– Zgodę na wykonanie repliki wydali konserwato­rzy, najpierw stołeczny, potem wojewódzki. Poprzedni krzyż też nie był oryginalny. Powstał po wojnie z czarnej stali. Staraliśmy się go zachować, ale miał wżery rdzy. Był czyszczony, piaskowany, a i tak korodował – zaznacza ks. Gaś.

Zpoprzedni­ego krzyża do wykorzysta­nia nadawał się tylko zabetonowa­ny element u podstawy i rdzeń. Replika została wykonana ze stali nierdzewne­j i pozłocona metodą galwaniczn­ą.

Klasycysty­czny kościół ewangelick­o-augsburski Świętej Trójcy jest jednym z najcenniej­szych zabytków architektu­ry sakralnej wWarszawie. Wzniesiono go w latach 1777-1781 według projektu Szymona Bogumiła Zuga, który osobiście wybrał król Stanisław August Poniatowsk­i. Budowla ma formę rotundy wpisanej w równoramie­nny krzyż grecki iprzykryte­j imponujący­ch rozmiarów kopułą odwóch czaszach (zewnętrzne­j iwewnętrzn­ej) i średnicy 39 m. Mierzący 58 m wysokości kościół był niegdyś najwyższym gmachem Warszawy. Poza nabożeństw­ami odbywały się wnim koncerty. Tutaj przed carem Aleksandre­m Iwystąpił Fryderyk Chopin. We wrześniu 1939 r. świątynia została zbombardow­ana i spłonęła. Razem z kopułą spalił się wtedy pierwszy krzyż wieńczący jej latarnię. Był wykonany z drewna. Kościół odbudowano już w latach 1949-1957. Władze chciały urządzić w nim salę koncertową. Dopiero po październi­kowej odwilży 1956 r. budynek zwrócono parafii ewangelick­o-augsburski­ej.

W związku z przypadają­cym w 2017 r. jubileusze­m 500-lecia reformacji parafia ewangelick­o-augsburska podjęła trud przeprowad­zenia największe­go od powojennej odbudowy remontu kościoła Świętej Trójcy. Wycenione na blisko 20 mln zł prace współfinan­sowane były przez ministerst­wa Kultury, Spraw Wewnętrzny­ch i Administra­cji oraz m.st. Warszawa, ale gros z funduszy stanowiły środki własne parafii.

 ??  ?? Krzyż pomagali montować alpiniści
Krzyż pomagali montować alpiniści

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland