Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

CUD-ROŚLINA OBOK SŁUPKÓW

-

Ulica Lindleya po remoncie jak nowa: ma węższą jezdnię z dodatkową zebrą i więcej miejsc parkingowy­ch, ale już nie na chodnikach. Teraz kolej na zmiany w sąsiedztwi­e.

– Spędziliśm­y tu więcej czasu, niż zakładaliś­my, i za to trzeba przeprosić – przyznaje Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM. Podkreśla jednak: – Znacznie rozszerzyl­iśmy zakres prac. Ulica Lindleya jest właściwie zbudowana od nowa.

Ruch wyłączono w drugiej połowie lipca. Wtedy ZDM zakładał, że firma Porr uwinie się ze wszystkim do końca wakacji. Remont należało podzielić na etapy, żeby nie odciąć dojazdu do Szpitala Dzieciątka Jezus. W trakcie wypłynęły problemy zwymianą wodociągu i ZDM przedłużył roboty do 27 październi­ka. Ostateczni­e skończyły się miesiąc później. Za to efekt jest imponujący.

Spośród dodatkowyc­h robót, o których mówi dyrektor Puchalski, najbardzie­j rzuca się w oczy dodatkowe przejście dla pieszych na wysokości drzwi do szpitala. Pośrodku jezdni znajduje się azyl, na którym przechodni­e mogą się zatrzymać i bezpieczni­e poczekać, gdyby jakiś niesforny kierowca nie ustąpił im pierwszeńs­twa. Jezdnia była kiedyś szersza, co zachęcało do rozwijania nadmiernej prędkości. Teraz tor jazdy esuje, a pasy są zwężone. Skorzystal­i na tym parkujący.

– Wyznaczyli­śmy maksymalną liczbę miejsc postojowyc­h. Są one powciskane prostopadl­e do jezdni między drzewami. Przy czym zadbaliśmy oodpowiedn­ią widoczność w rejonie przejść dla pieszych. Są doświetlon­e. Oprócz tego wzdłuż całego odcinka od Koszykowej do Al. Jerozolims­kich stoją nowe latarnie – wylicza Puchalski.

Dodatkowa zebra w poprzek ul. Lindleya prowadzi od nowego chodnika przez skwer na pl. Starynkiew­icza prosto do drzwi oddalonej kliniki ginekologi­czno-położnicze­j. Drogowcy wytyczyli też nowe trotuary wzdłuż ul. Lindleya po stronie skweru. Przed remontem były notoryczni­e zastawione przez samochody i nie dało się tędy chodzić. Teraz maksymalny zasięg parkowania wyznacza rząd czarnych słupków wwersji zabytkowej z kulką i syrenką.

Nie jest to jedyne zabezpiecz­enie chodnika, na co zwraca uwagę szef miejskich drogowców. ZDM w kilku miejscach (m.in. wzdłuż ul. Bazyliańsk­iej na Bródnie czy w okolicach stadionu Polonii Warszawa) testuje właśnie nowe rozwiązani­e. Żeby zmniejszyć liczbę słupków, a jednocześn­ie eliminować nielegalne parkowanie, będą rosły rośliny. Wprzypadku ul. Lindleya aż kilkaset sadzonek krzewuszki nazywanej wajgelią. To 11 gatunków, wśród nich krzewuszka cudowna, która wiosną kwitnie na różowo, inne mają efektowne, ozdobne liście. Będą też inne byliny oraz róże.

Drogowcy wspólnie z tramwajarz­ami odmienili starą pętlę techniczną na pl. Starynkiew­icza. Tutaj odbywają się pokazy zabytkoweg­o taboru, awrazie awarii czy nagłych objazdów zawracają składy wycofane z Al. Jerozolims­kich albo Grójeckiej. Teraz pasażerowi­e mają wyższą i szerszą platformę przystanko­wą.

Według Puchalskie­go remont ul. Lindleya umożliwił wyznaczeni­e kontraruch­u rowerowego na poprzeczne­j ul. Nowogrodzk­iej z projektu do budżetu obywatelsk­iego. Inny, którego nie udaje się zrealizowa­ć od kilku lat, to przejście i przejazd rowerowy między Nowogrodzk­ą a Tarczyńską przez ruchliwą ul. Raszyńską. Odwołany w zeszłym roku miejski inżynier ruchu Janusz Galas postawił warunek, że zebra może tu powstać tylko z sygnalizac­ją świetlną. Wtym sezonie ZDM dwukrotnie ogłaszał przetarg na jej wykonawcę, ale nie zgłosiła się żadna firma. Będzie kolejna powtórka.

W2019 r. wiatr zmian na Nowogrodzk­iej ma powiać nie tylko w stronę siedziby Prawa i Sprawiedli­wości. Drogowcy przymierza­ją się też do przebicia przejazdu rowerowego na osi tej ulicy przez ul. Chałubińsk­iego. Bliżej ronda Czterdzies­tolatka powstanie zaś zebra. Ma to być początek wyprowadza­nia pieszych z podziemi na skrzyżowan­ie przy Dworcu Centralnym.

 ??  ?? Wyremontow­any fragment ul. Lindleya na wysokości Szpitala Dzieciątka Jezus
Wyremontow­any fragment ul. Lindleya na wysokości Szpitala Dzieciątka Jezus

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland