Zaczarowany zakątek za zamkniętą bramą

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

Przedszkole nr 16 jest położone nietypowo. Budynek zajmuje część podwórza na tyłach ciągnących się wgłąb posesji kamienic przy ul. Górskiego 5. Z drugiej strony są budynki z adresami przy ul. Chmielnej. Zplacu zabaw widać ślepą ścianę kamienicy, z drugiej strony – okna mieszkań.

Aby dostać się do przedszkola, trzeba wcisnąć guzik domofonu, przejść przez okratowaną bramę w prześwicie i przez kawałek podwórka. Potem jeszcze pokonać wewnętrzne ogrodzenie przedszkola. Rodzice przyprowadzają dzieci między godz. 7 a 8 rano. Zabierają je najpóźniej o godz. 17.30. Drogę pokonuje stu przedszkolaków dziennie. Porozumienie ze wspólnotą przedszkole podpisało kilkanaście lat temu. Placówka płaci wspólnocie za możliwość korzystania z domofonu, mocowanie tabliczki z nazwą przedszkola na ścianie domu oraz przechodzenie przez bramę 7,6 tys. zł rocznie.

Zapytaliśmy dyrektorkę Zaczarowanego Zakątka, czy dostawała sygnały od sąsiadów, że przedszkolaki wbramie są uciążliwe, może hałasują albo przeszkadzają. Takich zgłoszeń nie było. – Zarząd dzielnicy Śródmieście jest w trakcie wyjaśniania powodów decyzji podjętej przez zarząd wspólnoty mieszkaniowej Górskiego 5 – informuje rzecznik dzielnicy Jakub Leduchowski. – Zgodnie z jej treścią od 1 stycznia 2019 r. prześwit bramowy znajdujący się wbudynku ma zostać zamknięty, a setka dzieci pozbawiona dostępu do przedszkola. Wspólnota planuje ponadto demontaż szyldu oraz domofonu, które należą do przedszkola.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez zarząd wspólnoty wypowiedzenie trwającej niemal 15 lat współpracy zostało spowodowane „wzrostem kosztów po stronie wspólnoty”, jak też „zbyt dużą liczbą osób korzystających zprześwitu”, co zdaniem zarządu wspólnoty zakłóca mir domowy mieszkańców budynku. Jak informuje Leduchowski, zarząd wspólnoty nie chce spotkać się zdyrekcją przedszkola ani z naczelnikiem wydziału oświaty.

Miasto nie ma żadnych udziałów wkamienicy, budynek jest w rękach osób prywatnych. Za to podwórko wcałości jest miejskie, na miejskim terenie wspólnota ma swoje pojemniki na śmieci.

Na pytania „Gazety Stołecznej” wspólnota nie odpowiedziała.

Przedszkole Zaczarowany Zakątek w centrum Warszawy mieści się na podwórku między budynkami. By dostać się do środka, trzeba przejść bramę kamienicy. Wspólnota mieszkaniowa, do której należą kamienica i brama, wypowiedziała umowę na przejście.

Przedszkole Zaczarowany Zakątek i jego plac zabaw znajdują się na tyłach kamienic przy ul. Górskiego

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.