Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Zapomniany grób Landauów

-

Lastrykowy nagrobek jest w opłakanym stanie. Rozpada się, ma odłupany fragment poziomej płyty, całość pokrywa ciemny nalot. Na pionowej tablicy obok krzyża z trudem można odczytać częściowo zatarty napis. Informuje on, że są tu pochowani śp. Halina z Przeworski­ch Landau (ur. 1887 r.) i śp. Józef Landau (ur. 1877 r.). Inskrypcję kończy zdanie: „Zginęli śmiercią tragiczną 12 lutego 1944 r.”.

– Kiedyś był bardziej zaniedbany, obrośnięty bluszczem, a na jego froncie rosło drzewo. Staramy się utrzymywać go w jako takim porządku. Przychodzi­my tu zawsze, gdy odwiedzamy na tym cmentarzu grób naszych rodziców – mówi Elżbieta Janssen-Stenko.

Józef Landau należał do elity przemysłow­ców II RP. Do 1939 r. był dyrektorem i członkiem zarządu Towarzystw­a Zakładów Chemicznyc­h „Strem” wWarszawie. Zajmował się produkcją kleju, gliceryny i żelatyny. Zasiadał w wielu krajowych i międzynaro­dowych organizacj­ach przemysłow­ców. Za swoje zasługi otrzymał Order Odrodzenia Polski, francuską Legię Honorową i belgijski Order Leopolda. W czasie okupacji małżonkowi­e ukrywali się przed Niemcami. Zostali jednak wydani przez granatową policję i rozstrzela­ni w Radości.

Na grób Landauów na miejscowym cmentarzu parafialny­m przy ul. Izbickiej natrafił kilkanaści­e lat temu syn Elżbiety Janssen-Stenko, wówczas uczeń szkoły podstawowe­j i harcerz. Od tamtej pory ich rodzina opiekuje się tym miejscem. – Według danych z internetu córka Landauów zmarła w 1971 r., a syn w 1981 r. – mówi Elżbieta Janssen-Stenko.

Wtym roku 1 listopada na grobie znalazła kartkę opakowaną w folię: „Prosimy o kontakt z administra­cją cmentarza. Parafia Matki Boskiej Anielskiej, Warszawa Radość, ul. Wilgi 14”. Taka wiadomość zwykle oznacza zamiar likwidacji grobu, za który krewni zmarłych nie przedłużyl­i opłaty. Pytamy ks. Bronisława Micka, proboszcza parafii MB Anielskiej wRadości, czy grób Landauów może zostać zlikwidowa­ny.

– Na razie nie. Mamy jeszcze dużo miejsca na nowe groby. Ale porządkuje­my sprawy cmentarne. Chcemy się dowiedzieć, kto zarządza dzierżawą danego grobu, kto się nim opiekuje itd. – tłumaczy ks. Micek.

Ajeśli nikt się nie zgłosi, bo nikt z rodziny nie żyje?

– O likwidacji starych grobów na razie nie ma mowy. Ale po nas przyjdą następni księża i jak się tego nie uporządkuj­e, będą problemy – mówi ksiądz proboszcz.

Sprawą grobu Landauów zaintereso­wała się Gmina Wyznaniowa Żydowska wWarszawie. – Sprawdzamy sytuację prawną – informuje jej wiceprzewo­dnicząca Anna Chipczyńsk­a.

Na grobie zamordowan­ych w czasie wojny Haliny i Józefa Landauów na cmentarzu parafialny­m w Radości pojawiła się kartka. Jest na niej prośba o kontakt z administra­cją. Czy to wstęp do likwidacji grobu ofiar Zagłady, którego nie odwiedza rodzina?

 ??  ?? Grób Haliny i Józefa Landauów na cmentarzu w Radości
Grób Haliny i Józefa Landauów na cmentarzu w Radości

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland