„WIESZANIE ŻYDA” POD AMBASADĄ

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

– Od dłuższego czasu zgłaszam działalność tych dwóch panów różnym służbom, ale chyba nie są zainteresowane interwencją. Dziwi to tym bardziej, że informacje, które posiadam na temat niedoszłego radnego, są porażające. Dodatkowo na swoim kanale na YouTubie gości on faceta, który bez żadnych skrupułów zaprasza na „wieszanie kukły Żyda” pod ambasadą Izraela – relacjonuje Piotr (imię zmienione), nasz informator.

Oskarżony przez naszego czytelnika to Damian Bieńko, niedawny kandydat na radnego Pragi-Południe. Podczas ostatnich wyborów samorządowych Bieńko startował z pierwszej pozycji na radnego z okręgu Praga-Południe z partii Wolność Janusza Korwin-Mikkego. Był szefem Narodowej Wolnej Polski (NWP), jednej z najmniejszych organizacji nacjonalistycznych, która wyróżnia się sympatią do Rosji i separatystów z Donbasu. – Ukrainę należy rozebrać, by jej terytoria wróciły do prawowitych właścicieli. Donbas do Rosji, Lwów do Polski, Zakarpacie do Węgier – mówi Bieńko w internetowych nagraniach. Aktualnie prowadzi kanał na YouTubie TWN Telewizja Wolności Narodu.

22 listopada gościem jego programu był Sławomir Dul z Konfederacji Rodziców. Mężczyzna zapowiedział w nim demonstrację pod ambasadą Izraela, w tym „powieszenie kukły Żyda”.

Dul znany jest m.in. z głośnej batalii o prawa do opieki nad dziećmi (zorganizował protest głodowy pod sądem w Piotrkowie Trybunalskim po zakazie kontaktu z trójką swoich nastoletnich dzieci), a także podpalenia kukły Jarosława Kaczyńskiego pod Sejmem w 2016 r. W ten sposób okazywał solidarność z Piotrem Rybakiem, skazanym na 10 miesięcy więzienia za spalenie kukły Żyda we Wrocławiu. Dul o sędzim, który wydał taki wyrok, powiedział wtedy, że „powinien zostać postawiony pod ścianą i rozstrzelany”.

Wprogramie TWN Dul zapowiada przemarsz 1 grudnia w godz. 12–14 spod ambasady Ukrainy pod ambasadę Izraela. Na demonstrację zaprasza wszystkich Polaków, „z prawej strony i z lewej strony”. – Znacie mnie, będzie się działo. Obiecuję, że pod ambasadą Izraela postawię szubienicę i powieszę na niej Żyda – mówi.

Wtóruje mu Bieńko: – Ja też zapraszam. Nawet jeśli się nie zgadzasz, przyjdź, obejrzyj spektakl, może dołączysz do teatru.

Nasz informator w tej sprawie kilkakrotnie powiadomił Komendę Stołeczną Policji (KSP), w tym wydział ochrony placówek dyplomatycznych iwydział terroru kryminalnego i zabójstw. – Ale film jak był na YouTubie, tak jest. Kompletna bezczynność. Domagam się, aby ktoś go zablokował i przyjrzał się tym ludziom. Jest mi wstyd, że ktoś taki działa w Polsce – denerwuje się Piotr.

Asp. sztab. Mariusz Mrozek zKomendy Stołecznej Policji zapewnia, że sprawa jest znana stołecznej policji, a e-maile nie zostały zbagatelizowane. – Być może odpowiedź zwrotna nie dotarła do pani informatora, ale sprawę potraktowano poważnie. Jesteśmy w stałym kontakcie z urzędem miasta. Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego poinformowało o sytuacji jednostkę zOchoty, bo tam mieści się ambasada Izraela.

Jak dodaje Mrozek, Dul próbował oficjalnie zarejestrować zgromadzenie, ale miasto nie wydało zgody m.in. z uwagi na jego zapowiedzi na YouTubie. Dul odwołał się od tej decyzji.

– Z moich informacji wynika, że miasto przekazało komplet dokumentów zarówno do sądu, jak i do prokuratury na Ochocie. Jednak niezależnie od tego, jaka będzie decyzja sądu, zdajemy sobie sprawę, że są osoby, które zakazy mogą łamać. W związku z tym przygotowujemy się na każdą okoliczność, jeśli chodzi o sobotę. Sprawa nie zostanie zbagatelizowana – dodaje Mrozek.

– Znacie mnie, będzie się działo. Obiecuję, że pod ambasadą Izraela postawię szubienicę i powieszę na niej Żyda – tak sobotnią demonstrację zapowiada Sławomir Dul. Nasz czytelnik apeluje do policji i ABW, aby przyjrzały się sprawie.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.