Dzielnice wybierają władze

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

Koalicja PO z Dąbrowskim na Bemowie. Wczoraj obsadzano także zarządy Białołęki i Targówka. Na środowej sesji radni Bemowa wybierali prezydium rady oraz zarząd dzielnicy. Po wyborach Koalicja Obywatelska (wyborczy komitet PO iNowoczesnej) ma w radzie dzielnicy 11 mandatów, komitet Jarosława Dąbrowskiego – dziewięć, a PiS – pięć. Warszawscy działacze Platformy postanowili zakończyć trwającą od kadencji izolację Dąbrowskiego, któremu zarzucali naruszanie norm etycznych i traktowali go jak zdrajcę (odszedł z PO i założył konkurencyjny komitet). Na mocy uzgodnień koalicyjnych Dąbrowski miał dostać fotel przewodniczącego rady, na burmistrza dzielnicy wskazano Urszulę Kierzkowską (PO), dotychczasową burmistrz Ursusa. Ciekawostką jest powołanie na wiceburmistrza Macieja Laska. To były szef państwowej komisji badania wypadków lotniczych, świeżo wybrany na radnego sejmiku Mazowsza. Jego związki zBemowem są nikłe, mieszka w Lesznowoli. Pracę wiceburmistrza może łączyć zmandatem radnego Mazowsza.

Również w środę kompletowano skład zarządu Targówka. Burmistrzem pozostał tam Sławomir Antonik, związany ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Bródno”. Rządzi wspólnie zKoalicją Obywatelską. Na swoich stanowiskach pozostali też dotychczasowi wiceburmistrzowie. Z wyjątkiem Rafała Dworackiego z PO – zastąpił go radny Bartosz Szajkowski. Mandat po nim przejmie Witold Harasim, wieloletni radny Targówka z SLD, który w ostatnich wyborach startował zKO.

Wczoraj spotkali się także radni Białołęki. Stanowisko burmistrza miał tam objąć Grzegorz Kuca (KO), dotychczasowy wiceburmistrz Bemowa. KO będzie rządzić wspólnie z lokalnym komitetem Razem dla Białołęki. Wiceburmistrzem zRdB miał zostać Jan Mackiewicz, który w ubiegłej kadencji został wybrany na burmistrza m.in. głosami radnych PiS, ale stanowiska nie objął, bo uznał, że nie ma to sensu.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.