Rowerowa rewolucja w centrum

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

122 tys. zł – na taką kwotę opiewa tańsza zdwóch ofert zgłoszonych wprzetargu na opracowanie dokumentacji projektowej i pełnienie nadzoru autorskiego nad realizacją projektu z budżetu partycypacyjnego „Marszałkowską na Rowerze”. Przetarg ogłosił Zarząd Dróg Miejskich, właśnie otworzył oferty. Tańsza, złożona przez firmę eRTe Teresa Rogalska, mieści się wkwocie rezerwowanej przez drogowców.

Projektanci mają za zadanie wytyczyć ścieżkę rowerową wzdłuż ul. Marszałkowskiej na odcinku od Świętokrzyskiej prawie do ronda Dmowskiego. Dwukierunkowa ścieżka ma powstać po stronie pl. Defilad. Wmateriałach przetargowych zaznaczono, że ma częściowo powstać kosztem jezdni, która ma zostać zwężona. Czyżby więc rację miał Patryk Jaki? Rok temu, gdy nie był jeszcze oficjalnym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Warszawy, bił na alarm w Radiu RDC: „To miasto jest teraz pełne ideologii skoncentrowanej na tym, by tępić ludzi, którzy jeżdżą samochodem. (...) Regularnie stwarza się nowe miejsca, gdzie kosztem drogi robi się ścieżki rowerowe lub miejsca do chodzenia”.

Możemy uspokoić: ścieżka rowerowa na Marszałkowskiej nie będzie tępić kierowców. Wystarczy sobie przypomnieć, jak ta ulica wygląda na

Uwaga, ta informacja zabrzmi jak hasło z konferencji Patryka Jakiego: miejscy drogowcy przymierzają się do zwężenia w ścisłym centrum Marszałkowskiej, by zbudować ścieżkę rowerową. Jednak proszę zachować spokój, armagedonu drogowego nie będzie.

wysokości Domów Centrum. Ma trzy pasy ruchu w każdą stronę, przy czym pas prawy jest prawie dwukrotnie szerszy od pozostałych. I to właśnie on ma być okrojony, jezdnia zaś ma zachować trzy pasy ruchu. Częściowo miejsce na ścieżkę ma zostać wygospodarowane także dzięki okrojeniu pasa zieleni i przesunięciu chodnika. Inżynierowie mają zaplanować przestawienie istniejącej latarni i słupa trakcyjnego w rejonie wyjścia ze stacji metra przy skrzyżowaniu ul. Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej. A także zaprojektować pewną nowość: tzw. przylądkowe przystanki autobusowe. To przeciwieństwo zatok autobusowych, platforma przystanku wsunie się w przestrzeń jezdni, której skrajny prawy pas zostanie oznaczony białym zygzakiem i przeznaczony na parkowanie równoległe. Podobne rozwiązanie działa już na Marszałkowskiej wrejonie skrzyżowania z Próżną.

Projektanci mają za zadanie współpracować z architektami projektującymi Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a także spółką Polska Inżynieria, która pracuje nad wytyczeniem przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów przez Marszałkowską i Al. Jerozolimskie w sąsiedztwie ronda Dmowskiego. Projekty tych rozwiązań mają być gotowe w połowie 2019 r., zebry powstaną na początku 2020 r.

Na opracowanie projektów ścieżek rowerowych wzdłuż Marszałkowskiej inżynierowie mają prawie rok. Jeżeli umowa zostanie wkrótce podpisana, dokumentacja powinna być gotowa przed końcem 2019 r., a w 2020 r. rowerzyści mogliby przejechać od Świętokrzyskiej, wzdłuż Domów Centrum i dalej, przez przejazdy przy rondzie Dmowskiego. To będzie kolejna odsłona rowerowej rewolucji w centrum miasta. Szkoda, że trzeba na nią czekać tak strasznie długo. Projekt wytyczenia ścieżki przy Domach Centrum wygrał głosowanie budżetu partycypacyjnego jeszcze jesienią 2015 r. Teoretycznie miał być zrealizowany w 2016 r.

Zwężony zostanie najszerszy, skrajny pas Marszałkowskiej

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.