Taxi-protest na ulicach

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

– Płacimy za licencję, mamy droższe ubezpieczenie. Kierowcy Ubera nie ponoszą żadnych kosztów. To niezdrowa konkurencja – mówią kierowcy blokujący wczoraj Śródmieście.

– Traktujmy się sprawiedliwie. Nie może być tak, że niektórzy przewoźnicy, choć wykonują te same usługi, nie ponoszą za to kosztów. Dzięki temu oferują przejazdy taniej i zabierają nam klientów – mówi Krzysztof, taksówkarz zdwudziestoletnim doświadczeniem.

Adam, za kierownicą od 12 lat: – Od pewnego czasu widać spadek liczby klientów. To oczywiste, że mieszkańcy Warszawy wybierają tańszą alternatywę, ale jeśli dalej będziemy iść tą drogą, możemy sobie szukać innej pracy.

Wczoraj w samo południe warszawscy taksówkarze protestowali przeciw – jak mówili – niezdrowej konkurencji na rynku przewozowym. Zebrali się wdwóch miejscach. Około 40 aut wyruszyło sprzed Stadionu Narodowego, kolejne kilkadziesiąt sprzed Torwaru. Przez dwie godziny taksówkarze spowodowali utrudnienia w ruchu wŚródmieściu. Trudno było przejechać przez most Poniatowskiego i Al. Jerozolimskie, niemal zablokowane zostało rondo de Gaulle’a. Jadąc 20km/godz., taksówkarze przyjechali na pl. Trzech Krzyży przed siedzibę Ministerstwa Przedsiębiorczości iTechnologii.

Twierdzą, że ministerstwo spowalnia prace nad wprowadzeniem nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. – Projekt jest gotowy od trzech lat, ale dalej nic się nie dzieje. Te zmiany są konieczne, bo to, zczym musimy się mierzyć, to po prostu niezdrowa konkurencja – mówił „Wyborczej” Artur Wnorowski, zastępca przewodniczącego Związku Zawodowego Taksówkarzy „Warszawski Taksówkarz”. Iwyliczał: – Licencja, którą musi wyrobić każdy taksówkarz, kosztuje 500 zł. Co dwa lata płacimy za serwis kasy fiskalnej i taksometru – ok. 200 zł. Do tego wyższe ook. 800 zł ubezpieczenie OC z tytułu przewozu pasażerów. Przegląd techniczny taksówki też jest droższy niż zwykłego auta. Tych kosztów nie ponoszą nielegalni przewoźnicy, dlatego mogą zaoferować tańsze usługi.

Edyta, osiem lat jako taksówkarka: – Pamiętajmy, że pasażerowie taksówek mogą korzystać zudogodnień takich jak jazda buspasem czy wjazd wniektóre rejony miasta, w które nie wjedzie zwykły samochód, np. Krakowskie Przedmieście czy Nowy Świat. Poza tym w razie wypadku mój ubezpieczyciel płaci za szkody. WUberze tak nie ma.

Taksówkarze ostrzegają, że jeśli nowelizacja ustawy szybko nie wejdzie wżycie, zorganizują kolejny protest, który zablokuje ulice Warszawy wgodzinach szczytu. Projekt nowelizacji, który opracowano z udziałem taksówkarzy, zakłada m.in. obowiązek uzyskania licencji i nakłada dodatkowe opłaty za ubezpieczenie OC przez kierowców Ubera oraz Taxify, a na firmy nakłada obowiązek prowadzenia rejestru wszystkich pojazdów.

Wstolicy pasażerów wozi ok. 12,5 tys. taksówkarzy. Przewoźnicy szacują, że kierowców Ubera iTaxify może być tyle samo.

Wczorajszy protest na krótko sparaliżował ruch w centrum

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.