Ławka z widokiem na korek

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - PIERWSZA STRONA -

INTERWENCJA

Na trzech rogach skrzyżowania ulic Leszno iOkopowej pojawiły się ławki. Są ładne iwygodne. Przechodzień, który skusi się na chwilę wytchnienia, może obserwować innych przechodniów i rowerzystów, sekwencję zmieniających się świateł oraz ruch uliczny. Leszno ma tutaj trzy pasy, Okopowa tyle samo.

Okazuje się, że ławek jest więcej. Wzdłuż wschodniej jezdni Okopowej, między aleją Solidarności a rondem „Radosława”, wyrosło ich 21, wszystkie są zwrócone wstronę drogi. Skąd nagły wysyp siedzisk? Zarząd Dróg Miejskich kończy budowę ścieżki rowerowej prowadzącej od placu Zawiszy do ronda „Radosława”. – Na całym odcinku trwają prace wykończeniowe, jednym z ostatnich etapów było ustawienie ławek – tłumaczy Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM. Łącznie – przy Towarowej, Okopowej iLesznie – jest ich teraz 45.

CZYTELNIK PYTA

Oławkach na skrzyżowaniu poinformował nas zafrapowany czytelnik. „Po co ławki na rogach skrzyżowania? Ludzie odpoczywający mają podziwiać korek na skrzyżowaniu?” – dopytuje pan Maciej. O to samo zapytaliśmy ZDM. – Zgadzam się, że ulice Okopowa czy Towarowa nie są parkiem czy skansenem, wktórym można usiąść i podziwiać widoki, natomiast ławki na tych arteriach mają przede wszystkim być miejscem odpoczynku dla osób z ograniczoną mobilnością czy osób starszych – odpowiada Gałecka. Dodaje, że ławki są ustawiane przy każdej inwestycji rowerowej. – Tak aby Warszawa stawała się miastem przyjaznym dla wszystkich.

Pana Macieja zaniepokoiło również, że to nie ta sama ławka, którą wybrali warszawiacy w konkursie Zarządu Zieleni. Meble są łudząco do siebie podobne, ale to tak naprawdę różne modele. Ujednolicona wersja ma zaokrąglony podłokietnik, podczas gdy na Woli są one bardziej kanciaste.

Dlaczego przy Okopowej nie usiądziemy na ławce konkursowej? – Procedura przetargowa była przeprowadzona w 2017 roku, kiedy nikt nawet nie myślał o konkursie w Zarządzie Zieleni. W zapisach umowy z wykonawcą prac zostały sprecyzowane kwestie związane z małą architekturą – wyjaśnia rzeczniczka ZDM. Uspokaja też, że nowe ławki staną wszędzie tam, gdzie realizowane będą inwestycje z przyszłych przetargów.

Gałecka zapewnia, że inwestycja była konsultowana z mieszkańcami. Jakie są pierwsze reakcje? – Kto tu będzie siedział i patrzył na samochody? To bez sensu! Tym bardziej że jest taki smog – mówi pani Irena zNowolipek. Wtóruje jej Łukasz, który codziennie rano idzie Okopową na tramwaj. – Dziwię się, że stawiają ławki w takim miejscu. Przecież to nie jest miejsce wypoczynku, tylko tranzytu. ZOkopowej trzeba uciekać z relaksem.

Pan Witold jest zadowolony: – Ławki są fajne. Spaceruję tędy z żoną ina pewno czasami usiądziemy. Nawet z widokiem na Okopową – kwituje mieszkaniec Woli.

Na rogach ruchliwego skrzyżowania na Woli stanęły ławki. „Ludzie mają podziwiać korki?” – pytają nasi czytelnicy.

Ławki z widokiem na korek pojawiły się przy ul. Okopowej i Leszno

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.