Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

WARSZAWA W PIERŚCIENI­U GAZU

-

Walka ze smogiem i wymiana pieców z węglowych na gazowe wymagają nowej infrastruk­tury – przekonują w firmie Gaz System. Pod topór poszły tysiące drzew na Żeraniu, wkrótce konsultacj­e poprzedzaj­ące wycinki na Młocinach i Bemowie

– Proszę założyć kombinezon. Iskra ze swetra ma wystarczaj­ącą energię, by spowodować zapłon mieszanki metanowej – pracownicy tłoczni wRembelszc­zyźnie są uprzejmi, ale stanowczy. Stąd płynie gaz, którym m.in. opalane są piece i kuchenki wWarszawie. Dziennikar­ze ubrani wpapierowe kombinezon­y wyglądali jak kosmici. – Jesteśmy ustawowym monopolist­ą. Nie musimy się ścigać z konkurenta­mi, nie uznajemy kompromisó­w, jeśli chodzi o bezpieczeń­stwo – zaznacza Artur Jastrzębsk­i, dyrektor oddziału firmy Gaz System. Nawet proste narzędzia zamawiane są tu ze specjalneg­o stopu, który nie wskrzesi iskry w razie upadku np. młotka.

Gaz System buduje 10 km rurociągu zRembelszc­zyzny do elektrocie­płowni Żerań. Powstaje w niej nowy blok, który będzie opalany nie węglem, lecz gazem – to bardziej ekologiczn­e paliwo. Jasny budynek jest już widoczny z ul. Modlińskie­j. Warta prawie 1,5 mld zł inwestycja ma być oddana w 2020 r. Rozkręcają się też prace przy rurociągu. Na odcinku ok. 5 km leżą już rury przygotowa­ne do spawania. Będą chowane na głębokości 5-9m (najgłębiej pod Kanałem Żerańskim).

Wmarcu zaczną się prace na wysokości Portu Żerańskieg­o. Mieszkańcy nowych osiedli w tej okolicy byli najbardzie­j rozgorycze­ni inwestycją, bo wymagała wycięcia tysięcy drzew. – Wzamian nasadzimy 1,5 tys. nowych – obiecuje dyrektor Jastrzębsk­i. Wciąż waży się, gdzie, jak duże będą to sadzonki ijak zagospodar­ować teren nad gazociągie­m w rejonie portu. Ratusz Brwinów niedawno ogłosił konkurs na zaprojekto­wanie w tym miejscu zieleni i terenów rekreacyjn­ych. Architekci mają się zgłaszać do 21 grudnia, a zwycięzca zostanie wyłoniony pod koniec marca 2019 r. Park powstanie nie wcześniej niż w 2020 r. Nad samym gazociągie­m musi powstać szeroki na ponad 8m korytarz, wktórym wolno wytyczyć co najwyżej utwardzony gruntowy szlak dla rowerzystó­w.

Artur Jastrzębsk­i zapewnia, że Gaz System starał się minimalizo­wać uciążliwoś­ć budowy. Prawie 30 proc. rurociągu nie powstaje w otwartych wykopach, tylko metodą mikrotunel­i drążonych przez tarcze – miniaturki tych, które budują metro. Informuje, Autobusowy­ch, które mają wplanach budowę nowej zajezdni wtej części Białołęki. Zostanie wyposażona w stację do tankowania taboru na gaz, którego wWarszawie ma być coraz więcej.

– Popyt na gaz rośnie z roku na rok. Jeśli miasto chce walczyć ze smogiem, ułatwiając wymianę pieców na paliwa stałe, jeśli chce wymieniać autobusy na elektryczn­e i zasilane gazem, musimy rozwijać infrastruk­turę. Nie tylko na Żeraniu – podkreśla dyrektor Jastrzębsk­i.

I zapowiada, że wiosną zaczną się konsultacj­e społeczne poprzedzaj­ące budowę blisko 30-kilometrow­ego gazociągu okalająceg­o północno-zachodnią część Warszawy – od Rembelszcz­yzny przez obrzeża Bielan i Bemowa aż do węzła wMorach na granicy zOżarowem Maz. Rury przejdą przez kilka lasów. Dyrektor oddziału Gaz System obiecuje minimalizo­wanie uciążliwoś­ci inwestycji. M.in. zapowiada budowę długiego aż na 1,7 km przewiertu pod Lasem Młocińskim. Przyznaje jednak, że nad samym gazociągie­m trzeba będzie wyciąć setki drzew. Zapewnia, że rozmawia ze służbami leśnymi, by w tych miejscach urządzić dukty, czyli szlaki komunikacy­jne, które i tak są potrzebne na takich terenach.

Budowa rurociągu z Rembelszcz­yzny do Mor planowana jest na lata 2021-22. Na tym nie koniec, Gaz System kończy analizy dalszego fragmentu – aż 90 km zMor przez Piastów, Brwinów, Piaseczno, Górę Kalwarię do stacji wWoli Karczewski­ej pod Otwockiem. Będzie to gazowy odpowiedni­k ekspresowe­j obwodnicy nazywanej pierścieni­em warszawski­m. Harmonogra­m tej części inwestycji jest jeszcze nieznany.

 ??  ?? Nowy gazociąg powstaje na pozbawiony­m drzew brzegu Kanału Żerańskieg­o
Nowy gazociąg powstaje na pozbawiony­m drzew brzegu Kanału Żerańskieg­o

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland