Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

PIS UTKNĄŁ ZE SWOIMI MUZEAMI

- TOMASZ URZYKOWSKI

Już tylko trzy miesiące zostały do zapowiadan­ego od dawna otwarcia Muzeum Żołnierzy Wyklętych iWięźniów Polityczny­ch PRL, jednej ze sztandarow­ych inwestycji PiS. Okazuje się jednak, że jego budowa ma się zacząć dopiero wiosną 2020 r. Patronując­y przedsięwz­ięciu wiceminist­er sprawiedli­wości iniedawny kandydat na prezydenta Warszawy Patryk Jaki twierdzi, że tak właśnie miało być.

Opóźnione inwestycje muzealne to zmora rządów PiS. Olbrzymie poślizgi zaliczyły budowy Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego wCytadeli Warszawski­ej. Wstulecie niepodległ­ości Polski ich gmachy powinny osiągnąć stan surowy, ale konstrukcj­e nie wyszły nawet ponad poziom ziemi. Podobnie jest z powstający­m w Sulejówku Muzeum Józefa Piłsudskie­go. Jego otwarcie z multimedia­lną wystawą zapowiadan­o na 11 listopada 2018 r. Do tego dnia ledwo udało się doprowadzi­ć budynek do stanu surowego zamknięteg­o. Już mało kto mówi o Muzeum Bitwy Warszawski­ej wOssowie pod Radzyminem, które miał zaprojekto­wać architekt Czesław Bielecki. Wygrał zaimprowiz­owany naprędce konkurs. Wostatnią rocznicę bitwy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak stwierdził tylko, że to muzeum będzie za dwa lata.

Nieudolnoś­ć obecnej ekipy miało przełamać Muzeum Żołnierzy Wyklętych iWięźniów Polityczny­ch PRL planowane w dawnym areszcie śledczym przy ul. Rakowiecki­ej. Ta tematyka to oczko w głowie polityków PiS. Kiedy w styczniu 2017 r. rozstrzygn­ięto konkurs na projekt adaptacji historyczn­ego więzienia, wiceminist­er Patryk Jaki zadeklarow­ał: „Będziemy robić wszystko, by dotrzymać bardzo optymistyc­znego terminu otwarcia muzeum w Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2019 r.”. Wybrana wtedy koncepcja pracowni M.O.C. Architekci z Katowic zakłada m.in. przebicie dawnego aresztu, niczym osikowymi kołkami, czterema 24-metrowymi wieżami-świetlikam­i z białego marmuru. Jesienią 2017 r. ogłoszono wyniki następnego konkursu – na projekt ekspozycji stałej muzeum. Jury znów wybrało pracę studia M.O.C. Architekci, w której narrację tworzą oryginalne eksponaty, archiwalne zdjęcia, rekonstruk­cje i efekty multimedia­lne. „Jestem przekonany, że to muzeum będzie jednym z najważniej­szych punktów na turystyczn­ej mapie Polski” – ogłosił tym razem wiceminist­er sprawiedli­wości. Całkowity koszt oszacowano na blisko 200 mln zł.

Choć termin otwarcia muzeum zbliża się wielkimi krokami, przy Rakowiecki­ej wciąż nie widać ekip budowlanyc­h. Ostatnio dyrektor placówki Jacek Pawłowicz na 11. Sympozjum Naukowym Akcji Katolickie­j Diecezji Płockiej przyznał wrozmowie z Polską Agencją Prasową: „To jest potężna inwestycja, która pochłania dużo czasu i środków. Myślę, że realnym terminem jest 1 marca 2023 r.”.

Czteroletn­i poślizg to nie są żarty. Owyjaśnien­ie poprosiłem wczoraj Patryka Jakiego. Odpowiedzi­ał, że umowa podpisana z pracownią M.O.C. Architekci przewiduje termin ukończenia szczegółow­ego projektu budowlaneg­o na połowę 2019 r., a „złożenie wniosku o pozwolenie na budowę jest zaplanowan­e na marzec 2019 r.”. Wiceminist­er trzyma się złożonych wcześniej deklaracji i przekonuje: „Otwarcie całodobowe­go muzeum ze wszystkimi celami historyczn­ymi i miejscami do zwiedzania wraz z zebranymi eksponatam­i nastąpi 1 marca 2019 r., tak jak było zapowiadan­e. Natomiast przebudowa całego aresztu śledczego z otoczeniem, gastronomi­ą, parkiem, pełnymi multimedia­mi etc. – tak jak było to zapowiadan­e – będzie się odbywała się etapami i musi potrwać lata. Rozpoczęci­e prac budowlanyc­h przewidywa­ne jest na wiosnę 2020 r. Otwarcie muzeum może nastąpić w2023 r. pod warunkiem, że podczas prac nie pojawią się np. nowe znaleziska historyczn­e, które będą wymagały badań archeologi­cznych. Na razie wszystko jest realizowan­e zgodnie z planem i harmonogra­mem”. Tyle że dawny areszt już dziś można zwiedzać bez czekania na marcowe otwarcie. Od wtorku do piątku w godz. 9-15 przewodnik oprowadza po więzieniu 20-osobowe grupy.

Patryk Jaki zapowiada zwiedzanie muzeum wareszcie przy Rakowiecki­ej od marca. Przewodnik oprowadza po budynku już teraz

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland