BUDŻET DO ZMIANY

Będzie więcej pieniędzy, ale znikną obszary, w tym wprowadzony wostatnich miesiącach w Radomiu obszar instytucjonalny.

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - NEKROLOGI -

Jak po nowym roku i zmianach wprowadzonych ustawą będzie wyglądał budżet obywatelski, rozmawiali urzędnicy i społecznicy podczas warsztatów ewaluacyjnych budżetu obywatelskiego

Ustawa o samorządzie gminnym określa ramy budżetów obywatelskich. Gminy mają na niego przeznaczyć co najmniej pół procent swojego budżetu. W Radomiu oznacza to wzrost z 4,8 mln zł do 5,8 mln zł. I na tym dobre wiadomości się kończą. Znikną obszary (Radom podzielony był na pięć obszarów odpowiadających okręgom wyborczym oraz obszar instytucjonalny, gdzie projekt składały np. szkoły i inne miejskie jednostki), wszystkie projekty będą rywalizować ze sobą.

Prowadzący spotkanie Emil Jaskulski, zastępca referatu Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta, przedstawił uczestnikom propozycję wypracowaną przez urząd: podział projektów na mniejsze, do 300 tys. zł, i większe, powyżej tej kwoty.

Uczestnicy warsztatów pracujący w dwóch grupach zaproponowali, by podzielić projekty na trzy grupy. Oprócz tych, które wskazało miasto, chcieli stworzenia mikroprojektów do 50 tys. zł. Jedna grupa zaproponowała, by zarezerwować na nie 500 tys. zł, a druga – 1 mln zł, na projekty średnie obie grupy chciały przeznaczyć po 3 mln zł, a na największe pozostałą kwotę, czyli 1,8 mln zł lub 2,3 mln zł.

– Ustawa wywraca to, co wypracowaliśmy w ostatnim czasie, czyli wyłączenie szkół do osobnego obszaru – zauważył Alan Pieńkowski ze stowarzyszenia Droga Mleczna. – Teraz takie instytucje będą się bić o olbrzymią kwotę. Możliwe, że w ostatniej grupie wygra tylko jeden projekt.

– Ale za taką kwotę można zrealizować projekt, na który do tej pory budżet obywatelski nie pozwalał – stwierdził Mateusz Tyczyński, szef Kancelarii Prezydenta. – Może to być np. duża inwestycja rowerowa.

Zakusy szkół, by zgłaszać do budżetu obywatelskiego duże projekty remontowo-budowlane, ma ograniczyć zasada ogólnodostępności, która też jest zawarta w ustawie. Grupy nie doszły tu do jednoznacznych wniosków. Proponowano m.in., by ogólnodostępność oznaczała, że np. szkoła ma obowiązek udostępnić wyremontowaną w ramach budżetu obywatelskiego salę gimnastyczną wszystkim chętnym przez sześć godzin trzy razy w tygodniu nie później niż do godz. 22. To by oznaczało, że trzy razy w tygodniu po godz. 16 nie może być lekcji wf. ani pozalekcyjnych zajęć dla uczniów. To, jak uważa Mateusz Tyczyński, niektórych dyrektorów i nauczycieli może zniechęcić do składania wniosków. Wejście na sale gimnastyczne powinno być na zapisy, ale już np. na place zabaw czy siłownie pod chmurką przy szkołach bez nich. Ogrodzenie powinno być tak skonstruowane, żeby z obiektów można było korzystać, gdy szkoła jest zamknięta, np. wweekendy i święta.

Wprzyszłym roku na pewno nieco zmieni się harmonogram. Urzędnicy chcą sobie dać więcej czasu na wprowadzenie zmian wymaganych ustawą. Radomianie będą mogli składać propozycje nie w styczniu, ale w lutym. W maju odbędą się obrony niezakwalifikowanych wniosków, a listę projektów do głosowania poznamy 31 maja. Urzędnicy chcieli, by głosowanie odbywało się od połowy czerwca do połowy lipca, ale uczestnicy warsztatów zaproponowali, by głosowanie skrócić i przesunąć na czas od ok. 10 do 30 czerwca. Argumentowali, że w czasie wakacji wielu radomian wyjeżdża, więc ostatnie dwa tygodnie głosowania byłyby zmarnowane. Wweekend przed rozpoczęciem głosowania w centrum miasta mógłby odbyć się piknik, na którym wnioskodawcy promowaliby swoje pomysły i zachęcali do głosowania na nie.

– Analizujemy propozycje uczestników warsztatów, ale też sami szukamy rozwiązań, prawnicy nie są zgodni np. co do tego, czy należy zlikwidować obszar instytucjonalny. Poproszę posła Leszka Ruszczyka, by zapytał o to w interpelacji – mówi Mateusz Tyczyński. – Myślę, że wprzyszłym tygodniu przedstawimy projekt uchwały rady miejskiej wsprawie wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego, oraz zarządzenie prezydenta, w którym zostaną szczegółowo określone procedury związane z naborem, oceną i głosowaniem.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.