Najmniej wiernych na Grochowie

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

Do diecezji warszawsko-praskiej należy 198 parafii. Liczenie wiernych odbyło się w tym roku 21 października. Wskaźnik dominicantes określa, ile osób bierze udział w niedzielnej mszy świętej, a communicantes

ile z nich przystąpiło do komunii świętej.

Według danych diecezji praskiej jeszcze 10 lat temu frekwencja miała tendencję wzrostową, jednak od 2011 r. coraz mniej osób chodzi do kościoła. W porównaniu z ubiegłym rokiem ich odsetek zmalał o 1 pkt proc. iwynosi dokładnie 28,9 proc. wiernych. Nie zmieniła się za to liczba osób, które przystąpiły do komunii: 48,9 proc.

Najwięcej parafian chodzi do kościoła w dekanatach: Tłuszcz (44,8 proc.), stanisławowskim (44,4 proc.) i radzymińskim (43,7 proc.). W jednej z parafii w Mińsku Mazowieckim we mszy uczestniczyło nawet ponad 70 proc. mieszkańców.

WWarszawie największy odsetek wiernych odnotowano w parafii Wincentego Pallottiego przy ul. Skaryszewskiej na Kamionku (55 proc.). Prowadzi ją zakon pallotynów.

Podczas mszy świętej 21 października najmniej wiernych zliczono w jednym z dekanatów na Grochowie: do kościołów wybrał się tam średnio tylko co piąty mieszkaniec. WParafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła przy ul. Kobielskiej niedaleko ronda Wiatraczna było to 12,1 proc. wiernych. Podobnie wParafii Matki Bożej Loretańskiej na Pradze. To niewielki kościół u zbiegu ul. Ratuszowej i Jagiellońskiej.

Wprzypadku osób przystępujących do komunii największą aktywność zanotowano w Pustelniku za Okuniewem (82 proc.), a najmniejszą w parafii na Targówku Fabrycznym (31,7 proc.).

Osobno statystyki przygotuje archidiecezja warszawska, która obejmuje 212 parafii w dzielnicach Warszawy na lewym brzegu Wisły, miejscowości wokół Puszczy Kampinoskiej i na jej terenie, a także obszar sięgający po Błonie, Grodzisk Mazowiecki, Mogielnicę za Grójcem iWarkę.

Diecezja warszawskopraska, do której należy 198 parafii, opublikowała coroczne statystyki. Liczba wiernych ogólnie maleje, ale są też parafie, gdzie we mszy uczestniczy aż trzy czwarte mieszkańców.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.