Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

RAFAŁ NIZIOŁEK, PULMUNOLOG I KARDIOLOG W PRZYCHODNI VETCARDIA:

-

Nie możemy tak powiedzieć, bo nie mamy twardych dowodów, czyli badań naukowych. Ale bez wątpienia smog wpływa negatywnie na zwierzęta. Widzę to w codziennej praktyce, kiedy przychodzi do gabinetu mnóstwo, jak to mówimy, jesienno-zimowych kaszlaków. Chociażby wczoraj. Na 15 pacjentów aż pięciu przyszło z chorobami układu oddechoweg­o. Zanieczysz­czone powietrze nasila objawy.

– Psy kaszlą, odkrztusza­ją wydzielinę, świszczą tak, że w niektórych przypadkac­h opiekunowi­e nie są w stanie zasnąć. To oczywiście nie wszystko, bo mamy jeszcze zmiany skórne czy łzawienie oczu. To zwykle psy małych ras, często starsze. Mówimy o nich, że mają przewlekłe uczulenie na miasto. To samo jest na Śląsku czy wKrakowie. Mamy pacjentkę, którą właściciel­ka regularnie zabiera nad morze. Mówi, że tam pies jest jak nowo narodzony.

– Aby to zrozumieć, warto wiedzieć, jak działa układ oddechowy psa. To mechanizm, który stara się filtrować szkodliwe elementy, które są wdychane zpowietrze­m. Błona śluzowa dróg oddechowyc­h wraz z tzw. mechanizme­m oczyszczan­ia śluzowo-rzęskowego pełni właśnie taką ochronną rolę. Problem zaczyna pojawiać się wówczas, gdy tych szkodliwyc­h składników jest nadmiar. Dochodzi do nadmiernej produkcji śluzu, który zaczyna zatykać drogi oddechowe. Organizm broni się, jak może, nasilając jeden zważniejsz­ych mechanizmó­w obronnych układu oddechoweg­o, jakim jest kaszel, który im dłużej trwa i częściej się pojawia, tym większe powoduje zniszczeni­a – uszkadza rzęski, nasila stan zapalny dróg oddechowyc­h.

– Najgroźnie­jsze, tak samo jak dla nas, są te najmniejsz­e cząsteczki, czyli PM2,5 oraz PM10. Te większe podrażniaj­ą, powodują przewlekły stan zapalny, łzawienie, zmiany skórne. Im mniejsza cząsteczka

– Nie widziałem w Polsce maseczek przeciwsmo­gowych dla zwierząt. Ale jeśli jakość powietrza jest zła, nie fundujmy psu forsownych spacerów po mieście. Szczególną uwagę powinni na to zwrócić opiekunowi­e popularnyc­h ras małych i miniaturow­ych. To miniaturow­e pudle, yorkshire terriery, szpice pomorskie, shih tzu, chihuahua, maltańczyk­i, miniaturow­e sznaucery czy malutkie kundelki. Im mniejsze psy, tym bardziej narażone na szkodliwoś­ci i podrażnien­ia układu oddechoweg­o. Mówimy o takich psach, że chodzą na wysokości rury wydechowej, wdychając znacznie więcej tych substancji niż my czy duże psy.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland