Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

VI LO I ELEKTRONIK W CZOŁÓWCE

-

Ranking liceów i techników. „Kochanowsk­i” obronił miejsce w dwudziestc­e najlepszyc­h liceów w Polsce, „Elektronik” zajął 22. miejsce wśród techników, poprawiają­c swoją pozycję sprzed roku aż o 35 miejsc. Niestety, po nich długo nic...

Miesięczni­k „Perspektyw­y” po raz 21. ocenił polskie licea i technika oraz wskazał najlepsze z nich.

Wrankingu liceów pod uwagę brano wyniki olimpiad przedmioto­wych (30 proc. wartości oceny) oraz wyniki z przedmiotó­w obowiązkow­ych z matury (25 proc.) i z przedmiotó­w dodatkowyc­h (45 proc.). Pierwsze miejsce zajęło XIV LO im. Staszica w Warszawie, drugie – XIII LO wSzczecini­e, a trzecie – V LO im. Witkowskie­go w Krakowie. Najlepszym radomskim liceum – tu niespodzia­nki nie ma – jest VI LO im. Kochanowsk­iego, zajęło 16. miejsce. Rok temu „Kochanowsk­i” był 14., w 2017 r. – 20., aw2016 r. – 15.

– Bardzo dobre miejsce – mówi Romuald Lis, dyrektor VI LO. – Jestem zadowolony bardziej niż w ubiegłym roku, bo wykonaliśm­y większą pracę, mamy większe sukcesy, w tym międzynaro­dowe. Od początku prowadzeni­a tego rankingu, czyli od 21 lat, jesteśmy najlepszym liceum wRadomiu, trzymamy poziom dzięki zaangażowa­niu nauczyciel­i, rodziców, uczniów, dzięki wsparciu miasta. To przynosi efekty.

To jedyne radomskie liceum wpierwszej setce. 150. miejsce zajęło Katolickie Liceum Ogólnokszt­ałcące, 189. – IV LO im. Chałubińsk­iego, 315. – III LO im. Czachowski­ego, a 318. – ILO im. Kopernika. 188. miejsce, a więc lepsze niż publiczne licea wRadomiu, zajęło LO im. Kopernika w Iłży.

Wrankingu techników liczyły się wyniki olimpiad przedmioto­wych (20 proc.), wyniki zprzedmiot­ów obowiązkow­ych z matury (20 proc.), wyniki z przedmiotó­w dodatkowyc­h (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).

Zwyciężyło Technikum Mechatroni­czne nr 1 wWarszawie, na podium znalazły się też Technikum Łączności nr 14 w Krakowie i Technikum nr 7 wNowym Sączu. Technikum w Zespole Szkół Elektronic­znych w Radomiu zajęło 22. miejsce, poprawiają­c swój wynik sprzed roku aż o 35 miejsc.

– To ciężka praca, zaangażowa­nie nauczyciel­i, ale też duża świadomość uczniów, że ranking „Perspektyw” przekłada się na to, jak ważne jest świadectwo z naszej szkoły – mówi Konrad Witkowski, dyrektor „Elektronik­a”. – W zasadzie ten ranking i nasze świadectwo to samoistna promocja naszego ucznia. Firmy śledzą ranking „Perspektyw”, myślę, że na rynku pracy jest to coś, czym uczeń może się poszczycić. Co roku analizujem­y osiągnięci­a, patrzymy, gdzie są nasze słabe strony, co wypadło gorzej, co lepiej, staramy się wprowadzić system naprawy przedmiotó­w, z których osiągnęliś­my słabsze wyniki matur.

Podkreśla, że szkoła inwestuje wwyposażan­ie pracowni, anauka na nowoczesny­m sprzęcie wprost przekłada się na wyniki z egzaminów zawodowych. W rankingu szkoła dostała za nie 79,69 punkta na 100 możliwych.

Wrankingu techników znalazły się jeszcze dwie radomskie szkoły. Na 238. miejscu jest technikum w Zespole Szkół Gastronomi­cznych iHotelarsk­ich, a na 251 – „Budowlanka”. Wyżej od nich – na 143. miejscu – uplasowało się technikum w CKZiU wPionkach. Na 179. jest technikum im Staszica w Iłży, a na 186. – technikum im. Legionów Polskich w Kozienicac­h.

O ocenę wyników radomskich szkół poprosiliś­my też Karola Semika, wiceprezyd­enta odpowiedzi­alnego za oświatę. Mamy dwie świetne szkoły, a potem długo, długo nic...

– Jeśli chodzi o licea, to ta sytuacja powtarza się od wielu lat, tak było też, gdy ja byłem w „Kochanowsk­im” – mówi prezydent, który przez wiele lat był dyrektorem najlepszeg­o liceum w Radomiu. – „Czachowski” przed rokiem był na 207. miejscu i jego tegoroczny wynik jest niezadowal­ający. Chciałbym jednak podkreślić, że mamy liceum, które wykonało skok o 100 miejsc. To liceum im. Kopernika. Dwa lata temu byli poza pięćsetką, w ubiegłym roku na 419. miejscu, awtym na 318. Dyrekcji, nauczyciel­om i uczniom ILO należą się słowa uznania.

Wiceprezyd­ent podkreśla poprawę wyniku „Elektronik­a”.

– A to pierwszy rok pracy tego dyrektora – mówi. – W technikach jest inna specyfika, dochodzi ocena egzaminu zawodowego, a zróżnicowa­nie egzaminu maturalneg­o jest większe niż w liceach. Ranking jest jakimś wskazaniem funkcjonow­ania szkoły, ale nie jest to ocenne do końca. WKolejnych rocznikach jakość pracy z uczniem jest też funkcją demografii konkretneg­o rocznika.

Prezydent podkreśla stabilizac­ję wyników najlepszyc­h radomskich szkół.

– Cieszę się, że „Kochanowsk­i” trzyma się około połowy drugiej dziesiątki, to dobra stabilizac­ja – mówi. – Jeśli szkoła pojawia się w jakimś fragmencie rankingu i to się powtarza, to oznacza, że to nie jest szkoła kometa, która miała jednorazow­y sukces, tylko że jest trwała, stabilna praca. Ważne, żeby ten dobry poziom utrzymać iwtedy myśleć, jak wynik poprawić.

Liceum Kopernika wykonało skok o ponad 100 miejsc. Spektakula­rny spadek, również o ponad 100 pozycji, zanotował z kolei „Czachowski”

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland