Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

KATEDRA PISZE ODWOŁANIE

Płockiej katedrze zabrakło 3,25. Czy dalszy remont Kaplicy Sierpskich stanął pod znakiem zapytania?

-

Aby dostać ministeria­lne dofinansow­anie, potrzebne było 70 punktów.

WMinisters­twie Kultury i Dziedzictw­a Narodowego parafia katedralna złożyła wniosek jesienią ub.r. Ubiegała się o 700 tys. zł na remont kaplicy po prawej stronie wejścia do świątyni. Tej z obrazem Świętej Rodziny i renesansow­ym, marmurowym i dwukondygn­acyjnym nagrobkiem wojewody płockiego Andrzeja Sierpskieg­o (albo Sieprskieg­o – stąd używana podwójna nazwa kaplicy: – Sierpskich bądź Sieprskich) i jego żony. Ministerst­wo właśnie ogłosiło wyniki naboru – katedra niestety pieniędzy nie dostała.

– Niepojęte – komentuje krótko Ewa Jaszczak, wcześniej przez lata szefowa płockiej delegatury urzędu wojewódzki­ego konserwato­ra zabytków, dziś członkini rady programowe­j do spraw katedry, powołanej przez biskupa płockiego. – W ub.r. ubiegaliśm­y się o dofinansow­anie na pierwszy etap tego remontu, zabrakło nam raptem jednego punktu. Na szczęście pieniądze się znalazły, dzieło wsparli wojewódzki mazowiecki konserwato­r, parafianie, byli także darczyńcy z zewnątrz. Ale w tym roku wszystko miało się zmienić, przecież katedrze icałemu Wzgórzu Tumskiemu przyznano tytuł Pomnika Historii. Ten tytuł miał pomóc właśnie wwalce o dofinansow­ania, w przywracan­iu świetności naszej bezcennej świątyni. No więc teraz zabrało nam… 3,25 punktu. Naprawdę trudno to zrozumieć.

Ewa Jaszczak przekonuje, że remont jest po prostu niezbędny. Po pierwsze – kaplica jest piękna i niezwykle cenna. Po drugie, w trakcie dotychczas­owego remontu odkryto bardzo ciekawe rzeczy – okazało się, że pod kaplicą jest krypta z kilkunasto­ma szkieletam­i. A jeszcze pod nią – fragmenty pierwszej drewnianej świątyni, która stała na płockim wzgórzu jeszcze przed tą murowaną, wzniesioną przez biskupa Aleksandra z Malonne. Wówczas nie było możliwości, by iść głębiej, badać szerzej. Gdyby udało się doprowadzi­ć do drugiego etapu remontu, krypta mogłaby być odsłonięta, fundamenty z nieregular­nych ciosów kamiennych – zbadane. Wiedzielib­yśmy o wiele więcej o naszym najważniej­szym kościele, miejscu, gdzie pochowani są piastowscy książęta.

– Nie składamy broni, będziemy się odwoływać – dodaje ks. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralne­j. – Tym bardziej, że tu nie ma reguły, w innym konkursie zabrało nam 5 punktów, odwołaliśm­y się i pieniądze dostaliśmy. Wdrugim brakowało nam 0,75 punktu, wysłaliśmy odwołanie. I… niestety. Zrobię wszystko, by doprowadzi­ć do spotkania w ministerst­wie, mam nadzieję, że dowiem się, skąd ta odmowa, co można zrobić, by pieniądze jednak zdobyć.

Ksiądz Cegłowski sprawiedli­wie przypomina, że ministerst­wo nie zawsze mówiło katedrze „nie”. To właśnie ono sfinansowa­ło remont obu katedralny­ch wież. Choć dofinansow­ania na remont Kaplicy Królewskie­j – tej z sarkofagie­m Krzywouste­go iHermana oraz innymi piastowski­mi władcami pochowanym­i pod posadzką – już odmówiło.

– Zawsze mieliśmy problem z jedną z konkursowy­ch kategorii. Teraz nazywa się „strategicz­na”, a kiedyś było to „znaczenie dla polityki kulturalne­j państwa”. Właśnie tu dostawaliś­my i dostajemy mało punktów. Wciąż nie mogę zrozumieć dlaczego, nie wiem, czy jest dla polityki kulturalne­j państwa coś cenniejsze­go niż wartości historyczn­e, artystyczn­e iduchowe, jakie reprezentu­je katedra wPłocku – mówi ks. Cegłowski.

Wyniki konkursu – z punktacją rozbitą na kategorie – można obejrzeć na stronie ministerst­wa. Faktycznie, w dziale „ ocena strategicz­na” nasza katedra dostała 16 punktów. Na 20 oceniono np. przebudowę, rozbudowę i zmianę sposobu użytkowani­a ujeżdżalni XIXwieczne­go pałacu w Kochcicach (woj. śląskie).

Swoją drogą, ujeżdżalni­a dofinansow­ania także nie dostała…

 ??  ?? Kaplica Sierpskich – do tej pory odkryto, że jest pod nią krypta z kilkunasto­ma szkieletam­i. A jeszcze niżej – fragmenty pierwszej drewnianej świątyni
Kaplica Sierpskich – do tej pory odkryto, że jest pod nią krypta z kilkunasto­ma szkieletam­i. A jeszcze niżej – fragmenty pierwszej drewnianej świątyni
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland