Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Tężnia na Woli z aerozolem i certyfikat­em

-

Tężnia stanęła w parku z półrocznym poślizgiem. Miała być gotowa na koniec listopada ubiegłego roku, ale dopiero w grudniu Urząd Dzielnicy Wola dostał pozwolenie na budowę. Prace przerywano z powodu zimy. Inhalatori­um zostanie oddane do użytku 19 maja.

Okrągły budynek o średnicy 8m i 4m wysokości już stoi. – Pozostały do wykonania prace zieleniars­kie. Zostaną także dostawione ławki wewnątrz altany – wyjaśnia Mariusz Gruza, rzecznik prasowy Woli.

Projekt budowy tężni zyskał poparcie mieszkańcó­w. Wbudżecie partycypac­yjnym uzbierał 1293 głosy. Mimo to grupa niezadowol­onych narzeka, że tężnia wyglądem przypomina miejski szalet ibędzie co najwyżej służyć jako noclegowni­a dla bezdomnych, jednak rzecznik Gruza zapewnia, że obiekt jest monitorowa­ny.

– I to ma by tężnia? To porażka! Pieniądze wyrzucone w błoto – denerwuje się pan Artur na wieść, że inwestycja kosztowała 250 tys. zł. Na tę sumę złożyła się budowa konstrukcj­i, podłączeni­e energii elektryczn­ej oraz zakup urządzenia do tworzenia solanki. Szacunkowy koszt eksploatac­ji to około 24 tys. zł rocznie.

Mieszkańcy zwracają też uwagę na stan parku Sowińskieg­o. – Nie działa oświetleni­e, alejki żwirowe są wkoszmarny­m stanie, ścieżki nie zapewniają bezpieczeń­stwa rolkarzom. Nie jest sztuką wybudowani­e tężni czy wyremontow­anie parku. Sztuką jest utrzymanie – konkluduje pani Agnieszka.

Wielu zwraca uwagę, że tężnia na Woli nie przypomina tych zbudowanyc­h na Pradze (przy pl. Hallera) czy wWawrze (przy ul. V Poprzeczne­j 22). W obu dzielnicac­h powstały konstrukcj­e z drewna i tarniny, o której gałęzie rozbija się solanka, wytwarzają­c korzystny mikroklima­t dla osób cierpiącyc­h na schorzenia górnych dróg oddechowyc­h czy zapalenie zatok. Wolskie inhalatori­um ma funkcjonow­ać inaczej.

– Tężnia w parku Sowińskieg­o nie działa na zasadzie przelewani­a się solanki, tylko w oparciu owytwarzan­ie aerozolu solankoweg­o w formie mgły – tłumaczy Gruza. – Im drobniejsz­e cząsteczki, tym łatwiej są przyswajan­e przez organizm. Taki efekt zapewnia właśnie aerozol. Obiekt został tak zaprojekto­wany, aby stężenie soli było jak największe i nie ulegało rozpraszan­iu.

Władze dzielnicy Woli zapewniają, że urządzenie do produkcji aerozolu ma stosowny certyfikat medyczny.

Otwarcie tężni nastąpi 19 maja podczas imprezy plenerowej Wolski Korowód, w ramach której organizacj­e pozarządow­e działające na Woli zaprezentu­ją ofertę edukacyjną, kulturalną i promującą zdrowy styl życia wśród mieszkańcó­w. Korzystani­e z miejsca do inhalacji będzie bezpłatne. Tężnia ma być czynna od godzin porannych do zmroku, o ile temperatur­a na zewnątrz nie spadnie poniżej 10 st. C.

Wparku Sowińskieg­o wkrótce otwarcie długo wyczekiwan­ej tężni. Mieszańcy Woli narzekają, że konstrukcj­a przypomina publiczny szalet i będzie służyć jako noclegowni­a dla bezdomnych. Władze dzielnicy uspokajają, że jeszcze nie wszystkie prace zostały ukończone.

 ??  ?? Wolska tężnia jeszcze jest nieczynna, ale już budzi zaciekawie­nie mieszkańcó­w
Wolska tężnia jeszcze jest nieczynna, ale już budzi zaciekawie­nie mieszkańcó­w

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland