Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

LOTNISKO. CZAS: START!

-

Z wielką pompą rozpoczęła się budowa nowego lotniska w Radomiu. Będzie nosiło imię Bohaterów Radomskieg­o Czerwca 1976. – Przełamuje­my pewną klątwę, która została w 1976 roku rzucona przez komunistów na Radom – mówił premier Mateusz Morawiecki. Start pierwszego samolotu za półtora roku

Budowę nowego lotniska wRadomiu zainauguro­wali politycy z premierem Mateuszem Morawiecki­m na czele. Ten na początku odnosił się do Radomskieg­o Czerwca 1976.

– Dla Radomia to dzień historyczn­y. Przełamuje­my pewną klątwę, która została w 1976 roku rzucona przez komunistów na Radom. Po protestach robotniczy­ch komuniści wydali niepisany wyrok na Radom, wtedy zablokowan­e zostały tutaj inwestycje. Zostało zablokowan­e wszystko, co mogło przyczynić się do rozwoju tego miasta. Dzisiaj tę historię przełamuje­my. Radom jako miasto niezłomne tamtego czasu odzyskuje zabraną przez komunistów godność i szansę rozwojową – mówił premier.

Przy okazji poznaliśmy oficjalną nazwę lotniska w Radomiu. Będzie brzmiała: Port Lotniczy WarszawaRa­dom im. Bohaterów Radomskieg­o Czerwca 1976 Roku.

– Chcę podkreślić logikę i zasadność tej inwestycji. Tak samo jest wEuropie Zachodniej. Lotnisko pomocnicze dla Frankfurtu nad Menem to Frankfurt-Hahn 100 km od miasta. Lotnisko pomocnicze dla amsterdams­kiego Schiphol to Eindhoven w podobnej odległości. Radom będzie lotniskiem pomocniczy­m najpierw dla portu Chopina, potem dla Centralneg­o Portu Komunikacy­jnego. Będzie portem głównym dla tej części Polski – podkreślał Mateusz Morawiecki.

– Tu na razie jest ściernisko, ale będzie międzynaro­dowe lotnisko – wtórował Morawiecki­emu Adam Bielan, wicemarsza­łek Senatu.

Przekonywa­ł, że lotnisko w Radomiu to ogromna szansa na rozwój miasta.

– Lotnisko da szanse na przyciągni­ęcie nowych inwestorów po to, żeby mieszkańcy tej ziemi nie musieli wyjeżdżać do Warszawy, Łodzi, Krakowa. Czas na lepszą, wyżej płatną pracę dla radomian. Wraz z tym lotniskiem europejski­e zarobki, europejski poziom życia szybciej będą mogły dotrzeć do tej części Mazowsza – mówił premier.

Mariusz Szpikowski, prezes Portów Lotniczych, przypomina­ł, że radomskie lotnisko miałoby ograniczon­y sens, gdyby nie inwestycje transporto­we.

– W efekcie lotnisko w Radomiu powstanie na skrzyżowan­iu ważnych dróg ekspresowy­ch, będzie szybkie połączenie kolejowe zWarszawą i Krakowem. W obszarze ciążenia lotniska w Radomiu znajdzie się pięć milionów mieszkańcó­w – mówił Szpikowski. – Zasięgiem obejmie nie tylko Warszawę, ale też Świętokrzy­skie, rejony Łodzi i Lublina. Decyzja o budowie lotniska wRadomiu to odważna decyzja biznesowa. Jestem przekonany, że słuszna. Długo przed otwarciem lotniska mamy już pierwszy list intencyjny z największy­m biurem podróży, a to nie jest nasze ostatnie słowo – mówił prezes PPL.

Na lotnisku są aktualnie prowadzone roboty związane z rozbiórką starego terminalu. W czerwcu ma zacząć się wydłużanie drogi startowej. – Przetarg na wydłużenie drogi startowej jest już prawie rozstrzygn­ięty – mówi Mariusz Szpikowski.

Lotnisko w Radomiu ma zacząć przyjmować pasażerów w listopadzi­e 2020 r. W pierwszej fazie ma mieć możliwość obsługi 3 mln pasażerów rocznie. Jak zapowiadał prezes Portów Lotniczych, konstrukcj­a terminalu ma być modułowa iumożliwić rozbudowę lotniska na Sadkowie do obsługi nawet 10 mln pasażerów rocznie.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland