Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

ILE ZAJMIE DROGA DO STOLICY?

-

Równą godzinę ma jechać pociąg z Radomia do Warszawy. Podane niedawno przez prezesa PKP PLK 75 minut to ma być czeski błąd, bo ten czas dotyczył pociągów z postojami po drodze

Odkąd zaczęto mówić o modernizac­ji linii kolejowej z Radomia do Warszawy, słyszeliśm­y, że do stolicy dojedziemy pociągiem w godzinę. Co jakiś czas w kolejowych komunikata­ch pojawiała się co prawda informacja o czasie przejazdu równym 75 minut, ale dopiero pod koniec kwietnia oficjalnie potwierdzi­ł ją Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskie Linie Kolejowe. Jak tłumaczył to dla pasażerów atrakcyjny czas przejazdu.

Ale eksperci byli zaskoczeni, bo proste wyliczenia – 100 km trasy i prędkość 160 km na godz. pozwalały sądzić, że godzina i kwadrans to czas mocno zawyżony.

Teraz okazuje się, że czas 75 minut jest prawdziwy, ale nie, jak mówił prezes PKP PLK, dla najszybszy­ch pociągów. – To czas przejazdu, który dotyczy wolniejszy­ch pociągów z pięcioma postojami po drodze – tłumaczy wicemarsza­łek Senatu Adam Bielan i twierdzi, że prezes PKP PLK się pomylił. – To okazało się tuż po naszej konferencj­i prasowej – mówi.

Bielan wylicza, że najszybsze pociągi, które do stolicy pojadą bez przystankó­w, dojadą wgodzinę. – 55 minut do Warszawy Zachodniej, tam dwie minuty postoju idojazd do Warszawy Centralnej. Do dworca Centralneg­o pociąg bez postojów będzie jechał równą godzinę – zapowiada.

Jako przykład podaje Siedlce, które leżą w podobnej odległości od Radomia (98 km – przyp. red.), a z których linia kolejowa do stolicy jest już po przebudowi­e – Czas przejazdu z Siedlec do Warszawy wynosi dziś od 55 do 65 minut – wylicza.

Jak udało nam się dowiedzieć, podawany przez kolejarzy czas przejazdu 75 minut mógł mieć związek ztym, że pociągi nie rozpędzają się do 160km na godz. na wyremontow­anym już odcinku od Czachówka na północ. Między Czachówkie­m aWarszawą Okęcie pociąg może dziś jechać najwyżej 100 km na godz., a z Okęcia do stacji Warszawa Zachodnia – 80km na godz.

Choć stan torów pozwala na osiągnięci­e prędkości 160 km na godz., to w czasie robót w poprzednic­h latach (prace Zachodnia – Okęcie rozpoczęły się w 2007 r., Okęcie – Czachówek – w 2014) nie zbudowano nowego układu zasilania, niezbędneg­o do podniesien­ia prędkości.

Jak czytamy w odpowiedzi wiceminist­ra Andrzeja Bittela na interpelac­ję posła Andrzeja Kosztownia­ka, przebudowa układu zasilania między Czachówkie­m aWarszawą Okęcie ma zakończyć się w połowie 2020 r. Pod koniec 2020 r. roboty mają zakończyć się na odcinku Warka – Czachówek, awpołowie 2021 – między Warką a Radomiem. Pociągi mają wrócić na tory wcześniej – mniej więcej za rok.

Wczoraj kolejarze ogłosili wreszcie przetarg na montaż wyświetlac­zy na dworcu PKP w Radomiu. Oferty będzie można składać do 24 czerwca, PKP PLK na podpisanie umowy zwykonawcą daje sobie dwa miesiące od tej daty. Później wybrana firma będzie miała pięć miesięcy na montaż systemu. System powinien być gotowy na przełomie 2019 i 2020 r.. Poza wyświetlac­zami na peronach mają pojawić się infokioski czy elektronic­zne rozkłady jazdy.

Wyświetlac­zy nie ma na radomskim dworcu od kilku lat. Kolejarze najpierw unieważnil­i dwa przetargi na montaż systemu na ponad trzystu dworcach wPolsce, w tym w Radomiu. Na początku 2019 r. PKP PLK ogłosiły trzeci, ale z listy stacji wypadło nasze miasto. Wtedy usłyszeliś­my, że montaż wyświetlac­zy na stacji w Radomiu będzie możliwy po doprowadze­niu tu światłowod­u, co nastąpi do 2023 r.

 ??  ?? Remont stacji zakończył się w sylwestra 2015 r., a kolejarze dopiero wczoraj ogłosili przetarg na montaż wyświetlac­zy
Remont stacji zakończył się w sylwestra 2015 r., a kolejarze dopiero wczoraj ogłosili przetarg na montaż wyświetlac­zy
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland